Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE UYGULANAN 25 PROJE TANITILDI

İsmail ERAVCI

Söke’deki okullarda uygulanmakta olan projelerin tanıtım dün Söke Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapıldı. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda geçen yıldan devam eden proje sayısının 22 olduğu ve bu sene devam eden bu projelere 3 yeni proje daha eklenerek sayının 25’e yükseldiği belirtildi.

Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce okullarda uygulanmakta olan projelerin sunumunu Bağarası Şehit Oğuz Arslan İmam Hatip Ortaokulu Müdür vekili Oğuzhan Özevcimen yaptı. Oğuzhan Özevcimen projelerle ilgili bilgiler vererek “BAYRAĞA RENK VERENLER, 40 öğretmen ve 100 öğrenci ile Vatanım seven ve koruyan, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz, yaşadıkları ortamda, çalıştıkları ortamda ziyaret edilmiştir. Konferans salonu bulunan 7 okul 1200 öğrenci, 42 yönetici ve öğretmenle “Şehit Yakınları ve Gaziler Yardımlaşma Dayanışma Derneği” başkan ve üyelerini söyleşi düzenleyerek öğrencilerle buluşturduk.

ÇOCUK YAZARLAR; Öncelikle istekli öğretmenlere sürece dayalı yazma eğitimi verildi. Aralık 2017 Mart 2018 tarihleri arasında Okullarda, öğrencilerle yazarlık eğitimi çalışmaları yapıldı.  Mart 2018-Nisan 2018 Öğrencilerin eserlerinin basıma hazır hale getirildi.

FELSEFE KAZAN BİZ KEPÇE Ekim 2017 Çalışma planı hazırlanarak tutum ölçeği uygulandı.

Kasım 2017 Milet-Didim gezisi gerçekleştirildi. Platon’un hayatı ve felsefesi anlatıldı. Prof. Dr. Metin COŞAR tarafından “Felsefe Söyleşileri” gerçekleştirildi. Aralık 2017 Mayıs 2018 4005 TÜBİTAK  Felsefe Kazan Biz Kepçe proje yazımı ve başvurusu gerçekleştirildi. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı “Felsefe Kazan Biz Kepçe” projesi TÜBİTAK tarafından kabul edilen Aydın İlindeki tek 4005 (Yenilikçi Eğitim Uygulamaları) projesi olmuştur.

GÜNIŞIĞI 6 Nisan 2018 tarihinde ilkokul ve anasınıfı düzeyindeki öğrencilerimizle Novada Cinemarine’de “Fındık İşi” filmi izletilmiştir. 59 öğrenci, 15 öğretmen toplamda 74 kişi ile sinema etkinliği olmuştur.

20 Nisan 2018 tarihinde ortaokul öğrencilerimize ““Efes-Meryemana-Şirince” gezisi düzenlenmiştir. 28 öğrenci, 2 öğretmen katılımıyla toplamda 30 kişiyle gezi yapılmıştır. 27 Nisan 2018 tarihinde ortaokul öğrencilerimize “Priene-Milet-Didim” gezisi düzenlenmiştir. 36 öğrenci, 4 öğretmen katılımıyla toplamda 40 kişiyle gezi yapılmıştır.

HER YERDE HER YAŞTA SATRANÇ Birçok satranç turnuvası etkinliği yapılmış, Aydın, Burdur, Çeşme, Antalya, Tire gibi farklı il ve ilçelerdeki etkinliklere katılınmıştır. 17-19 Nisan 2018 tarihlerinde 41 öğrenci, 5 öğretmen katılımıyla Çanakkale Gezisi düzenlenmiştir.

KALBİMDEN SÖKE’MEDİĞİM FOTOĞRAF YARIŞMASI  “Ödül töreni ve sergi 31 May1s 2018 Perşembe günü Söke Anadolu Lisesi Spor Salonunda Hacı Bektaş Veli’yi Anma Programı ile birlikte yapılmıştır.

MANGALA OYNUYORUM Okullarımızda yapılan turnuvalarda dereceye giren 4-6 öğrenci ismi belirlenmiş ilçe Finali 3 Mayıs 2018 tarihinde Özel Söke Okulları Spor salonunda 159 öğrenci, 52 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir.

MEDDAH ÇOCUKLAR  12 okul, 15 öğretmen, 32 öğrenci katılmıştır. Gösteriler, 28.05.2018 tarihinde Vakıfbank İlkokulunda sergilenmiştir.

MEKTUP YAZIYORUZ 2016-2017 eğitim-öğretim yılında uygulanan projeye 10 okuldan 750 öğrenci katılmışken 2017-2018 yılında projemize 20 okuldan 2500 öğrenci katılmıştır. Bu sonuç bize projenin her yıl daha geniş kesimlere ulaştığını göstermektedir. 2016-2017 yılında 23 mektup bir dergide toplanıp 200 adet çoğaltılmıştır. 2017-2018 yılında ise 50 mektup seçilip 300 adet dergi basılmıştır. Proje kartopu misali her sene büyüyerek geniş kesimlere ulaşmıştır.

