Son Dakika

• No Posts Found

TEFEKKÜR; STOKÇULUK VE FIRSATÇILIK YAPMAK

Allah’ın sonsuz nimetleri karşısında gerektiği gibi şükretmeyi yapamayan veya yapmayan insanoğluna, bu nimetlerden eksiltilmeyle sınanacağı bildiriliyor, ama bu nimetlerin kesilmesinden söz edilmiyor.

Demek ki, yaşam devam ettiği müddetçe nimetlerin sürekliliği de devam edecektir. O zaman, insan nasibini arayacak, elde ettiğinin rekoltesi ve kalitesi için çaba sarf edecektir. Şükrünü eda içinde kazancından bir kısmını insanlarla paylaşacaktır. Çünkü, şükür, her nimetin kendi cinsiyle olur. Yoksa her nimet için sadece “Şükür ya Rabbi” demekle şükür olmuyor. Bunu her müslümanın böyle bilmesi, inanması ve uygulaması gerekir. Yoksa, bu malı veya serveti ben kazandım, bilgimi, yeteneğimi ve emeğimi verdim, kimseye dağıtamam, herkes çalışsın, kazansın servet-saman sahibi olsun demek İslam dini açısından doğru değildir. Böyle diyenler Kur’an-ın ifadesiyle Karun’un politikasını takip etmiş ve uygulamış oluyorlar. Zamanımızda özellikle de şu içinde bulunduğumuz kriz döneminde duyduklarımız, gördüklerimiz ve yaşadıklarımız hiçte bu millete ve hasseten ben müslümanım diyenlere yakışmayan çirkinliklerdir. Stokçuluk ve fırsatçılık, bu yolla elde edilen kazanç asla temiz ve haklı kazanç değildir ve tabi helal da değildir.

Böyle bir haksız kazanca tevessül edenler, ilerisi için kendilerine iyi ve hayırlı bir istikbal hazırlamıyorlar. İlk zamanlar hırsı ve ihtirasıyla azgınlaşan nefsinin ve tahrik eden şeytanın iğvasıyla bu kazanç hoş gelebilir, ama insanlardan alınan ahlar ve lânet okumalar, sonrası için hiç iyi olmayan hüsranlarla bitebilir. Çünkü, Sünnetullah denilen doğa kanunları vardır, çeşitli örnekleriyle yaşamımızda bunları görüyoruz. Her ne kadar kendimize pay çıkarmasak ve faturayı başkalarına kesmeye kalksakta yanlış yaptığımızı kamufle edemeyiz. O nedenle, vicdanların tefessüh etmesine izin vermeyelim ve birbirimizin hakkını yemeyelim. İnsanları aldatmakla hiçbir zaman iyi bir yere varılmaz. Dış düşmanlarımız bizi zayıf düşürmek, sömürmek, zora sokmak ve hatta yok etmek istemektedirler. Onların bu iğrenç emellerine stokçuluk ve fırsatçılıkla destek verenler, ayni gemide olduğumuzu unutmasınlar. Stokladıkları malların haddinden fazla kazanç sağlaması temiz bir kazanç değildir.

Birlikte yaşadığı vatandaşlarından, kardeşlerinden elde ettiği bu haksız kazancın kendisine nefretten başka bir şey sağlamadığını idrak etmemek çok müthiş ve dehşetli bir vebaldir. Ne demek! Böyle zor bir zamanda vatandaşına ve kardeşine yardımcı olması gerekirken, bunu fırsat bilmek ve kazancını katlamaya çalışmak. Vatandaşın hayati ve zaruri ihtiyaçlarını, nasıl olsa alacak deyip, farklı fiyatlarla hergün etiket değiştirmek fırsatçılığını yapmak ne büyük sahtekarlık. Bu durum ne insanlıkla ve ne de müslümanlıkla bağdaşır.  Şöyle bir düşünelim, “Bu kişi şu zor günlerde stokçuluk veya fırsatçılık yapıp haksız kazanç sağlamış bir sahtekardır” anlamında bir levha yazılıp boynuna asılsa ve topluma teşhir edilse nasıl olur? Halk böylelerine karşı nasıl bir tavır takınır ve tepki gösterir? Birde, “Bu kişi şu zor günlerde vatandaşa yardımcı olmak için ürünlerinin fiyatlarını %10 düşürüp, hayırda yarışan kişidir “ deyip teşhir edilse, halk nasıl karşılar? Sanırım tarif etmeye gerek yok. Ancak, böyle afişe bir durum olmasa bile, vatandaş bu tip insanları yine tanıyor ve onlara karşı tavırlarını da en azında iç güdüsel olarak gösteriyor. Ama, ne demişler “Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul, zurna az”.

Ne var ki, şunuda unutmamak lazım, karagün kararıp kalmaz, mutlaka akgünler gelir. Çünkü, her karanlık gecenin nurlu ve mutlu bir sabahı vardır ve Allah’ın izniyle o sabah çok yakındır. Bu duygu, düşünce ve imanla herkese esenlikler diliyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.