Son Dakika

• No Posts Found

NÜKTEDAN; İNSAN VE DOSDOĞRU YOL İSLÂM

Sevgili dostlar, insanlar, insanları aldatır, yanıltır, saptırır ve kandırırlar. İnsanlar, insanlara! En çok zararı verirler. İnsanlar, insanlara! en büyük ve acımasız düşmanlığı gösterirler. İnsanlar, insanların! En önemli ve en önde gelen rakipleridir. İnsanlar, insanlar için! Bütün güçlerini ve imkanlarını harcarlar. İnsanlar, insanları en çok etkilemek, kullanmak ve yönetmek isterler. İnsanlar, insanlarla her alanda ve her konuda yarışırlar. İnsanlar, insanlar arasında! Üstün gelmek için herşeyi yaparlar. İnsanlar, insanlara hasetlik, kıskançlık, fesatlık ve çekememezliğin her çeşidini denerler. İnsanlar, insanlardan! En çok korkarlar. İnsanlar, insanlardan en çok çekinir, kuşku duyar ve korunurlar. Evet, buraya kadar ifade ettiklerimizin hepsi insanların, insanlar arasındaki olumsuz duygu, tavır ve hareketleridir. Birde bunların tam tersini düşünelim. Mesela, insanlar insanlara en büyük fedakarlığı yaparlar. İnsanlar, insanlara görünürde en büyük sevgi ve saygıyı gösterirler. İnsanlar, insanlar için! Ölüme dahi giderler. İnsanlar, insanlar için, malını-mülkünü ve inandığı her şeyini feda ederler. İnsanların, insanlara taptığı ve bir ilâh gibi tabi oldukları tarihte az mı görülmüştür? Şimdi de bu tür duygularla insanların, insanlara aşırı bağlılıklarını görmüyor muyuz? Yani sözün özü, insanlar, insanlığını idrak edemez, öğrenemez, bilemez ve sahiplenip yönetemezse, ifrat ve tefrit her zaman insanlar için mümkündür.

Aziz dostlar, Allah’ın indinde insanlar bir tarağın dişleri gibi birbirine eşittirler. Hiçbir insanın Allah’a yakınlık derecesi yaratılışları itibariyle bir-diğerinden farklı değildir. Allah, her insana eşit derecede yakındır. Ancak, insanların inanç, duygu, akıl, irade, vicdan, idrak, ilim, takva, ihlâs ve amel açısından  Allah’a yakınlıkları farklıdır. Bu ifade ettiklerim her insanın fıtratında vardır. İnsan bunları kendi yasaları çerçevesinde Allah’a itaat kastıyla kullanırsa Allah’a yaklaşma imkanını elde eder. Tabi bu kullandığı ölçüde  Allah’a yaklaşmış olur. Bu konuda da hiç bir insan diğer bir insandan imtiyazlı değildir. Allah, her insana bunları kullanma eşitliği vermiştir. Peygamberlerde, peygamberlik görevlerinin dışında bu eşitliğe dahildirler. İfade ettiğim bu hususlar her insan içindir. Yüce Allah, her insanı bunlarla imtihan etmektedir. Yarın hesap gününde de her insanı tek-tek bu kurallar çerçevesinde sorgulayacaktır. Kimse, kimsenin yerine hesap vermeyecek, hesabına müdahil olamayacak, yani şefaatçi veya kurtarıcılık yapamayacaktır. Çünkü o gün herkesin derdi, sıkıntısı başından aşkındır. Kimse, kimseye bakacak zaman ve imkan bulamayacaktır. Bunu, Kur’an ve Hz. Muhammed aleyhisselam bildiriyor. Müslümanlar olarak bizde bunu böyle bilir buna inanır ve ona göre de hazırlığımızı yaparız.

Değerli dostlar, buraya kadar ifade etmeye çalıştığımız gerçekleri bir kenara itip, bir kısım din istismarcısı ve tacirlerine kanmayalım. Mürşit, Şeyh, Şıh, Efendi Hazretli ve Üstadı Âzamlar adıyla gelip, kendilerine kayıtsız, şartsız bir ölü gibi teslim olmalarımız sonucunda bizi Allah’a rabıtayla ulaştıracaklarını ve Cennete gireceğimizi söyleyip ancak böyle kurtuluş vaat edenlere aldanmayalım. Çünkü, Allah’la aramıza giren ve bizi kurtaracağını söyleyen kim olursa olsun bizi şirke sürüklüyor ve müşrikliğe çağırıyor demektir. Bu konuda İslam âleminde müthiş bir tezgah vardır. Asırlardır çalışmakta ve insanları din adına buradan yönetmektedirler. Bu konuda muazam bir kültür islamı oluşmuştur. Bunun bir bilim olarak dünyada çalışmaları ve araştırmaları yapılıyor. Dünya Üniversitelerinde enistitüleri, Fakülteleri ve Kürsüleri var, sahalarında Uzman ilim adamları yetişmektedir. Bu konunun gerçeklik derecesini tartışmak burası değil elbette. Dini alanın uzmanları, bilimsel mahfillerde bu konuyu araştırır, sorup soruşturur, Kur’an ve Peygamber Hz. Muhammed Mustafa Aleyhisselamla karşılaştırır değerlendirmelerini yaparlar. Bizim acizane kanaatimiz Allah’ın dinine müdahale yapılıyor ve kişinin Allah’a ulaşma yolunun üzerine, Allah adına kurulmuş tuzaklar var ve bu tuzaklara takılanlar oluyor. Amacımız bu tuzaklara bilgimiz ve inancımız istikametinde dikkat çekmek ve kardeşlerimizi uyarmaktır. Hoşça ve dostça kalmanız dileğiyle, Allah’ın selâmı üzerinize olsun.

LEBİD

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.