SAĞLIKLI BESLENME  01.11.2017 Çarşamba günü saat 10:00 da İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Nihal EKMEN tarafından 107 öğrenci,8 pansiyon ve okul çalışanı ile 2 kantin çalışanına “Tuza Dikkat, Obezite ve Diyabet” eğitimi verilmiştir. 20.04.2018 tarihinde Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Diyetisyen Duygu BAŞAR ÖZÜDOĞRU tarafından 77 öğrenci, 8 pansiyon ve okul çalışanı ile 2 kantin çalışanına “Okulda Diyabet ve Sağlıklı Beslenme” eğitimi verilmiştir.  17.05.2018 Perşembe günü okulumuz sağlık alanı öğretmenleri tarafından tüm öğrencilerimize “Çölyak Hastalığı” ile ilgili sunum yapılarak eğitim verilmiştir.  31.05.2018 tarihinde İlçe Sağlık Müdürlüğü Personeli Nihal EKMEN tarafından 105 öğrenci ve 7 çalışana “İyot Yetersizliği Hastalıklarını Önleme” eğitimi verilmiştir.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Proje ekibinde yer alan Öğretmen ve Öğrencilerimiz ilçemizde bulunan İlkokulların 3. Sınıflarının tamamına “Sağlıklı Beslenme Eğitimi” vererek kostümlü gösteri gerçekleştirmişlerdir.

KAYMAKAMLIK TURNUVALARI Basketbol turnuvasına 8 okul, 96 öğrenci katılmıştır. Futbol turnuvasına 10 okul, 180 öğrenci katılmıştır. Voleybol turnuvasına 9 okul, 108 öğrenci katılmıştır.

SUYA SABUNA DOKUN HASTALIKLARDAN KORUN Proje kapsamında ilçemizdeki tüm 3. sınıf öğrencilerine eğitim verilmiştir.

TÜRKEM BENİM SES BAYRAĞIM Öğrencilerimiz; İlçemiz şair ve yazarlarından yurdumuz genelinde ses getiren Yaşar ÇAĞBAYIR’ı verdiği konferanslar aracılığı ile tanımalarına imkân sağlandı. Yazarımızın dilimiz ile ilgili yaptığı çalışmalar örneklenerek bu konuda yapılabilecekler hakkında bilinçlenmeleri ‘sağlandı. Yazarımız ile ilgili öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız çalışmalar performans çalışması olarak öğrenci gruplarına da verildi, proje ve performans çalışmaları kitapçık haline getirilerek, yazarımıza ve ilçemiz halk kütüphanesine bırakıldı.

KAHRAMAN MEHMETÇİĞE MORAL MEKTUBU Afrin, Şırnak, Siirt ve Hakkâri’ye okulumuz öğrencilerinin yazdığı 422 adet mektup, velilerimizin getirdiği incir, iç çamaşırı, çorap vb. hediyeler gönderildi. Bu şekilde birçok velimizin desteği alınarak projeye katılımı sağlandı.

SEN DE ŞARKINI SÖYLE 23 Nisan ve 19 Mayıs bayram haftalarında 90 öğrencimiz görev almış, konserler vermiştir. / “Kendini Keşfet” projesi kapsamında ilkokul 1. Sınıf ile 4. Sınıf arasında yeteneklerine göre seçilen 15 öğrencimize Hilmi F ırat Anadolu Lisesi’nde 18 hafta temel müzik eğitimi, koro eğitimi, flüt, gitar, keman gibi enstrümanların eğitimi verilmiştir.

KENDİNİ KEŞFET Okul Öncesi ve İlkokul öğrencilerinden yetenekli çocuklar tespit edilip resim alanında 19, müzik alanında 18 öğrenciye kurs verilmiştir. Atölye çalışmaları sonunda öğrenci yetenek ve çalışmaları sergilenmiştir. (Gösteri, Konser ve Sergi vb.)

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KISA BİR BAKIŞ“ Veliler evlerinde, işyerlerinde veya çevrelerinde edindikleri eski eşyaları emaneten okula teslim

etmişlerdir. / Sıdıka İlkokulu anasınıfı tarafından yapılan etkinlikte köy yaşamını yansıtan bir mizansen

hazırlanmıştır. 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde Sıdıka İlkokulu okul çok amaçlı salonunda sergi yapılmıştır.

İŞLİKHANE Sabun yapma, Ahşap tasarımı (oyuncak, kuş evi vb.), Filografi, Yaratıcı dergi, Karikatür, Takı, örgü ve düğme tasarımları etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.

BOOK’S SPEAK KİTAPLAR KONUŞUYOR Projemiz e-twinning projeleri kapsamında _176 Türk ve yabancı okul ortaklı bir proje olup 6. sınıflarla müfredata uyumlu şekilde (8. Ünite-BOOKWORMS-Kitap Kurtları) yürütülecek olup İngilizceyi hedef dil olarak kullanıp öğrencilere kitap okuma alışkanlığı ve değerler kazandırmayı hedeflemektedir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.