Son Dakika

• No Posts Found

KÜTÜPHANEYİ SEVİYORUM PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

İsmail ERAVCI(Özel)

Akbaba: Söke Hacı Halil Kütüphanesini sadece kitap okumak için bir mekan değil, Gençlik Merkezi gibi kullanabilecek bir alan olduğunu anlatacağız.

Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi ile Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Kütüphaneyi Seviyorum projesi hayat geçiriliyor. Protokol geçtiğimiz günlerde Söke Hacı Halilpaşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı arasında imzalandı. Proje bugün itibariyle hayata geçiriliyor.

Proje ile ilgili bilgi veren Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbaba “Söke Kaymakamı sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’nun himayesinde düzenlenen Kütüphaneyi seviyorum projesi Söke Hacı Halil paşa Halk Kütüphanesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde hayata geçiyor. Bu proje ile öncelikle Söke merkezdeki okullar gezilip kütüphanenin tanıtımı yapılacak. Kütüphanenin işleyişi anlatılacak. Ödünç kitap verme, günümüzde bu günlerde daha çok insanların haberlerde ilgilendireceği gibi e- devletten faydalanmak, kütüphanem cepte uygulaması hakkında okullarda öğrencilere bilgiler verilecek. Ayrıca kütüphanenin sadece kitap okumak için bir mekan değil, Gençlik Merkezi gibi kullanabilecek bir alan olduğunu anlatacağız. Kütüphaneyi eski kalıbından çıkartmak, raflardaki kitap kalıbından çıkartmak, okuyucu toplamak yerine daha çok okuyucuya giderek, mobil cep uygulamaları ile, e- devleti de destekleyerek Kütüphaneyi seviyoruz diye bir proje yaptık. Bunu gençlere anlatacağız.

E-DEVLET KÜTÜPHANECİLİĞİ

Projenin özeti Söke içinde seçilen merkez okullarda kütüphaneyi tanıtacağız, öğrenci – kütüphane birlikteliğini sağlayacağız, gelecek nesillere emanet edeceğiz gençlerin kültürlü zengin alanda yetişmelerini sağlayarak onları kaliteli zaman geçirmeyi, okuyarak dünya görüşleri ufuklarını genişletmeyi hedefledik. Fakat biz bunu yaparken öğrencinin gözüne kitabı sokarak değil, öğrenciyi kütüphane ortamında geçirterek onu bu yola entegre olmasına sağlayacağız.

Genel amacımız Söke sınırları içindeki Söke Hacı Halil Paşa Kütüphanesinin ulaşabileceği her eğitim kurumuna ulaşmak. Gençlerimizin kütüphaneyi tanıyarak daha geniş bilgi sahibi olmasını sağlamak. E-Devlet kütüphaneciliği hakkında bilgi vermek” dedi.

 NEDEN–NİÇİNİ  SORGULAYABİLMEK

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğu konusunda da açıklama yapan Fatih Akbaba “Günümüzde gelişen ve değişen teknoloji gençleri kendine bağlamasından dolayı kendisini  ifade etme yetisini kaybeden ne nasıl yerine neden niçin sorularını sorarak araştıran sorgulayan nesil yetiştirmek, kötü alışkanlıktan uzakta duran ve kendini okumaya vererek ufkunu genişleten nesil ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Böylece gençlerimiz sağda solda başıboş değil, daha çok bir şeyleri yargılayabilen, kendi başına düşünen, ayakta durabilen, en önemlisi de neden, niçin’i söyleyebilen gençleri ortaya çıkarmak. Bu bağlamda kütüphane sadece kitap okunan, ödünç verilen bir yer yerine Gençlik Merkezi haline getirmeyi hedefledik. Gençlik Merkezi’nin her zaman üzerine bastırıyorum. Sebebi öğrenciler buralarda toplansın. Burada kitap okunsun yada okunmasın önemi yok. Okuyanı görünce okur. Bizde o felsefe hakim” dedi.

KÜTÜPHANE ÇEPTE OLACAK

Diğer projeleri de olduğunu söyleyen Akbaba, okunabilecek alanlara kitaplar bıraktıklarını, raflar koyduklarını belirterek “Bu bağlamda  beklenen sonuçlarımız Kütüphaneyi seviyorum projesi ile merkez okullardaki öğrencilerin Kütüphane ve kütüphanedeki yenilikler hakkında bilgilendirilmesini sağlamak. Bu e-devlet ile kütüphane cep olayı çok önemli. Çünkü artık aradığın bir kitabı Söke Halk Kütüphanesinde var mı yok mu görebiliyorsun, olmasa bile gelip talep edebiliyorsun, Türkiye’nin neresinde olduğunu da sen görebiliyorsun. Hacı Halil Paşa Kütüphane Müdürü şurada şu kitap var ben bu kitabı istiyorum diyorsun, ben o kitabı sana tedarik edemesem bile oradaki kütüphane ile yazışma yapıyorum ve en kısa sürede kitabı kütüphanemize alıyoruz. Müteakiben kitabı huzuruna sunuyoruz. Bu bağlamda kütüphaneyi seviyorum projesi yarından (bugünden) itibaren Sıdıka İlköğretim Okulu ve Kemalpaşa İlkokulunda etkinliğimiz başlayacak. Proje 2018-2019 Eğitim öğretim yılı Mayıs ayı sonuna kadar sürecek. Olumlu sonuçlar alındığı takdirde arkası gelecek. Projeyi en son okula kadar uzatmak istiyoruz. Projede öğretmen ve velilerin desteğini almak hedefimiz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.