Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE İYİ PAMUK EĞİTİMİNE PAKİSTANLI UZMAN DESTEĞİ

Ruchan DURGUT

Söke Ziraat Odası konferans salonunda İyi Pamuk Uygulamaları Derneği(İPUD) ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (World Wildlife Fund) iş birliği ile düzenlenen eğitim Pakistan’dan İyi Pamuk Uzmanı Liaquat Ali Khan sunumu ile gerçekleştirildi.

Eğitimde sunum yapan Liaquat Ali Khan iyi pamuk tarımının yapılabilmesi için çocuk işçiliğinin önlenmesi ve kadın üreticilerin haklarının korunmasına kadar geniş yelpazede bir çok faktöre dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Pakistanlı uzmanın anlattıkları tercüman vasıtası ile anında Türkçe’ye çevrilerek katılımcılara iletildi.

‘İyi pamuk uygulamasını yapan çiftçi sayısı Pakistan’da 350 bin, Aydın’da 400 kişi’ 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı(WWF) Better Cotton Proje Yöneticisi Gökçe Okullu, “Bir eğitim çalışması yürütüyoruz. İyi Pamuk Uygulamaları Derneği(İPUD) ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı(WWF) olarak hep birlikte ‘Better Cotton’ projesine ve projenin standartlarına dair eğitim gerçekleştirmekteyiz. Bugünkü konumuzun  teması ‘İnsana yakışır iş’ oldu. Pakistan’dan bize danışman olarak pamuk alanında uzman Liaquat Ali Khan geldi. Liaquat, Pakistan’da pamuk çiftçileri ile birlikte iş yapıyor. Bu sebeple de Türkiye’ye danışman olarak geldi. Şu anda Söke’de geçici olarak ikamet etmekte. Burada hep birlikte daha fazla çiftçiye ulaşmak ve daha fazla çiftçiyi iyi pamuk standartlarında üretim yapacak şekilde projelerimize dahil etmek üzere çalışmalar yürütmekteyiz. Pakistanlı Uzmanımız Liaquat projeyi belli bir noktaya getirene dek aramızda kalacak. Pakistan’da şu anda iyi pamuk uygulamalarını gerçekleştiren 350 bin çiftçi var. Aydın’da ise bu rakam sadece 400 çiftçi ile sınırlı. Amacımız bu seviyeyi çok daha yukarılara taşımak için çiftçilerimizi gerek eğitimlerle gerekse de günler düzenleyerek yada bizzat tarlalarında ziyaret ederek desteklemek için buradayız. Pakistan pamuk konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biri. Pakistan denince bizim çiftçilerimiz ‘Ama onlar el ile topluyorlar, o yüzden çok ileri olamazlar’ diye düşünüyorlar. Makineli hasat yapmıyorlar, bu doğru. Ancak Pakistan pamuk kalitesinde dünyada 4. sırada bulunuyor. Türkiye ise 9. sırada. Bu kaliteyi de yetiştirme standartları ile yakalıyorlar” diye konuştu.

İPUD, son 5 yılda Türkiye’de 1691 çiftçiye ulaştı

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Genel Müdürü Şükran Bayçura, “İyi Pamuk Uygulamaları konusunu Aydın bölgesinde yaygınlaştırmaya çalışan kurum Doğal Hayatı Koruma Vakfı’dır. Tüm Türkiye genelinde çalışan kurum ise İyi Pamuk Uygulamaları Derneği’dir. Biz Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na Aydın’da destek oluyoruz. İyi Pamuk Uygulamaları Derneği olarak biz çalışmalarımızı ülke genelinde yürütmekteyiz. Şu anda 8 ilde faaliyet göstermekteyiz. 6 temel üretim prensibinden yola çıkarak ‘sürdürülebilir pamuk üretimini’ Türkiye’deki çiftçilere yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede şu anda faaliyet gösterdiğimiz iller; Balıkesir, Manisa, Denizli, İzmir, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Aydın. Üretim verilerinden bahsetmek gerekirse dernek olarak 2013 yılında yaklaşık 7 bin hektar alanda 278 çiftçi ile yola çıktık. 2018 yılındaki tahmini rakamlar ise 40 bin hektar alanda 1691 çiftçi oldu. Aydın’da ve Söke’de 2013 yılından bu yana çalışmaların içerisindeyiz. Bu yıl başında ise Doğal Hayatı Koruma Derneği ile iş birliği içerisine girdik. Uygulama ortağımız oldular. Bu eğitimde Pakistan’dan iyi pamuk uzmanı vasıtası ile  destek aldılar.” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.