Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE METREKAREYE 81 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı  M. Kemal Kocabaş dün yaptığı açıklamada meteorolojiden aldıkları bilgiye göre Söke’ye cumartesi gecesinden bu yana geçen süre içinde  metrekareye 81 kg. yağış düştüğü bilgisini aldıklarını belirterek, pamuk ekili arazilerde bir miktar su birikmesine rağmen kendileri için en büyük tesellinin fırtınanın olmaması olduğunu söyledi.

M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Söke Ovasında pamuk hasadı yoğun şekilde devam ediyor. Pamukların yaklaşık yüzde 30’u hasat edilmiş durumda. Hasat edilmeyi bekleyen pamuk miktarı yüzde 70 dolayında. Bundan dolayı geçtiğimiz hafta gündeme gelen aşırı yağış ve şiddetli fırtına haberleri bizleri oldukça endişelendirdi. Çünkü sağanak yağışla birlikte şiddetli fırtına pamuklarda sarkma ve dökülmelere neden olabilirdi. Yağış beklendiği gibi geldi. Söke’ye son iki günde metrekareye 81 kg. yağış düştü. Pamuk tarlalarında sular birikti. Ancak toprağın suya ihtiyaç duyması nedeniyle kısa sürede bu toprağın tava gelerek pamuklar toplanmaya başlayacaktır. Fırtına olmaması nedeniyle pamuklarda sarkma ve dökülme meydana gelmedi. Bir miktar kalite kaybı olacaktır. Yağmur bu akşam (dün akşam) kesilecek ve önümüzde 10 gün yağmur gözükmüyor. Bu süre içinde pamuk hasadını kolaylamış olacağız” dedi.

Kocabaş üreticilere mümkün olduğunca pamuklarını satmamaları konusunda da uyararak “Şu anda piyasalar belirsiz gibi gözükebilir. Ancak pamuğun önü açık. Pamuğunu bekleten bu işten karlı çıkacak. Çünkü dünya borsaları ile Türkiye borsaları arasında yüzde 25’lik bir fiyat farkı var. Önümüzdeki günlerde bu fiyat farkı kapanacaktır. Bunun için üretici acil ihtiyaçları dışında pamuğunu satmasın. Paniğe gerek yok, çünkü pamuğun önü açık. Dünya borsalarında pamuk fiyatları yükseliyor. Üretici fiyat konusunda biraz sabırlı olsun” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.