Son Dakika

• No Posts Found

KOCABAŞ: ‘1 TL KURTARMAZ, PAMUK PRİMİ 1,25 TL OLMALIDIR’

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, artan maliyetler nedeniyle pamuk üretiminin sürdürülebilir olmaktan çıkmak üzere olduğunu belirterek, üreticinin dünya fiyatlarının 2 TL altında ürününü satmak durumunda kaldığını söyledi. M. Kemal Kocabaş gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada, borsadaki fiyat belirsizliğinin devam ettiğini belirterek, geçmişte iplikçi ve tekstilcinin dünya borsalarında sıraya girerek hammadde elde etmeye çalıştığını, bugün ise istediği kalitedeki pamuğu Türkiye’den kolaylıkla temin etmesinin avantajını kullanması gerektiğini söyledi.

Pamuk priminin acilen yükseltilmesini isteyen Kocabaş “Pamukta fiyatlar dünya fiyatlarının altında seyrediyor. Pamukla ilgili büyük sıkıntılarımız var. Bugün dünya borsalarında dolar karşılığında pamuğun fiyatı 11 TL. civarında. Türk pamuğunun fiyatı da 9 TL. civarında. Yani aradaki 2 TL’lik fark hala daha devam ediyor. Devletimizden 80 kuruş olan pamuk destekleme primini 1 TL 25 kuruşa çıkarılması talebimiz var. Tariş Pamuk Kooperatifi Başkanımız İsmail Özer primin 1 TL olması gerektiğini söylemiş ama 1 TL. 25 kuruştan aşağıda prim olacak olursa büyük sıkıntı yaşanacak. Sıkıntıda şundan kaynaklanacak. Pamuk ekim alanları daralacak. Bu da üretimin düşmesine sebebiyet verecek. Bundan dolayı insanlar pamuk ekmeyecekler. Bunun için hiç olmazsa 1 TL 25 kuruş bandında primi tutarlarsa pamuk ekimi alanlarında bir artış olabilir. 80 kuruşlarda artış sağlayamadık. Türkiye’nin ihtiyacı 1,5 milyon tonlardaki pamuk üretimi ne yazık ki 1 milyon tonlarda. Bu durum böyle devam ederse 500-600 bin tonlara düşmesi kaçınılmazdır” dedi.

BORSADA PAMUĞUN FİYATI BİLİNÇLİ DÜŞÜRÜLÜYOR

Yapılan tüm girişim ve çalışmalara rağmen İzmir Ticaret Borsasında pamuk fiyatlarının belirsizliğinin sürdüğünü belirtilerek “Bizim en büyük sıkıntımız İzmir Ticaret Borsasındaki sistemin çalışması İzmir Ticaret Borsasında üreticinin pamuğu 3-5 kişi tarafından yerli pamuğun fiyatı bilinçli olarak düşürülerek üreticinin binbir zorlukla ürettiği pamuk ucuza alınmak isteniyor. Buda üreticiyi büyük sıkıntıya sokuyor. Yani İzmir Ticaret Borsasının hiç değilse dünya fiyatlarına gelmesini arzu ediyoruz. Üretici küstürülmemelidir. Borsadaki durum henüz düzelmedi. Bugüne kadar yaptığımız girişimlerden bir sonuç alamadık” dedi.

İPLİKÇİ VE TEKSTİLCİ PAMUK TEMİN ETMEK İÇİN SIRAYA GİRDİĞİ GÜNLERİ UNUTMASIN

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş daha bundan 3-5 yıl önce Türk tekstil ve iplik sektörünün pamuk temin etmek için dünya borsalarında sıraya girdikleri hatırlatmasında bulunarak “Üreticinin borcu kapıya dayandı. Artık pamuğunu satmaya başladılar. Tarişe pamuk veren üreticinin yüzde 65’i pamuğunu satmış durumda. Ama diğer çırçır fabrikalarındaki oranı bilmiyorum. Şunu bir kez daha söylüyorum. İzmir Ticaret Borsasındaki tüccarların pamuk fiyatlarını bir kez daha gözden geçirmelerinde yarar var. Türkiye’deki pamuk fiyatlarının dünya fiyatları seviyesine getirilmesi gerekli. Eğer fiyatlar dünya fiyatları seviyesine çekilmezse bundan zarar gören iplik ve konfeksiyon sektörü olacaktır. Şimdi ucuz pamuk alıyorum diye sevinmesinler. Önümüzdeki yılda ithalata dayalı sistemde paralarını peşin vererek sıraya girerek pamuk temini yoluna giderler. Şimdi üreticinin malını istedikleri fiyattan alıyorlar. Dışardan gelen pamuğun fiyatları çok farklı oluyor. Yıllardır dışardan pamuk temin edeceğiz diye büyük sıkıntılar yaşayan iplik ve tekstil sektörü şimdi üretimin biraz yükselmesine fırsat bilip ve pamuk üretimin yükseldi diye de üretilen pamuğun fiyatını aşağı düşürmemeleri konusunda uyarıyorum” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.