Son Dakika

• No Posts Found

KÖMÜR SATIŞLARI DURGUN

Ruchan DURGUT

Kış aylarına yaklaşılan bugünlerde Söke’de vatandaşlar ısınma ihtiyacına yönelik hazırlıklara başladı. İlçenin bir çok mahallesine getirilen doğal gaz hizmeti ise kömürcülerin işlerini durgunlaştırdı.

Söke’de Ekim ayının ilk haftalarında hava sıcaklıkları 21-27 dereceler arasında değişiklik gösteriyor. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte vatandaşlar da kışın evlerini nasıl ve ne kadara ısıtacağını düşünmeye başladı. Söke’nin bilinen odun  ve  kömür esnaflarından olan Bayramoğlu Ticaret’in sahiplerinden Metin Bilir, “Havaların sıcak gitmesiyle odun kömür satışlarında bu yıl henüz beklenilen hareketliliği yaşamıyoruz. Tabi ki bazı vatandaşlar şimdiden kışlık ihtiyaçlarını temin etmek için geliyorlar. Ekim ayından itibaren bu satış ivmesinin artması gerekiyor.Ancak bir durgunluk söz konusu. Söke’nin 3’te 2’sine doğal gaz hattı döşenmiş vaziyette. Bu da bizim satışlarımızı ciddi anlamda etkilemiş durumda. Söke’deki merkez semtlerden Yenikent Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Konak Mahallesi, Çeltikçi Mahallesi, Yenicami Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi’ne doğalgaz büyük ölçüde geldi. Cumhuriyet ve Kemalpaşa Mahallelerinin her yerine doğal gaz ulaşmadı.Doğal gaz fiyatlarına yüzde 30 zam yapıldı ama vatandaşlar yine de evine doğal gaz tesisatı taktırıyor” diye konuştu.

İthal kömür fiyatları arttı

Kömür fiyatlarında özellikle ithal ürünlerde artışların yaşandığını dile getiren Metin Bilir, “ Doğal gazdaki artış gibi ithal kömürde de bir artış yaşandı. Onun da temel sebebi dövizdeki hareketlilikten kaynaklanıyor. Geçen sene tonu 750- 800 TL olan ithal kömürün bu sene fiyatı 1200 TL’den başlıyor. Yerli kömürde de bir artış söz konusu ama ithal kömürdeki artış gibi bir artış değil bu. Yüzde 15-20 dolaylarında bir yükselme oldu yerli kömürde. Yerli kömürün bir çuvalı geçen sene 11 TL iken bu sene 13 TL. Tonu ise 550 TL’den 650-700 TL dolaylarına çıktı. Yerli kömürlerimizi yine Aydın ve Söke’den temin ediyoruz. Soma’dan getirilen kömürler de mevcut. Soba yakan ve yakacak olan vatandaşların en çok tercih ettiği kömür yerli kömür. Kalorifer için kullanacak olan vatandaşlar ise daha çok ithal kömürlere yöneliyor. Bazı vatandaşlar da odunu tercih ediyor. Meşe odunu, soba odunu, zeytin odunu var bunların fiyatları birbirine çok yakın. Odunların tonu 700-750 TL arasında değişiklik gösteriyor. Geçen sene odun fiyatları 600-650 TL/ton idi, odunlarda da yüzde 15 civarlarında artış söz konusu’’ dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.