Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ORGANİK TARIM ÜRETİCİSİNE 6,6 MİLYON TL ÖDEME YAPILACAK


İsmail ERAVCI

Organik tarım yapan üreticilerin destekleme ödemeleri bugünden Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına geçirileceği ve saat 18.00’den itibaren Ziraat Bankası ATM’lerinden çekilebileceği bilgisi verildi. Organik Tarım desteklerinin bir kısmı bugün ödenirken, bir kısmı 30 Kasım Cuma günü ödeneceği bilgisi verildi.

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilerden organik tarım yapan üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından dekar başına her yıl 70 TL. destekleme ödemesi yapılıyor. Organik tarım yapan üreticiler 2017 desteklemelerini bugün almaya başlayacaklar. T.C. numarası son rakamına göre; 4- 6 – 8 ile bitenler 23.11.2018 tarihinde (bugün) saat 18:00 den sonra Ziraat Bankası ATM’lerinden alacaklar, 0 ve 2 ile bitenler ise 30.11.2018 tarihinde saat 18:00 den sonra Ziraat Bankası ATM’lerin organik tarım ödemelerini alabilecekler. Söke’de 935 üretici toplam 6 milyon 605 bin 723 TL. organik tarım desteklemesi alacak. Desteklemeye tabi olan alan miktarının ise 96 bin dekar olarak açıklandı.

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf yaptığı açıklamada “Organik Tarım yapılan alanların yüzde 99’u zeytinlik arazileri kapsıyor. Zeytin üreticisi sabırsızlıkla desteklerin ödenmesini bekliyordu. Üreticiye dekar başına 70 TL. organik tarım ödemesi yapılıyor. Organik tarım alanları genelde kırsal alanlardan oluşuyor. Üretici rahat bir nefes alacak. 6,6 milyon TL az bir para değil. Geçen yıla göre yaklaşık 2 ay gecikmeli olarak ödeme yapılıyor. Zeytinin olmadığı bu sezon üretici rahat bir nefes almış olacak” dedi.

Öte yandan Aydın Milletvekili Rıza Posacı yaptığı açıklamada “Aynı kapsamda ödenecek olan iyi tarım desteklemeleri ise Aralık ayı başında hesaplara yatırılacaktır. Yıl sonuna kadar çiftçilerimize yapılan toplam destekleme ödemesi ise yaklaşık 500 Milyon TL yi bulacaktır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.