Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU: DİKKAT ÇEKEN BAZI ETKİNLİKLER

Geçen haftanın en önemli etkinliği Cumhuriyetimizin 95. yılının yurt çapında büyük bir coşkuyla kutlanmasıdır. Bu coşkuya en önemli damgayı vuran da, İstanbul da dünyanın en büyük hava alanının açılışının yapılmasıdır. Bütün üniteleri tam kapasiteyle hizmete girmese de önemli ölçüde hizmet verecek duruma gelmiş olması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması ve Hava alanının da adının “İstanbul Havaalanı” olarak  ilan edilmesi bütün ülkede sevinçle ve taktirle karşılanmıştır. Ülkemizin gelişiminde en önemli atılımlardan olan bu havaalanı bazılarınca gereksiz ve zamansız görülmektedir. Bu iddia veya bu eleştiri ne kadar gerçekçi bilmiyorum. Ama, bildiğim ve yaşadığım geçmişten kaynaklanan hatıralarım vardır. 1955-60 yılları idi, yöremize gelecek olan elektrik için, ceryan direklerinin çukurları kazılıp direkleri dikilirken, bazıları bunlar DP kazıklarıdır diyorlardı. Gariptir, zamanla bu hizmetin geç kalındığı şikayetlerini de yine bunlardan çok dinledik. Nasıl olur bu demeyin, benim gibi yaşı yetmişi aşanlar bu dönemleri çok iyi bilirler. Neyse, ülkede ileriye yönelik çok önemli adımlar atılmaktadır. Bilimde, fende ve sağlıkta dünya standartlarına doğru Allah’ın izniyle hızla ilerliyoruz. İnşallah istikbal bu alanlarda gençlerimizle daha bir inkişaf etmiş olacaktır ve Cumhuriyetin 100. yılını çok büyük coşkularla kutlayacağız. Ben bu gelişmelerden ciddi manada ümitvarım. Yüce Allah bu milletin mazide ki şahlanışı gibi, istikbalde de şahlanışına yardım edecek ve ufkunu açacaktır.

YENİ YILA YENİLİKLERLE YAKLAŞIRKEN

Ülkemiz sıkıntılı bir ekonomik krizden kurtulma aşamasına gelmek üzere. Yaşadığımız döviz tırmanışı ve bunu fırsat bilen insafsız çıkarcılar ve karaborsacılar atağa geçtiler, ama devlet de onları takipten geri kalmadı ve vatandaşı korumakta azami gayret göstermektedirler. Tabi, bu arada pahalılık arttı, enflasyon yükseldi. Bu alanda yapılan iyileştirici çabalarla inşallah istikrarlı günler yakındır. Duyuyoruz ki, geçen ay ülkemizde şimdiye kadar en yüksek ihracatı gerçekleştirmişiz. Bu sevindirici bir gelişme, inşallah devamı da gelir. Geçen hafta gazeteniz Yeni Söke de ekonomi ile ilgili sevindirici bir haber vardı. Aydın Valiliği ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlenen toplantısında Sayın Valimiz Köşger “Aydın ekonomide atağa kalkıyor” demiş. Bu konuda hazırlanan yol haritasını açıklamışlar. Başarılar diliyoruz, Aydın İl olarak bu alanda önemli potansiyele sahip ve bu potansiyel kaynaklara el atıp  değerlendirmek İlimiz  ve ülkemiz adına ciddi ve önemli kazançlar sağlar. Bu alanda Sayın Valimizin öncülüğünü destekliyoruz. Aydın’ın eylül ayı ihracat rakamları açıklanmış. Geçen yıla oranla  artışlar olmuş, ama yöremizin bunlardan çok daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahip kaynakları var. Bunları en verimli bir şekilde işletmek lazım, özellikle tarımdan, turizme yönelik çalışmalar gerektiği gibi yeterli düzeyde değil. Bunları çağdaş dünyanın gelişmişliği çapında harekete geçirmek, yöremize ve ülkemize büyük getiriler sağlacaktır. İnşallah bilimsel ve ekonomik donanımlı müteşebbisler de bu alana el atarlar.

BİRAZ DA SÖKE’DEN SİYASİ GELİŞMELER

Büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını açıklayıpta bu alanda kendisini ve projelerini tanıtmak için çalışmalarını südüren Ümmet Akın, Aydın’ın İlçelerini dolaşmaktadır. Arada bir ilçemiz Söke’ye uğramakta ve hızını kesmeden Büyükşehir belediye başkanlığını seçimlerde kazanmak için var gücüyle çaba sarf etmektedir. Bu arada diğer siyasi partilerde de ilçe belediye başkanlıkları için aday-adaylığına soyunanlar var. Tabi meydana çıkmayıp ortamı dinleyenler ve uygun zamanı bekleyip çıkmaya hazırlananların da olduğunu duyuyoruz.  Mesela, CHP’den Söke belediye başkanlığına aday-adaylığını resmen açıklayan iki kişi var. Birisi, halen Söke belediye başkanlığını sürdüren Sayın Süleyman Toyran. Ben yine adayım demiş. Demek ki, öncekiler gibi o da 10 yıllığına göreve talip. Hayırlısı derken yine CHP’den bir aday-adayı daha Sayın Efkan Ceylan var. Tabi, daha da çıkabilir, seçime aylar var. Hani derler ya gün ola harman ola, nasip olursa göreceğiz. AKP ve MHP ‘den şimdiye kadar okkalı resmi bir ses-seda yok, çıkmadı. Ama söylentiler var, inşallah onları da görürüz. Bu arada Söke belediyesinde bütçe oy çokluğu ile geçmiş. Bütçenin 110 milyon olduğu ifade ediliyor. Ama Söke Belediyesi’nin borcu sürdürülebilir olmaktan çıkıyor diyorlar  ve Söke Belediyesi’nin norm kadro sayısının 571 olduğu ifade  edilirken, 123 kişinin norm fazlası olması kafaları karıştırıyor diyorlar. Neyse, hepsi bir tarafa da Söke’de otopark sıkıntısı  merkez mahalle sokaklarını bile sardı. Allah hakkımızda hayırlısını versin dua ve niyazlarıyla herkese esenlikler diliyor ve bu haftanın yorumunu da burada noktalıyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.