Son Dakika

• No Posts Found

YÜKSELEN KUR GİRDİ MALİYETLERİMİZİ ARTIRDI

Söke Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, pamuk üreticisinin tarlaya girdiği şu günlerde doların yükselmesi nedeniyle temel girdi maddeleri olan mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatlarındaki artışın pamukta üretim maliyetini artıracağını söyledi.

Yağmurların kesilmesiyle taşkın bölgesi dışında kalan yerlerde pamuk üreticinin tarla hazırlıklarına başladığını söyleyen Mustafa Ali Öz “Tarım kredi Kooperatifleri olarak sezon öncesi üreticinin mazot, gübre, zirai ilaç ve tohum gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ancak üreticinin mazot ihtiyacını karşılarken bugünün fiyatlarına baz alıyoruz. Örneğin mazota dün gelen 14 kuruşluk zamdan üretici etkileniyor. Buz eski fiyattan mazot veremiyoruz. Bu günün fiyatı neyse o fiyattan mazotunu alıyor. Artan dolar kuru mazotun yanında gübre fiyatlarını da etkiledi. Gübre fiyatları dolara bağlı olarak sürekli artıyor. Ancak dolar kuru gerilediğinde gübre fiyatları düşmüyor.

Artan dolar kuru ile birlikte pamuk fiyatları da artıyor şeklinde bir düşünce var. Ancak dolar yükseliş hızı ile pamuk fiyatlarının yükseliş hızı aynı değil. Dolar yüzde 10 yükseldiyse pamuk fiyatı yüzde 5 yükseliyor. Yani üreticinin 5 puanlık bir kabı var. İşin kötü tarafı ise pamuk fiyatının yükselmesinden üretici yararlanamıyor. Çünkü üreticinin elinde pamuk yok. Yükselen pamuk fiyatı üreticiye dönmüyor. Doların önümüzdeki günlerde daha da yükselmesi girdi fiyatlarının yükselmesine sebep olacak.”dedi.

Söke Ovasında tarla hazırlıklarının başladığını söyleyen Mustafa Ali Öz “Bundan sonra Kasım ayına kadar üretici tarlada olur. Paraya en fazla ihtiyaç duyduğumuz aylar başladı. Şu anda Söke Ovası’nın yüzde 20 lik bölümünde tarla hazırlıkları başladı. Söke Ovası bu senede büyük oranda pamuk ağırlıklı olacak. 60 kuruş olan pamuk primi 65 kuruşa yükseltildi. Ancak bu yeterli değil. Üreticinin beklentisi en az 75 kuruştur. Yükselen dolar kuru nedeniyle tüm girdileri dolara bağlı olan pamuk üreticisi 65 kuruş primden memnun değildir. Söke Ovası zorunlu olarak pamuk ekiyor. Söke Ovasının yüzde 70’inde pamuktan başka bir ürün yetişmiyor. Üreticinin eli pamuğa mahkum. Türkiye tekstil sanayisinin de pamuğa ihtiyacı var. Hükümetin yükselen dolar kuru nedeniyle maliyetlerin de artacağını düşünerek prim miktarını 75 kuruşa yükseltilmesini istiyoruz. Üreticinin tüm beklentisi bu yönde. Yoksa bu şartlarda üreticinin para kazanması çok zor. Dünyada petrol fiyatları yarı yarıya düştü. Düşen petrol fiyatları aynı oranda tüketiciye yansımadı. Sezon öncesi sıkıntı büyük. 2014 üretimi pamuk primlerinin kısa süre içinde ödenmesini bekliyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.