Son Dakika

• No Posts Found

TÜBİTAK 4005 FELSEFE KAZAN BİZ KEPÇE PROJESİ TANITIMI YAPILDI

İsmail ERAVCI

Her yıl TÜBİTAK tarafından düzenlenen TÜBİTAK  4005  Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamalarına akademisyenler ve yüksek lisans yapmış öğretmenler başvuru yaptığı belirtilerek, bu sene de devam edecek “Felsefe Kazan, Biz Kepçe” projesinin tanıtım sunumu önceki gün Tarımsal Yayım Eğitim Merkezinde yapıldı.  Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Yürütücülüğünü Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Levent YILDIZ’ın yaptığı proje bu sezon daha kapsamlı yapılacak.

Söke Kaymakamlığı, Söke Belediyesi, Söke Hacı Halil Paşa İlçe Halk Kütüphanesi ve Söke Ziraat Okulu (TAYEM) tarafından da desteklenen  “Felsefe Kazan Biz Kepçe Projesi”  Söke Ziraat Okulu konferans salonunda ki açılış töreni ile başladı.

Proje yürütücüsü Levent YILDIZ, projenin Aydın  İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kabul edilen tek proje olarak büyük başarıya imza attığını ifade etti. Levent Yıldız yaptığı açış konuşmasında “Projenin üç yıllık alt yapısının olması, TÜBİTAK tarafından kabul edilmesindeki en büyük etmenlerden biriydi. Bu projenin amacı,  lise 10. ve 11. sınıflarda okutulan felsefe derslerinde,  sorgulama yapabilen, farklı fikirlere saygı duyan, tartışma kültürü edinen, özgün, bağımsız, insan düşüncesindeki değişim ve gelişimin farkında olan, eleştirel ve mantıklı düşünme ile yorumlama yeteneğini geliştirmeye katkıda bulunan aktif öğretme yöntem ve tekniklerinin uygulanmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. Ayrıca, Felsefenin kendine özgü olan Felsefi Kavram ve Bilgi Edinimi, Akıl Yürütme, Sorgulama, Argümantasyon, Analitik Düşünme,  Eleştirel Düşünme, İfade ve Yazma Becerisi, Felsefi Okuryazarlık, Özgün Fikirler Üretme gibi özel kazanımlarında aktif öğrenme ile günlük hayata uygulanabilirliği planlanmıştır. Felsefenin ne olduğu, günlük yaşantımızda diğer bilgi türleri ile olan ilişkisi ve etkisinin projenin yürütülmesi açısından önemlidir. Bu nedenle felsefe derslerinde, tüm hayatımızı kucaklayacak eleştirici ve sorgulayıcı düşünme yöntemlerin öğrenilmesini hedeflenmiştir. Tüm bu süreçte yaşamsal bir ilke olarak değerleri bir kenara bırakmamız mümkün değildir. Projenin her aşamasında ve etkinliklerinde, Saygı, Sevgi, Adalet, Özgürlük, Dürüstlük, Öz Denetim, Sabır, Sorumluluk gibi değerleri yaşam biçimine dönüştürmeyi ve bunları öğretmenlerin benimsenmesini öğrencileri ile birlikte yaşam biçimleri olmasını düşünülmüştür”dedi.

Levent YILDIZ başta proje ekibi olmak üzere, projenin her aşamasında destekleri olan kişi ve kurumlara teşekkür etti. Projenin açılış töreninde söz alan ilçe kaymakamı Tahsin  KURTBEYOĞLU,   TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları projesi olarak hazırlanan Felsefe Kazan Biz Kepçe projesine  19 ilden 35 felsefe öğretmeninin katıldığını, proje çalışmaları Levent Yıldız’ın yürütücülüğünde 7 gün süre ile devam edeceğini belirtti.  Öğrencilerin sorgulama yapabilen, farklılıklara saygı duyan, tartışma kültürüne sahip, özgün, bağımsız, eleştirel ve mantıklı düşünme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmelerine katkı sunan, felsefe derslerini daha eğlenceli olarak günlük hayatta kullanılabilir hale getirmeyi hedef alan proje ile; bu donanıma sahip öğretmenlerin yetişmesi amaçlanmakta olduğunu söyledi. Kaymakam Kurtbeyoğlu, Felsefenin ve felsefe eğitiminin önemi hakkında bilgiler verdi.  Felsefenin karşıt kültür oluşturmak olduğunu ifade eden Kurtbeyoğlu, düşünmenin ve sorgulamanın temel amaçlarımızdan biri olması gerektiğinin gerekliliğini vurguladı. Kurtbeyoğlu, projeyi hazırlayan ve uygulamaya koyan başta Levent Yıldız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Projenin  açılış törenine Kaymakam  Tahsin KURTBEYOĞLU, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Milli Eğimi Müdürü Şerafettin Yapıcı ve Şube Müdürleri, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba, TAYEM Müdürü Lütfü Özennç,  okul müdürleri, öğretmenler ve proje katılımcıları katıldı.

