Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ORGAN BAĞIŞI SAYISINI ARTTIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İsmail ERAVCI

Organ Bağışı haftasının Kasım ayı içinde kutlanmasına rağmen Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü ilçede organ bağışçı sayısını artırmak için eğitimlerini yıl boyunca sürdürüyor. Vatandaşların toplu olarak bulundukları yerlerde organ ve bağışı eğitim ve bilgilendirmeleri yapılırken, bu arada bağış yapmak isteyen bağışçıların bağışları da kabul ediliyor.

İnsanların kendiliğinden gelip organ bağışında bulunmadığı belirtilirken, bağışların büyük kısmının kurulan stantlarda, düzenlenen eğitim ve bilgilendirme toplantılarında yapıldığını belirten Söke İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, bundan dolayı bilgilendirme ve eğitim toplantılarına ağırlık verdiklerini söyledi. İnsanların toplu olarak bulundukları kurum ve kuruluşlarda çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Esma Gürsoy, son olarak TAYEM personeline eğitim verdiklerini belirtti.

Bir hayat sona ererken bir hayata can vermenin önemli olduğunu söyleyen Dr. Esma Gürsoy “Organ bağışı haftası Kasım ayı içinde kutlanıyor. Organ bağışı haftası Kasım ayı içinde olmasına rağmen biz 12 ay üzerinden organ bağışı eğitimleri ve bilgilendirmelerine devam ediyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim veriyoruz. Halk eğitimleri veriyoruz. Kişilerin duyarlılığını artırmak için, kulaktan dolma değil doğru bilgileri ulaşması için organ bağışı ile ilgili olsun, emzirmeyle ilgili olsun,  doğru bilgilere elde etmek için halk eğitimleri yapıyoruz.

Organ bağışı konusunda kişilerin duyarlı olmasını istiyoruz. Organ bağışında bir hayat sona ererken bir başka hayata can vermenin çok önemli olduğunun bilinmesi gerekiyor. Artık tıp o kadar ilerledi ki artık sadece kalp, karaciğer böbrek nakli değil bir çok organını naklinin gerçekleştiğini söyleyebilirim. 18 yaş üzerindeki herkesin organ bağışında bulunabileceği konularını vurguluyoruz. Bağış yapan kişilerin organ bağışı kartının olması gerektiğini, bizde eğitime gittiğimiz yerlerde organ bağışlarını kabul edip organ bağışı kartı veriyoruz. Allah korusun yoğun bakım şartlarında vefat ettiklerinde ailesine sorularak organ bağışının gerçekleştiğini anlatıyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.