Son Dakika

• No Posts Found

CUMA SOHBETİ; YAPMADIĞINI YAPTIM DEMEK VEBALDİR

Aziz sohbetdaşlarım, insanların birtakım özellikleri vardır, insanı, insanlar içinde temayüz ettirir. Ondan övgüyle bahsedilir, şu kişi varya! Deyip, parmağı veya başıyla işaret edip, çok mahir bir ustadır, çok dürüsttür.

Bir başkası içinde, bunun yaptığı işte hile-hurda yoktur. Gerçi, şimdi genelde âlet ve edevat teknik usulde fabrikalarda üretiliyor. Artık, elle bilek gücü ile üretim pek kalmadı. Şimdi, o âlet ve makineleri pazarlayan ve onlarla iş yapanlar övgü ve itibar görürler. Ama dürüst olurlarsa, verdiği sözde dururlar, işini doğru yaparlarsa. Yoksa bunun birde ters tarafı vadır, sahtekarlık ve yalancılıkta meşhur olmak. Şununla iş yapma, şundan da kendini sakın dürüst değiller deyip, insanların birbirini uyardıkları kişiler gibi. Gerçi bir toplumda her iki türden de insanlar vardır. Önemli ve gerekli olanlar ise dürüst olup temiş iş yapanların çok olmasıdır. Keşke mümkün olsa da yalancı ve sahtekarlar hiç olmasa, ama olmuyor. O zaman, bunları en aza indirmeye gayret sarfetmelidir. Bu durum toplumun her kesim için önemlidir.

Çünkü, dürüstlük, doğruluk, her işinde hak ve hakkaniyeti gözetmek ve yapmak kişisel ve sosyal olarak bunlar hepimizin görevleridir. Bu nedenle bunlara değer vermek, korumak ve sürekliliği için gereken özeni ve ihtimamı göstermek zorundayız. Geçen hafta 1 Ekim’le başlayan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası idi, halkın ne kadar ilgi gösterdiği tartışılır. Yine de kendi çapında camilerde cuma hutbelerinde kutlandı. Söke Belediyesi Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu’nda Konferans da verilmiş. 4 Ekim Perşembe günü gazeteniz Yeni Söke de haberini okuduk. Daha önce ilan edilir ve Afişler bastırılır ve halkın görecek olduğu yerlere asılırdı. Bu yıl böyle birşey görmedik. Gerçi başka etkinlikler de yapılır ve vatandaşların ilgisi çekilmeye çalışılırdı, bu yıl oda olmadı galiba. Yazıcıoğlu Kültür salonunda verilen konferansta önce Söke Müftüsü’nün konuşması olmuş. Onu gazeteden okudum, Din Görevlilerinin toplumla olan ilişkilerinden ve etkinliklerinden ve kendilerini gelişen dünya şartlarına göre yenilemelerinden bahsetmiş.

Önce Sayın Müftü Efendi resmi toplantılar hariç, hangi toplulukta görülmüş. Hangi kahvede veya bir toplumda halkın içine karışıpta sohbet etmiş? Keza diğer Din Görevlileri de bir-iki kişinin haricinde topluma karışanları varmı? Bilmiyorum, görmedim ve duymadım. Burada yeri gelmişken zikretmek istiyorum, Saf Suresi Ayet 2 Türkçe anlamı şöyle: “ Ey inananlar! Yapmadığınız şeyi niçin yaptığınızı söylüyorsunuz?” Ayet 3 Türkçe anlamı: “ Yapmadığınız şeyi yaptık demeniz Allah katında büyük gazaba sebep olur.” Yorumuna girmeyeceğim. Geçen hafta Cuma namazında yapılan vaazda Vaiz Efendi Hz. Peygamberin hayatından ve zamanındaki ashabından bahsetti. Zamanımızla hiç ilişkilendirmedi ve zamanımızla mukayesesini yapmadı. Zamanımızda müslümanların o günlerden alacağı ve bu günlere taşıyıp yaşamlarına mâl edeceği neler var ve onları bu günlere nasıl adapte edeceğiz? Bu konuda hiç bir değerlendirme yapmadı, aslında önemli olan bu değil mi? Zamanımızda iletişim ve bilgi edinme araçları hemen-hemen herkesin elinde var, bu konuda “Sosyal Medya” tabir edilen İnternette gençler ve orta yaşlılar arasında çeşitli alanlarda mesajlaşmalar oluyor.

Hatta bu alanda çocuk yaşta olanlar bile var kendi aralarında mesajlaşıyorlar. Belki orta yaşlılardan daha fazla. Dolayısıyla birçok olumsuz şeyler arada dolaşıyor. Bunlarla ilgili olsun herhangi bir çalışma var mı? Gelişen teknolojiye göre kendilerini yeniliyorlarmış hani! Toplumda böyle bir yeniliğe rastlamadık. Menfi yönde, zararlı, ahlak bozucu, dini düşünceyi ve inanç kurallarını rencide edici saçmalıklar ortada dolaşıyorlar. Dolayısıyla gençliğin deizme ve ateizme kaydığından bahsediliyor. Bilmem haberleri var mı ve dikkatlerini çekiyor mu? Camilerde cemaatler Cuma günleri Cuma namazlarında bile azaldı. Evet, dürüst olalım, görevlerimizin ve inançlarımızın bilincinde olalım. Ben müslümanım diyen kişi dinini yaşamak ve yaymakla görevlidir. Bu Allah’ın emri Hz. Peygamberin de sünnetidir. Bu duygu, düşünce ve inançla herkese esenlikler diliyorum. Hoşça kalınız aziz sohbetdaşlarım.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.