Son Dakika

• No Posts Found

BAŞKAN ADAY ADAYI MAKARAÇ GAZETECİLERE FABRİKASININ KAPILARINI AÇTI

İsmail ERAVCI- Ruchan DURGUT

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimde Söke Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adaylığını açıklayan Sökeli iş adamlarından Tamer Makaraç, basın mensuplarına fabrikasının kapılarını açtı. Makaraç fabrika turunun ardından gazetecileri kahvaltıda ağırladı ve hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Orta halli bir ailenin 9 çocuğundan en ufağı olduğunu dile getiren Sökeli iş adamı  ve AK Parti’den Söke Belediye Başkan Aday Adayı  Tamer Makaraç, “Kocagöz İlköğretim Okulu’nda okudum. Bizim çocukluk yıllarımızda meslek sahibi olmak daha değerli bir faktördü. Zanaat altın bilezik olarak görülürdü. Ben de okumak yerine çalışmayı istiyordum. İlkokuldan sonra Konyalı Ali Usta’nın yanında babam beni işe soktu. Çıraklıktan kalfalığa geldiğimde Hollanda’ya gitme durumumuz oldu. Orada tekstil sektöründe hem çalıştım hem de eğitim aldım. Egeli olmanın verdiği bir hissiyat olsa gerek Hollanda’yı benimseyemedik. Memleket özlemi ile yaşadık. 2,5 yıl süre kalabildim ve geri döndüm. Kamyonculuk yapan babam iş esnasında gözüne kaçan pamuk çekirdeğinin zehirlenmesi yüzünden gözünü yitirmişti. Ona rağmen bize taksicilik yaparak baktı. Belli bir süre babamın yanında çalıştım. Hollanda’da kumaşın tozunu yutmuş ve bu alanda eğitim almış olarak tekstil sektörüne geri dönmek istiyordum. Bu istek Allah’ın izni ile 1998’de ufak bir atölye ile gerçeğe dönüştü. O ufak atölyeyi gün geçtikçe büyüterek belirli noktalara getirdik. Bu sürece gelene kadar bir çok kriz atlattık. Bu noktada ailemde ve bende derin yaralar açan 2001 krizini yaşadık. Kaba tabirle o dönemde 3 milyon Dolar borucumuz vardı. Biz gecemizi  gündüzümüze katıp bu borcu 1,5 milyon Dolar seviyelerine çektik. Bir sabah uyandık. Arkadaşlar çekimser bir tavırla bana televizyonu açmamı söyledi. Kriz patlak vermiş Dolar 1 milyon olmuş. Akşam saatlerinde 1,200 oldu. Bizim 4 sene didinerek 1,5 milyona çektiğimiz borcumuz tekrar 3 milyona çıktı. Büyük badireler atlattık ama şükür bugünlere geldik.”

Kurulum aşamasında Söke’nin düzgün bir sanayi sitesine ihtiyacı olduğunu gördüklerini dile getiren Tamer Makaraç, “Sanayi sitesinden bahsederken sadece otomobil olarak görmedik. Mobilyacısı da, tekstilcisi de bu sanayi sitesinden faydalanabilmeliydi. İlk işimiz sanayi sitesi oldu ve fabrikamızı kurduk, üretime başladık. 32 bin metrekarelik alana kurduğumuz sanayi sitesi uluslararası standartlara sahip bir yer oldu. Duşundan, yemekhanesine kadar her detay düşünüldü. İşlerimiz rayında giderken VF’in(kot fabrikası) kapandığını öğrendik. Bizim de tek çalıştığımız fabrikanın kapanması bizi radikal bir karara itti ve bu fabrikayı tekrar ayağa kaldırabiliriz dedik. O dönemde herkes teşvikli bölgelere kaçarken teşvikli olmayan Söke’de sektörün buna izin verebileceği konusunda endişelerimiz vardı. Bu cesur kararı sadece ben değil, sadece ailem de değil tüm ekibimle birlikte verdik. Bugün öngördüğümüzden daha emin adımlarla ilerliyoruz. Bu fabrika kapanmadan önce Söke’ye aylık 15-20 milyon TL dolaylarında getirisi vardı, bu rakam şimdi aylık 5 milyon TL civarında. Hedefimiz fabrikayı 2009’daki eski günlerine geri döndürmek. 2019 sonunda bu hedefimizi tutturacağız gibi görünüyor. Fabrikada şu anda 300 tane  makine çalışıyor. Tek başıma bunların pedalına ne ben basabilirim, ne üretim müdürümüz basabilir, ne de eşim basabilir. Söke’nin evlatları ile hep birlikte bu işi yapıyoruz. Tamer Makaraç ekibiyle beraber Söke’de bunları yapıyor” dedi.

