Son Dakika

• No Posts Found

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN GÜNDE ‘10 BİN ADIM’

İsmail Eravcı

3-4 Ekim tarihleri arası Dünya yürüyüş günü olması nedeniyle Söke Sağlık Müdürlüğü dün bir yürüyüş aktivitesi düzenledi. Aydın Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın da katıldığı yürüyüşte Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, Söke Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Turan Günen, Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan Çevik, Söke Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Türk ve bazı okul Müdürleri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar.

GÜNDE 10 BİN ADIM

Yamaç ile Nenem arasındaki yürüyüş öncesinde açıklamalarda bulunan Aydın Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yılmaz “3-4 Ekim tarihleri arası Dünya yürüyüş günü. Şu anda çağımızın en büyük sıkıntılarından biri hareketsizlik. Dolayısıyla böyle günlerle haftalarla, aktivitelerle insanlarımızı biraz hareket kazandırmak istiyoruz. Çünkü çocuklarımız, gençlerimiz koşup oynamayı bıraktı, bilgisayar başında, tablep başında, zaman geçirmeye başladı. Onları da hareket kazandırmak istiyoruz. Ama sadece çocuklarımıza değil, doğumdan ölüme kadar herkesin en azından yürüyüş temposunu, hareket tarzını ayarlamasını istiyoruz. Vatandaşlarımızdan sağlıkları için en az 10 bin adım atmalarını istiyoruz. Belki asansöre binmeyerek, otobüsten bir durak önce inerek bir durak boyunca yürüyerek veya markete giderken araba ile değil, yürüyerek giderek her yaş grubu için bunları yaparak obezite ile mücadele ediyoruz. İnsanları böyle günlerde hareketin önemini anlatmaya çalışıyoruz. İnsanlara sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin ve aktivitenin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Amacımız sağlıklı birey, sağlıklı toplum oluşturmak, asıl gayemiz bu. Bunu da bugün özellikle birçok ilçemizde yürüyüş organizasyonu yapıyoruz. Türkiye’de bir çok yerde bu etkinlik yapılıyor. Özellikle bugün burada çocuklarla da birlikte olmak istedik. Milli Eğitim Müdürlüğü ve izci gruplarımıza teşekkür ediyoruz. Bize destek verdiler. Çünkü bunu temelden kazandırmak lazım. Çünkü biz yetişkinlere anlatana kadar çocuklar anne ve babalarına daha iyi anlatıyor. Anne babalarının elini tutarak yürüyerek gidelim diyor. Onun için bizim için onlarda çok kıymetli. Bu anlamda bu alışkanlığı onlara da kazandırmak istiyoruz. Bu bir hatırlatma, bu bir varkındalık oluşturma. Hergün insanlardan istiyoruz ki en azından 10 bin adım olmasa bile yapabildiğimiz kadar fiziksel aktiviteyi artıralım. Çünkü şu anda vücudumuzun en büyük sıkıntısı hareketsizlik” dedi.

Farklı programlara mümkün olduğunca katılmaya çalıştıklarını söyleyen Fevzi Yavuzyılmaz “Bugün Söke’deyiz. Akşam saat 5 gibi Nazilli’de bir programımız var. Mümkün olduğunca bu tür etkinliklere katılmak istiyoruz. Çünkü birlikte ve beraber olursak daha verimli ve daha güzel oluyor. Arkadaşlarımızın motivasyonu da artmış oluyor. Elimizdenn geldiğince bizzat iştirak etmeye çalışıyoruz.

Bizim sağlık Bakanlığı olarak bu işe özendirici hareketli yaşamı destekleyici çalışmalarımız var. Yürüyüş günü nedeniyle bu organizasyonda beraberiz. Gençlerin hareket halinde olmalarını istiyoruz. Koşun oynayın ve yürüyün. Çünkü durağan ve hareketsiz yaşam bir çok hastalığın ve sıkıntının bel kemiği. Fiziksel aktiviteyi artırarak bir çok sıkıntıdan kurtulabiliriz. Başka bir şeye gerek yok. Sadece fiziksel aktivite ileride sıkıntısını yaşayacağımız birçk derdin ve tasanın önlenmesini sağlıyor. Biz günde 10 bin adım diyoruz ve böyle bir hedefimiz var. Yürümek bütün kasları geliştirmek demektir. Günümüzdeki en büyük sıkıntı çocukluktan başlayarak obezite olmaya başladı ve kronik hastalıklar olmaya başladı. Tansiyon, şeker ve yağlarının yüksek olması az yürümekten kaynaklanıyor”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.