Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BELEDİYESİ’NİN BORCU SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAKTAN ÇIKIYOR

İsmail ERAVCI

Söke Belediye Meclisinin ikinci etap toplantısı tartışmalara neden oldu. Özellikle bütçenin gerçekliği konusundaki tartışmalar gündeme damga vurdu. AK Parti grubu ile Söke Belediye Başkanı Toyran arasında yaşanan tartışmalar son zamanlarda hızla borçlanan Söke Belediyesinin ilerde personel maaşlarını ödeyemez hale geleceği konusu damga vurdu.

2019 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini açıklayan Ak Parti grubundan Hatice Uzel Çakar, Haldun Işıklı ve Abdulmuttalip Demir, belediyenin borçlarındaki artışın gelecekte sıkıntıya neden olabileceğini öne sürdüler.

Ak Parti meclis üyesi Haldun Işıklı, “Söke Belediyesi’nin 45-50 milyon TL borcu var. Son 5 yıla baktığımızda Söke Belediyesi’nin harcamalarındaki artışın hizmet alımı yapılan personelden kaynaklandığı görülmektedir. Bugün belediyeye ait gayrimenkulleri satarak bulduğunuz kaynaklar gelecekte olmayacak. Memur ve işçi arkadaşlarımız belki ileriki dönemlerde maaşlarının yarısını bile alamayacaklar. O yöne doğru gidiyoruz. Bu şekilde devam ederseniz siz ileride hangi kaynaklarla bu personelin maaşını ödeyeceksiniz.’ dedi.

Haldun Işıklı tarafından teleffuz edilen Söke Belediyesinin 50 milyon TL’lik borcu Belediye Başkanı Toyran tarafından da onaylandı. Böylece Süleyman Toyran Başkanlığındaki Söke Belediyesinin hızla borçlanmaya gittiği ortaya çıkarken, bu 50 milyon TL’lik borcun içerisinde SGK borçlarının dahil olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Eğer Söke Belediyesinin 50 milyon TL’lik borcuna SGK borçları dahil değilse borç yükünün daha ağır olduğu belirtildi.

Ak Parti grubunun belediyenin borçları ile ilgili açıklamalarına yanıt veren belediye başkanı Süleyman Toyran, “Ben sizin gibi düşünmüyorum. Şu anda Söke Belediyesi yüzde 37.5’lardaki personel giderini yüzde 32.5 seviyelerine çekmiştir. O kadar gider kaybına rağmen. Son yasayla taşeronların kadroya geçmiş olmasına rağmen, Söke Belediyesi’nin personel gideri bütçenin yüzde 40’ını aşmamaktadır. Burada 40 milyon TL’lik personel giderinden bahsediyoruz. Söke Belediyesi 3 yıl yatırım yapmıyorum dediği zaman borcu harcı kalmayacak bir belediyedir. Kendi adıma sıkıntı görmüyorum ben burada.” şeklinde konuştu.

Ancak yine Söke Belediye Başkanı Toyran bu şekilde konuşurken, kafa karıştırmaya devam etti. Belediye’nin 2018 yılı bütçesinin 101 milyon TL olduğunu belirtirken, 40 milyon TL’lik personel giderinden söz etmesi, personel giderinin tahmini bütçede dahi yüzde 40 olduğunu gösterdi. Bütçenin gerçekleşme oranının yüzde 70 olacağını söyleyen Söke Belediye başkanı, bunun iyi bir oran olduğunu söyledi. Yıl sonu itibariyle gerçekleşen bütçenin bu şartlarda 70 milyon TL olacağı gözlenirken, 40 milyon TL’sinin personel ücretlerine harcandığı ve bununda bütçenin yüzde 58’i olduğu belirtildi.

“PERSONEL SAYIMIZ 694” 

Ak Parti grubunun personel sayısındaki artışa ilişkin eleştirilerini de yanıtlayan başkan Toyran, “Söke Belediyesi norm kadro açıkları olmasına rağmen bu açıkları doldurmamıştır. 2014 yılı Mart ayında Söke Belediyesi’nin 576 tane çalışanı vardı. Bu arada nüfus 50 bin artmış, yüzölçümü 10 kat artmış. Lima’da çalışan personel dahil olmak üzere, Lima’daki 36 personel ile birlikte Söke Belediyesi’nin personel sayısı 694’dür. Bu mu fazla sayı arkadaşlar.” dedi.

Ancak Söke Belediyesinin norm kadro sayısının 571 olduğu belirlenirken, şu anda 694 kişinin çalıştığı Söke Belediyesindeki 123 kişilik norm fazlası kadro ise kafaları karıştıran başka bir konu oldu. Söke Belediyesi’nin bütçesi 2018 yılına göre 2019’da yüzde 10 artırılarak 101 milyondan 110 milyona çıkarıldı. Ancak özel kalem bütçesinin yüzde 28 artırılarak 3 milyon 461 bin TL’den 4 milyon 420 bin TL’ye yükseltilmesi seçim yatırımı olarak

değerlendirildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.