Son Dakika

• No Posts Found

ÇKS’DE SÜRE UZATILMASI, ÜRETİME TEŞVİK ETMEKTİR

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, ÇKS işlemlerinde ek süre verilmesinin üretime teşvik etmek anlamına geldiğini belirterek, üretimi desteklemek çiftçiyi üretime teşvik etmenin sadece desteklemelerle yeterli kalmadığını ve özellikle hasat sonrasında üreticiyi korumaya yönelik bir takım önlemlerin alınması gerektiği söyledi.

Kocabaş yaptığı açıklamada “Her yıl olduğu gibi bu yıl da bakanlık tarafından ÇKS işlemleri için ek süre verildi. 1 Aralık 2018 tarihli resmi gazeteye göre 2018 yılına ait çiftçi başvurularının 31.12.2018 tarihine kadar yapılabileceği duyuruldu. Bu yıla  ait tarımsal desteklerden üreticilerimizin faydalanabilmesi için 2018 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine giremeyen ve ya girmeyi unutmuş olan üreticilerimiz, bulundukları İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden dosyalarını alarak varsa kira sözleşmelerini muhtar azaya onaylatıp, Ziraat Odalarından da Çiftçilik Belgelerini alıp tekrar ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne gidip 31 Aralık 2018 tarihine kadar dosyalarını teslim etmeleri gerekmektedir.

Üretimi desteklemek çiftçiyi üretime teşvik etmek sadece desteklemelerle yeterli kalmamaktadır. Özellikle hasat sonrasında üreticiyi korumaya yönelik bir takım önlemler alınması gerekmektedir. Artan maliyetler bu yıl kendini ciddi bir şekilde hissettirmiştir. Önümüzdeki sezon aynı mağduriyetlerin yaşanmaması için ürün hasattan tüketiciye gidene kadar üreticinin mağdur olmayacağı bir taban fiyat belirlenmelidir. Bu durum tüm Ülkemiz genelindeki ürünlerde ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Bizim bölgemizin ürünü olan pamukta bu sıkıntıyı hissetmiş olsak da ülkemizde yetişen diğer ürünlerde de üreticilerimiz aynı fiyat düşüklüğünü hissetmektedir. Her zaman arz fazlalığından dolayı ürün para etmiyor denilmektedir. Arz fazlalığı sadece hasat dönemini kapsamaktadır ve birkaç ay sonra talep artmakta ve Ülkemiz birçok üründe ihtiyacı karşılamayacak duruma gelmektedir. Planlama yapılırken sadece o dönem değil bütün bir yıl düşünülerek hareket edilmeli ve üretim daha da teşvik edilmelidir. Özellikle hasat döneminin hemen ardından yaşanan süreç çok kritik olmakta ve üreticinin satış fiyatlarındaki düşüklüğü üretimden vazgeçmesine neden olmaktadır. Üreticinin ürünü hasat döneminde kontrol altına alınarak piyasadaki diğer aktörlerden en az şekilde zarar görmesi sağlanmalıdır. Önümüzdeki sezonda artan mazot, gübre, ilaç gibi maliyetler karşısında etkilenmemelidir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.