Son Dakika

• No Posts Found

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ SÖKE’DE KUTLANDI

İsmail  ERAVCI

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle dün Söke’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlçe’deki etkinlikler dün saat 09.15’de Cumhuriyet Meydanında başladı. Çocuklar saat 09.30’da Atatürk Anıtına Çelenk koyup saygı duruşunda bulundular.

Cumhuriyet Meydanındaki çelenk koyma törenine Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal de katıldılar. Sunuculuğunu da çocukların yaptığı 20 Kasım Çocuk hakları gününde çocuklar ellerinde balonlarla gönüllerince eğlendiler. Etkinlikte sunucular, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen sözleşmenin 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe girdiğini belirterek “Türkiye de dâhil olmak üzere yaklaşık 142 ülke sözleşmeyi imzalamış ya da onay ve katılma yoluyla taraf devlet durumuna gelmiştir. Türkiye, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 2 Ekim 1995’te uygulamaya başlamıştır. Sözleşmeyle çocuk haklarının korunması amaçlanmış ve taraf devletlerin sözleşme maddelerine kesinlikle uymaları gerektiği hükme bağlanmıştır” dediler.

Hacıkazım İlkokulu öğrencisi Ülkü Tura Atmaca tarafından Çocuk Hakları bildirgesi okundu. Ülkü Tura Atmaca konuşmasında “Toplumun temel birimi olan ve tüm üyelerinin ve özellikle çocukların gelişmeleri ve esenlikleri için doğal ortamı oluşturan ailenin toplum içinde kendisinden beklenen sorumlulukları tam olarak yerine getirebilmesi için gerekli koruma ve yardımı görmesinin zorunluluğuna inanmış olarak, Çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliği kabul edildi. Çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve Birleşmiş Milletler Antlaşmasında ilân edilen ülküler ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla yetiştirilmesinin gerekliliği göz önünde bulunduruldu” dedi.

Daha sonra çocuklar tarafından günün anlam önemini anlatan şiirler okundu. Söke Kemalpaşa ilkokulu ritm grubunun gösterisi büyük bir beğeni topladı. Daha sonra yine Kemalpaşa İlkokulu  halk oyunları gösterisi sundu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.