Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU; RAHMET OLAN YAĞMUR BEREKETTİR

Geçen hafta hasretle beklenen yağmur geldi ve gönüller şenlendi. Gerçi, kasırga korkusuyla endişeli ve sıkıntılı saatler yaşadık, ama Allah’a hamdolsun korkulan başımıza gelmedi. Kasırganın başka yerlere gidip insanlara zarar vermesi elbette üzüntümüze sebep olmaktadır. Lakin, elden bir şey gelmiyor ki, durdurmaya ve zarar vermesini önlemeye çalışalım. Doğal afet bu, işte en son Endenozya’nın başına gelenler Allah yardımcıları olsun. Bu felaketlerin gerçek nedenlerini bilmiyoruz, bazı bilim insanlarının ifadelerine göre, bir takım devletlerin nükleer denemelerle doğaya verdikleri zararlar bunlara sebep oluyormuş. Bunların da doğruluk dereceleri tartışılır diyenler var. Daha önce de dediğimiz gibi bilmiyoruz, en doğrusunu Allah bilir. Ama, yaşanan önemli bir gerçek son zamanlarda doğa olaylarında afatlar dikkat çeker anlamda sık olmaya başladı. Evet, yağmurlarla yaşanan sel felaketleri öyle değil mi? İnsanlarda bu duyguları çağrıştırmıyor mu? Neyse, Allah’tan rahmet olan ve bereketler getiren yağmurlar dileyelim. Çünkü, yağmurun bir adı da halkımızın ağzında rahmettir. Yağdığı yerlere bereket getirir, nitekim geçen haftaki yağmurlar yöremiz için böyle bir duruma sebep olmuştur inşallah. Keza, zeytinler ağacının üstünde kuruyup yerlere dökülmeye başlamış ve birçok ağacın üstünde zeytin kalmamıştı. Diğer meyvelerden ayva, nar, elma ve narenciye gibileri de ciddi manada su istiyordu. Elhamdülillah bu yağmurlar o sıkıntıyı önemli ölçüde gidermiştir. Söke de metrekareye 81 Kg. yağış düşmüş.

SOSYAL  HAYATIN  SIKINTILARI

Fırsatçılık kötü bir hastalık, birlikte yaşadığı toplumdan haksız kazanç temin etmek. Pazarda sebze ve meyvelerin yanına varılmıyor. Domates zam şampiyonuymuş, hangisi şampiyonluğa oynamıyor ki! Tutturmuşlar bir dolar yükseldi bahanesini sürdürüp duruyorlar. Sebzemizin ve meyvemizin dolarla ne alakası var? Dedikya fırsatçılık kötü bir hastalık, yakalanan kurtulamıyor. Gerçi, domatesin fiyatının yükselmesini başka nedenlere de bağlayanlar var. Ama, onu takip eden başka sebze ve meyvelerde var. Geçen yıldan % 100 fiyatlar fazla ise ve düşmüyorda. Neyse, bu yıl mandalina da erken olgunlaşıp, tezgahlarda yerini almış. Bu arada zeytin ve zeytinyağı sezonu da açılmış, hayırlı ve bereketli olsun. Bu yıl hem doğal ve hem de sanal açıdan farklı bir bahar ve yaz geçirdik. Meyvelerde erken bir olgunlaşma dönemi yaşadık. İncir zamanı yağmurlar oldu, kuru inciri etkiledi, incirin kalitesini düşürdü. Ama fiyatlar düşmedi, birde şu incirin bandırılma meselesi, buda incirin satımına engel oluyor. Evet, bazı enteresan teamüllerimiz var, bilimsel bir anlamı ve yararı olmadığı halde yapımını ısrarla sürdürüyoruz. Demek ki, alışkanlıklar kolay-kolay bırakılmıyor. Bu arada yağmurlar pamukları biraz etkiledi, gerçi üreticilerin % 30’u pamuklarını toplamış. Pamuk çalılarıyla ilgili Söke Ziraat Odası Başkanı Sayın M. Kemal Kocabaş, Pamuk çalıları toprağı zenginleştiren en önemli materyaldir, toprağa karışması bir sonraki sezona faydası vardır demiş. Dolayısıyla pamukçuya da bereketli ürünler diliyoruz. Bu yıl onlar fiyat açısından şanslı görünüyorlar. Gerçi bazı endişeleri var ama umarım düzelir.

BAZI  DİKKAT  ÇEKEN  HABERLERDEN

Değerli Yeni Söke Gazetesi okurları bu gazetede yalan, bayat ve önemsiz haber olmadığını bilirler. Yayınlanan her haberin mutlaka bir haber değeri vardır. İşte ben onların birkaç tanesinden bahsedeceğim. Geçen hafta, domatesin fiyatı durmadan artıyor diye bir haber vardı, oysa fiyatı artmayan ne var ki? İnsan pazara korkarak gidiyor, hani evdeki hesap pazara uymaz demişler ya, şimdi bu deyim gerçekten yaşanıyor. Söke’de toz ve gürültü çilesine trafik çileside eklendi denmiş, ilginçtir Söke yıllardır “Çile bülbülüm çile” şarkısını terennüm etmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını koyan, Germencik Belediye Başkanı Sayın Ümmet Akın, ben Büyükşehir Belediye Başkanı olursam Söke’nin çilesine son vereceğim diyor. Siyaset bu ince sanat, ilerde ne olur bilemeyiz. İnşallah Söke bu dönem artık umarız bu çileyi sonlandırır. Bu arada yine dikkat çeken bir haber daha, Söke’de üreticinin OSB isyanından bahsediliyor. Üretici Kemal Kayhan Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde onlarca fabrika faaliyette, ama arıtma tesisi hala tamamlanmamıştır. Üç yıldır atık suların nasıl bertaraf edildiğine dair bilgi verilmeli, sorumlular bir an önce yargılanmalıdır diyor. Evet ciddi bir mesele, ama sürüncemede, umulur en yakın zamanda bir çözüme ulaşır. Bu hengamede pamuk üreticisi de sıkıntılı, dünyanın en ucuz pamuğu Türkiyede diyen Sayın Bülent Uçak, Bangladeş’te bile pamuk daha pahalı diyor. Buda enteresan ve dikkat çeken bir haber. Devletten bir çare bekleniyor. Herşey için hayırlar dileğiyle bu hafta da bu kadar. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.