Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE PAZARI’NDA ÇİÇEK CÜMBÜŞÜ

Ruchan DURGUT

Söke’de her hafta pazarcıların tezgahını kurarak ekmek parasını kazandığı Çarşamba Pazarı denince ilk akla meyve ve sebze tezgahları gelse de pazarın bir köşesinde kurulan çiçekçi tezgahı Çarşamba Pazarı’nda çiçekseverlerin ilgi noktası oluyor.

Her türlü meyve, sebze, gıda ve kişisel ihtiyaçların bulunabildiği Söke Çarşamba Pazarında kurulan çiçekçi tezgahı, pazara farklı bir hava katıyor. Pazarda müşterilere sundukları çiçekleri Tir

e’de yetiştirdiklerini dile getiren  üretici Ertuğrul Öndeş, “Anne tarafı Söke, baba tarafı Tire’liyim. Söke de benim memleketimdir. Çiçek üretimini Tire’de aile ziraatı olarak gerçekleştiriyoruz. Çiçekçiliğe ilk olarak 40 sene önce başladım. Söke pazarında ise 30 yıldan fazla bir süredir bulunmaktayız. Yaz sıcaklarının ve kış soğuklarının fazla olduğu dönemlerde pazarlara ara veriyoruz. Onun haricindeki dönemlerde sürekli olarak Söke Çarşamba Pazarı’nda yerimizi alıyoruz. Tire’de seracılık yaparak yetişen çiçeklerimizi Söke, Tire ve Davutlar pazarında sergiliyoruz. Tabi ki seramıza gelip de almak isteyenler olursa toptan satışlarımız da oluyor. Ev bitkisinden bahçe bitkisine, yazlık-kışlık bitkiden, ağaç çeşitlerine kadar yaklaşık bin çeşit bitki ve çiçek bulunuyor. Bizdeki çiçeklerin fiyatları uygundur, başka yerlerde uygulanan fiyatların altında satış yapıyoruz. Mesela begonya saksısını 5 TL’ye satıyoruz. En ucuz 1 TL’den en pahalısı 15-20 TL’ye kadar fiyat aralığımız var. İlaç fiyatlarının artması da fiyatlara etkisi oluyor. Ot ilaçları eskiden 20 TL iken, şimdi 40-45 TL arasında değişiyor. Serayı örtmek için kullandığımız naylonun kilogramı 10 TL’den 20 TL’ye çıktı. Bizim harcamalarımız bir sonraki seneyi etkiler. Sonbaharda tohum atılır, ilkbaharda toplama yapılır. Bu sene durum iyi. Ancak yeni yetişen çiçeklerin masraflarını nasıl karşılayacağımız konusu şimdilik meçhul, 2019 yılı biraz zor geçecek gibi görünüyor. Bu sene zam uygulamamız yok bizde” dedi.

Çiçeklerin bakımı hakkında bilgiler veren Ertuğrul Öndeş,” Çiçek bakımı doğru zamanda doğru uygulamayı yapmayı gerektirir. Her çiçeğin kendine has karakteristik özellikleri vardır. Soğuktan korkan çiçekleri, sıcaktan korkan çiçekleri istediği ortamlarda yetiştirmek zorundayız. Sıcak sevmeyen bir çiçeği yazın sıcak beton zemine koyarsanız olmaz. Aynı şekilde soğuğu sevmeyen çiçeği kışın soğuklardan korumak durumundasınız. En önemlisi de su. Bitkiye ihtiyacı kadar su vereceksiniz. Mesela; bir insan yazın ne kadar çok su ister? Kışın yazın içtiği kadar su içer mi? İçmez.  Aynısı bitkiler için de geçerlidir. Çok sulamaya ihtiyaç olmayan bir çiçeğe fazla su verilirse, kökü çürür. Toprağın türü de önemli. Tüm koşullar bir araya geldiği takdirde çiçekler güzel olur” diye konuştu.

‘Çiçek bakmak, çocuk bakmak gibidir’

35 yıldır Ertuğrul Öndeş ile birlikte Söke’de çiçek bakım ve satışı yaptıklarını dile getiren Söke Belediyesi emekli Park ve Bahçeler çalışanı Ahmet Otak, “ Eski çalıştığım kurumda da bu işi yaptığım için, çiçekler ve bitkiler uzmanlık alanımız oldu. Bu iş önce severek yapılması gereken bir iş. Çiçekler dünyayı güzelleştiren varlıklardır. Bakımı belli aralıklarla düzenli olarak yapılmalıdır. Onlara bir çocuğa bakar gibi ilgi alaka gösterilmezse verim alınamaz” ifadelerini kullandı.

3 yıldır çiçekçilerin müşterisi olduğunu dile getiren Sökeli vatandaşlardan Haydar Dolu, ‘Çiçeklere dair bütün incelikleri arkadaşlarımızdan öğrenip evde uyguluyorum. Hizmetlerinden dolayı memnuniyet duyuyoruz’ diye konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.