Son Dakika

• No Posts Found

DÜNYANIN EN UCUZ PAMUĞU TÜRKİYEDE, BANGLADEŞ’TE BİLE PAMUK DAHA PAHALI

İsmail Eravcı

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, dün Söke’ye gelerek Sökeli pamuk üreticileri ile bir toplantı yaptı. Söke Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan toplantıda önemli açıklamalar yapan Bülent Uçak, İzmir Ticaret Borsasında önümüzdeki haftadan itibaren işlem olsun ya da olmasın alıcı ve satıcının talep ettiği fiyatların borsaya yazılacağını söyledi. Dünyanın en ucuz pamuğunun Türkiye’de olduğunu söyleyen Uçak, üreticileri pamuk satmamaya davet etti.

Söke Ziraat Odasındaki toplantıya beraberinde Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel ve 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer ile birlikte gelen Bülent Uçak, Pamuk hasadının başladığı şu günlerde ülkenin de içinde bulunduğu bazı gerçekler olduğunu belirterek “Sizler bugün burada şikayetlerinizi dile getireceksiniz. Bende sizlere bildiğim kadarıyla aydınlatmaya çalışacağım. Biz her şeyi kendimizden bilmeyelim. Güneş çarığı çarık ayağı sıkar diye bir tabir varsa işte yaşadığımız sorun bu. Geçenlerde yaptığınız toplantıda konuşmalarınız hakkında bilgi sahibiyim. İhracatçı deniyor, ihracatçı geldi, ihracatçı geziyor, şu anda. Noktaları belirliyor. Süreç içinde bu piyasanın içinde ihracatçı olacak. Benim bu işin paydaşı olarak üzüldüğüm bir şey var. Biz kendi milli tarım projesi adı altında milli üretimin desteklenmesi noktasında pamuk üretimi diye hep birlikte çırpındık. 2008’den beri bu ülkede pamuk üretimi baş aşağıya gitti. Ama Söke pamuk üretiminden hiç vazgeçmedi. Şimdi biz pamuk üretimini 1 milyon ton eşiğine getirelim diye bu kadar enerji ve efor sarf ederken müstahsil taşın altına elini değil kafasını koyarken milyon tona gelince tekme tokat dövülmesi mi lazım. Sorunlarımız ortak. Aynı dili konuşuyoruz” dedi.

FİYATLAR REFERANS FİYAT ADIYLA BORSADA İLAN ADİLECEK

İzmir Ticaret Borsası ile ilgili kafalarda yanlış bir intiba olduğunu söyleyen Uçak “Orada oyun oynanıyor deme hakkımız yok. Oyunu kim oynuyor. Orası oyun yeri mi? 127 yıldır sizin babalarınız ürettiğiniz pamuğu orada satmadı mı? Güncel anlamda borsanın eksikleri olabilir ama bu sadece İzmir’in kendi borsası içinden kaynaklanan bir sorun değil. Şubat ayında bakanlık teftişinde mevcut uygulamayı devam ettirilmemesi gerektiği, ki bu uygulamanın doğru bir uygulama olmadığı ismen adı altında açıklanan fiyatların orda 7 tane fiyat tespit komitesi, yada 9 kişiden oluşan bu komitenin açıkladığı fiyatların ne kadar gerçeği yansıtıp yansıtmadığı noktasında biz kendilerine ikna edemedik. Bakanlık müfettişini bu konuda ikna edemedik.

Biz buradan geri adım mı attık hayır alım satım yönetmeliğinin tamamını revize ettik. Onların istediği şekle getirdik ama bir şey daha yaptık. Sizden gelen şikayetler var. Ortalık karanlık. Kimse bir şey görmüyor ve yazmıyor. Ama kamyonlar sarılıyor, böyle bir realite var. Sorun şu bakanlık istemediği için olmadı.

Biz alım satım yönetmeliğinde referans fiyat olarak değişiklik yaptık Meclisten geçti. Bugün borsa bomboş. Ama önümüzdeki hafta yönetmelik uygulanacak ve ismen fiyat adı altında alıcının almaya verdiği fiyat ile satıcının satmak istediği fiyat borsada deklare edilecek. Eskiden kapanış fiyatı deniyordu, şemdi referans fiyatı denecek. Borsada alıcı 9,5 verdi, satıcı 10 TL. istedi gibi fiyatlar bunlar. Alış veriş kesinleşti ise bu bültende otomatik olarak görülecek. Burası dün kurulmadı. Bilgi ve haber kirliliği var. İzmir Ticaret Borsası kendi adına mal alıp satan bir yer değil, kurumun ne faydası var. Kurum adı kullanılarak kişilerin zararı var” dedi.

DÜNYANIN EN UCUZ PAMUĞU TÜRKİYEDE

Bülent Uçak açıklamasının son bölümünde “Pamuk şu anda ben yeni bir rapor yazdım. Pamuk şu anda Liverpol A endeksinin bizim şu anda sattığımız pamukla kolarasyonlu söylüyorum. Biz 155 cente, 157 cente pamuk satışı yapıyoruz.  187 cent civarında Amerika’daki pamuk fiyatı. Türkiye’de 32 cent daha ucuz. Hammadde bazında da alınıp satılan mal arasında yüzde 22 ile yüzde 24 arasında fili farklılık var. Fark var. Yani dünyanın en ucuz pamuğu Türkiye’de. Bangladeş’te dahi böyle bir fiyat yok. Çokta endişeye mahal yok. Yapılması gereken yapılacak. Onlar aşağıya doğru çekmeye çalıştılar. İşin iyi tarafını söyleyeyim şu anda Türkiye’de önümüzdeki yılla ilgili pamuk bağlantısı hiç yapılmadı. Bir 15 gün bekleyin, pamuk satmamayı deneyin bakalım ne oluyor. Herkes farkında parada şıkışıklık var. Doğru. Bunların hepsini yaşıyoruz. Ama 9 lira desen buna hemen para çıkıyor. Böylede bir şey var. Bu fırsatçılık. Fırsatçılığa çok meydan vermemek gerekli.

DEVLET PAMUK ALSIN

Yanlış olan şu 2008’den bu yana pamuk 10 yılda 400 bin tonlardan 1 milyon tonlara geldi. Ama pamuğun tekrar 400 bin, 500 bin tonlara düşmesi bu kadar uzun olmaz. Çok hızlı olur. Ondan sonra bizde Yunanistan’dakki, Amerika’daki çiftçiyi zengin ederiz. Devlet burada şu uygulamayı yapmalı. Toprak Mahsülleri Ofisi ile ELİDAŞ Lisanslı Depoculuk A.Ş.’yi belli bir protokol altında alırsa şu anda pamuğun arz döneminin en az olduğu dönemde tavan –taban fiyat olarak bir açıklama yaparda müstahsilin önünü açarsa ki 30 bin ton pamuk alsın devlet. İhracatçı alacağına devlet alsın. Bu çok önemli”dedi.

Daha sonra toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.