Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU; DÖRT-DÖRTLÜK BİR YAŞAM VAR MI?

Bu dünya sevinçle-kederin, sağlıkla-ızdırabın, varlıkla-yokluğun, açlıkla-tokluğun yan-yana olduğu bir âlemdir. Her şeyin bir zıddı, bir karşıtı ve bir rakibi vardır. Yalan ve doğru, güzel ve çirkin, iyi ve kötü toplumsal yaşamın denge ve istikrarında önemli rol oynamaktadır. Yani, hiç sıkıntısız ve her daim neşeli dört-dörtlük bir yaşam yoktur. Önemli olan sıkıntıyı azaltmak, kötülüğü def etmek, yalanı terk etmek, doğruluğu, iyiliği hakim kılmak, kederi, ızdırabı ve çirkinlikleri en aza indirmek ve üzerinde kontrolü eksik etmemektir. Ancak, bunların hiçbiri lafla olmaz, hâl-hareket, davranış ve eylemle olur. Kendisi yalancı olan, başkasına doğruluk dersi veremez, versede tutulmaz. Televizyonları, sosyal medyayı, yazılı basını ve toplumun nabzını tutuyor ve izliyoruz. Dolayısıyla sohbetler esnasında bu ortamın memnunu olanlar var mı? Rahatsızlıklar hangi alanlarda daha çok? Bunlar için alınan önlemler ve tedbirler ne noktada? Olumlu gelişmelerin yüzdelik oranı nedir? Değerlendirmelerin, eleştirilerin ve tenkitlerin bir seviyesi var mı? Bütün bunları herkes önce kendi vicdanına sorup bir muhasebeden geçirmelidir diyoruz. Çünkü, sadece karşıdakinin suçunu ve günahını ölçmekle kimse bir yere varamaz. Ancak kendi egosunu tatmin eder. Buda toplum yararına bir artı puan getirmez. Bırakın dört-dörtlük mutlu bir yaşamı, dört birlik bir mutluluğu bile elde edemeyiz. Bu nedenle her alanda doğruluğa dürüstlüğe yelken açmak ve bütün kötülük, çirkinlik, riyakârlık, aldatmacılık ve aykırılıklardan kaçmak zorundayız.

HAFTALIK HABERLER PANORAMASINA BİR BAKIŞ

Yöremiz itibariyle haftanın yaşam grafiğine baktığımızda, toplumumuzun pahalılıktan müthiş bir yakınması var, birçok ürün misli-mislini aşmış ve geçim indeksi ciddi zorlaşmış durumda. Aydın Valiliği piyasalara sıkı denetim emri vermiş. İnşallah yararlı olur ve haksız kazançların önü kesilir. Ovamızda pamuk hasadı sanırım bitti. Ancak, parası dünya pazarına göre tartışma konusu, değerinin altında bir fiyata gittiği ifade ediliyor. Ayrıca, bu yıl rekoltede de düşme olduğu söyleniyor. Bu nedenle, araziyi pamuk çalılarıyla birlikte sürün hatırlatması yapılıyor. Bu konuda Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ali Öz, bu yıl Söke Ovası’nda rekor düzeyde buğday ve arpa ekimi beklediklerini söylemiş. İnşallah hava şartları da bu ekime yararlı olur demiş. Bizlerde bu dileğe iştirak ediyoruz. Bu arada Aydın Valimiz  Sayın Yavuz Selim Köşger Söke’ye gelmişler ve Söke’de sorunları dinlemişler ve gelecek yılında planlamasını yaptıklarını ifade etmişler. Dolayısıyla Söke’de gördüğüm şu demişler; çok ciddi birikmiş sorun yok. Çözümlenemeyecek sorun da yok. Dolayısıyla inşallah hep birlikte daha iyi bir Söke için çalışmaya devam edeceğiz demişler. Sayın Valimizin, Söke’de çözümlenemeyecek sorun yok görüşüne katılıyor, ama birikmiş sorun yok görüşüne katılmıyoruz. En azından trafiği, caddeleri ve ortasından geçen çayın manzarası yeterli. Neyse, Söke Ziraat Odası’nda olağanüstü seçim kararı alınmış. Bu kritik karar, sürpriz mi oldu belli değil, bakalım ileri doğru gelişmeler nasıl seyredecek. Şimdilik hayırlı olsun diyoruz.

SÖKE HAREKETLİ GÜNLER YAŞAMAYA BAŞLADI

Yaklaşmakta olan mahalli seçimler dolayısıyla Söke’de hareket ve bazı siyasi kıpırdanışlar başladı. Bu hareketliliğin ilk startını veren Germencik Belediye Başkanı Sayın Ümmet Akın’ın Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığına Adaylığını açıklamasıyla önce için-için bir kıpırdanışın dışa yansımaları bazılarını hareketlendirdi. Ciddi heyecan uyandırmasa da AKP’de bende aday-adayıyım diyen bir iki kişi duyduk. CHP sessiz duruyordu, geçen hafta sessizliğini bozdu ve halen görevde olan Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran yine Söke için aday olacağını açıklamış. MHP ile İP’den şimdilik bir ses çıkmıyor. Yerelde siyaset bu ahesteliğini sürdüre dursun, biz diğer gelişmelere bakalım. Muhtarlar günü dolayısıyla renkli görüntüler oluşturan Söke Mahalle Muhtarları tüzel kişiliklerine resmiyet istiyorlar. Birde Muhtarlar Belediye Meclislerinde de temsil edilsin diyorlar. Bakalım bu istekleri yasal statüye kavuşacak mı? Bu arada, bereketli yağmurlarla havalar da soğudu. Tabi yüksek yerlere yılın ilk karıda yağdı. Yani, kış artık önemli işaretleriyle geliyorum diyor. Ama, acınacak halimiz, Söke de yollar mayın tarlası gibi, kışın yağmurların sürekliliğinde bu yollar ne hâle gelir Allah bilir! Neyse, haftanın yorumunu Milli Eğitim Bakanı’nın yaptığı açıklamalarındaki bir takım farklı yeniliklerle noktalamak isyiyoruz. Bunların sevindirici düzeyde olduğu inancındayız. Medyadan izleyip öğrendiğimize göre, özet olarak öğrencilerde yeteneklere ve yararlılıklara ağırlık verileceğini, ders yorgunluğu ve bilgi hamallığına itibar edilmeyeceğini anladık. Hayırlı olsun diyor ve herkese esenlikler temenni ediyoruz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.