Proje Kapsamında Söke Ziraat Okulu TAYEM’de 07-13 Ekim 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin 19 ilinden gelen 35 Felsefe öğretmeni için aşağıdaki etkinlikler düzenlenecekler. Drama ve tiyatro etkinliklerinin yöntem olarak kullanıldığı; “Drama İle Grup Arkadaşlarımı Tanıyorum”, Felsefe Metinlerin Yaratıcı Yazım Tekniği İle analiz edildiği; “Felsefe İle Yaşama ve Eğitime Bakmak”, e-öğrenme, mobil uygulamalar, bilgisayar destekli öğrenme gibi yöntemlerin kullanıldığI “Felsefe Web’de”,Gözlem, arazi çalışmaları ve drama etkinliklerinin yapıldığı, “Priene ve Milet’i Keşfediyorum”, Drama ve tiyatro etkinliklerinin yöntem olarak kullanıldığı; “Tarih’ten Gelen Adamla Açıkoturum” konuları işlenecek,

10 Ekim 2018’de; Sokratik Yöntem, workshop Örnek Olay, Aktif Öğrenme etkinliklerinin yapıldığı “Sokratik Yöntemi Kullanalım”, e-öğrenme, mobil uygulamalar, bilgisayar destekli öğrenme gibi yöntemlerin kullanıldığı “Felsefe 2.0”, Sokratik Yöntem, workshop Örnek Olay, Aktif Öğrenme etkinliklerinin yapıldığı “Sokratik Yöntemi Kullanalım” Drama ve tiyatro etkinliklerinin yöntem olarak kullanıldığı; “Değerleri Tanıyorum ( Dilsiz Drama)”, 11 Ekim 2018’de; Gözlem, arazi çalışmaları ve drama etkinliklerinin yapıldığı “Efes’i Tanıyorum”, Felsefe Metinlerin Yaratıcı Yazım Tekniği İle analiz edildiği; “Platon ve Aristoteles’in Eğitime Bakışı”, Gözlem, arazi çalışmaları ve drama etkinliklerinin yapıldığı “Kareler’le Efes”, Serbest Çalışma Etkinliklerinin yapıldığı, “Sosyalleşiyorum” 12 Ekim 2018’de; Çalıştay, workshop Örnek Olay, Aktif Öğrenme etkinliklerinin yapıldığı “Rol Oynama Yöntemini Öğrenelim”, Çalıştay, workshop Örnek Olay, Aktif Öğrenme etkinliklerinin yapıldığı “ Felsefede Örnek Olay Yöntemini Öğrenelim”, Felsefe Metinlerin Yaratıcı Yazım Tekniği ile analiz edildiği; “Refleksif Bilgi Olarak Felsefe”, e-öğrenme, mobil uygulamalar, bilgisayar destekli öğrenme gibi yöntemlerin kullanıldığı  “Net’te Yürüyorum”, Serbest Çalışma Etkinliklerinin yapıldığı, “Sosyalleşiyorum” 13 Ekim 2018’de e-öğrenme, mobil uygulamalar, bilgisayar destekli öğrenme gibi yöntemlerin “Nasıl Görüşürüz?”, Son test ve değerlendirme etkinliklerinin yapıldığı, “Felsefe Kazan Biz Kepçe Kapanış”, Genel değerlendirmenin yapıldığı, “Neler Yaptık?”, e-öğrenme, mobil uygulamalar, bilgisayar destekli öğrenme gibi yöntemlerin kullanıldığı  “Kuantum Felsefe” konuları işlenecek.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.