Makaraç risklerin ve hedeflerin aynı olması gerektiğini belirterek “Aydın ekonomisine yıllık 240 milyon TL’lik gelir sağlamayı hedefledik.  Söke’ye yaptığımız 45 milyonluk yatırımda hedefimiz büyük. Yıllık 240 milyonluk bir ekonomik gelir sağlamaktır. Biz şu anda bile dünya pazarındaki dev firmalarla aynı yerdeyiz. Uzakdoğu pazarında da yer alıyoruz. Fabrika kapasitesini 2009 yılına yani bin 300 kişinin çalıştığı konuma yeniden getirmek istiyoruz. Böylece hem istihdamı artıracağız, hem de ülke ve Aydın ekonomisine yıllık en az 240 milyonluk bir gelir sağlamış olacağız. Şu anda Söke ekonomisine aylık 5 milyon TL’lik bir katkı sağlıyoruz. Bugün itibarıyla günlük 5 bin adet kot üretiyoruz” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANININ KÜSME LÜKSÜ YOKTUR

Söke Belediye Başkanlığına neden aday adaylığını açıkladığı konusunda da açıklamalarda bulunan Tamer Makaraç “ Söke Katma değeri düşük bir ilçe. 360 bin dekar ovası olan bir ilçenin katma değerinin yüksek olması gerekir. En büyük hedefimiz Söke’nin değerini artırmaktır. Hak ettiği yere getirmektir. Büyükşehir yasası bellidir. Büyükşehir ilçe belediyelerin patronudur. Bir ilçe Belediye Başkanı ben büyükşehir ile küsüm diyemez. Bir belediye başkanı ben küsüm diyerek, kentin kaderi ile oynayamaz. Hem küsüp hem de başkanlık koltuğunda oturulmaz. Bugün biz Söke’de bunu yaşıyoruz. Söke’yi düşünen bir insan bunu yapamaz. Böyle bir lüksü yoktur. Hedef Söke’nin geleceği ise yapılmayanların ardından söylenenler bahanedir. Verdikleri sözleri tutan, ekonomik anlamda girişimlerde bulunan ve atılan adımların karşılığını alan bir parti buldum. Sanayicinin sırtını yaslayabileceği bir lider buldum. AK Parti’ye 2008 yılından bu yana oy vermeye başladım, ben de bu partide olmam gerekir dedim ve siyasete başladım. Siyasete AK Parti hayranlığı ile başladım. Hedefim, Sökeyi hakettiği yere getirmek, ekonomisini ileriye taşımak, dünyada parmakla gösterilen bir ilçe yapmaktır. Söke Ticaret Odası 14 yıl ticaret yapmayan bir kişi tarafından yönetildi. Şimdi de durum farklı değil.” dedi.

Makaraç konuşmasının son bölümünde ise “Söke son 3 dönemdir sol bir parti ile yönetiliyor ve sonuç ortada. Yapılanlara baktığımızda şimdi sıra bizde diyoruz. Biz bir dönemlik ödünç oyumuzu alacağız ve hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız. Biz yaptıklarımızla aldığımız veya isteyecek olduğumuz oyları teminat olarak göstereceğiz” diye konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.