Son Dakika

• No Posts Found

ARTRİT KONUSUNDA BİLGİLENDİRME STANDI AÇILDI

İsmail ERAVCI

Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü Mobil Eğitim Aracı ile bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Bunlardan biri dün Söke Belediye Meydanında açılan stant ile yapıldı. Stantta  vatandaşlara bilgiler verilirken bu arada tansiyon ölçümleri de yapıldı.

Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli ebe Gülcan Akça ve hemşire Hülya Evliyaoğlu tarafından standa gelen vatandaşlara kalp sağlığı, artrit, KETEM ve yaşlılıkta sağlık konularında bilgilendirme çalışması yapıldı. Geçtiğimiz haftanın kalp sağlığı haftası olduğunu söyleyen görevliler “Genç ölümlerin büyük bölümü kalp rahatsızlığına bağlı gerçekleşiyor. Öncelikle sağlıklı beslenmek, hareket etmek ve sigara ile alkolden uzak durarak kalbinizi ödüllendirebilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenmek, bol sebze ve meyve tüketmek, hazır işlenmiş gıdalardan uzak durmak, bunun yanında tuz, şeker ve yağ miktarını azaltmak gerekiyor.

Kalp sağlığı için egzersize başlamadan hekime danışılması gerekli. Arabaya ve asansöre binmek yerine merdiveni kullanmak, yürümek kalp sağlığına iyi gelir. Bu arada kalp sağlığı için sigarayı bırakmak gerekli. Beslenirken daha küçük porsiyon ve sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Haftada 5 defa en az 30 dakika orta yorgunlukta etkinlik gerçekleştirilmesi gerekli” dediler.

Bu haftanın artrit haftası olduğunu da söyleyen görevliler “Artrit bir romatizmal hastalıktır. Bunun içinde hareket gerekli” dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.