Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA PAMUK HASADININ YÜZDE 60’I TAMAMLANDI

İsmail ERAVCI

131 Nolu Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada, Söke Ovasında pamuk hasadının yaklaşık yüzde 60’ının tamamlandığını belirterek, şu ana kadar aldıkları pamuk miktarının 14 milyon kg.’ı geçtiğini söyledi.

Aldıkları bu pamuk miktarının son yıllarda aldıkları en yüksek pamuk miktarı olduğunu belirten İsmail Özer “Söke Ovasındaki pamuğun henüz yüzde 60’lık kısmının hasadının yapılmasına rağmen geçen yıl sezonunda aldığımız pamuk miktarını geçmiş durumdayız. Bu sene Söke Tariş Pamuk kooperatifi olarak sezon başında belirlediğimiz 25 milyon kg. pamuk alma hedefini yakalayacağımızı düşünüyorum. Üreticiyi ezdirmemek için piyasanın üzerinde bir fiyat açıkladık. Ama fiyatlar hep düştü. Şu anda piyasa 9,50 TL civarında oturdu. Bu bizim için iyi” dedi.

YÜZDE 20 VERİM KAYBI VAR

İsmail Özer, sezon başında verimde hiçbir sıkıntı olmayacak şekilde tahminlerde bulunulsa da Söke Ovasındaki pamuk hasadının yüzde 60’ının tamamlandığı şu günlerde geçen yıla göre yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda verim kaybının görüldüğünü belirterek “Bu sene mevsimsel şartlar nedeniyle pamuklarda erken yaşlanma geldi. Eskiden pamuklarda kozalar kademeli açıyordu. Bu sezon birden açtılar. Kozalar daha küçüktü. İnşallah daha fazla bir verim kaybı yaşanmaz. Çünkü maliyetler çok yükseldi. Fiyatlar düşer birde verim kaybı yaşarsak pamukçunun durumu kötü olur. Çok zor şartlarda üretim yapıyoruz” dedi.

PAMUK FİYATLARI YÜKSELECEK

Dünyadaki pamuk fiyatları ile Türkiye’deki pamuk fiyatları arasındaki yüzde 25’lik bir farkın devam ettiğini söyleyen İsmail Özer “Üreticimiz acil ihtiyaçlar dışında pamuğunu satmasın. Emanete bıraksın. Önümüzdeki süreçte Türkiye’deki pamuk fiyatları dünyadaki pamuk fiyatlarına yaklaşacaktır. Çünkü böyle devam etmez. Ben bir kez daha üreticiyi uyarıyorum. Lütfen acil ihtiyacınız yoksa pamuğu satmayın. Bekletin. Tekstilci yerli pamuk almak durumunda. Çünkü dünya fiyatları altında pamuk satıyoruz. Panik yapmaya gerek yok, sakin olalım. Bizim panik yapmamızı ve bu panikle pamuğumuzu 3’e, 5’e bakmadan elimizden çıkarmamızı istiyorlar. Bu oyuna gelmeyelim” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.