Son Dakika

• No Posts Found

‘DEĞERLERİMİZİ HAYATTA İKEN ONURLANDIRALIM’

İsmail ERAVCI

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Güvenlik Toplantısında yaptığı konuşmada, Söke’de önemli yazar ve şairlerin yetiştiğini belirterek, bunlardan birinin Yaşar Çağbayır olduğunu  söyledi. Yaşar Çağbayır’ın bugüne kadar Türk Dili’nin en büyük sözlüğünü hazırladığını söyleyen Kaymakam Kurtbeyoğlu, Söke Belediyesine çağrıda bulunarak böyle şahsiyetleri hayatta iken onurlandırmasını ve güzel yerlere isimlerinin  verilmesini istedi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu yaptığı açıklamada “Ayrıca bir önemli hususu da iletmek istiyorum. Söke’de ilçe milli eğitim müdürlüğü şube müdürlüğünden emekli Yaşar Çağbayır öğretmenimiz var. Hem Söke’nin hem Aydın’ın hem de Türkiye’nin kıymetini bilmediği bilemediği bir yazarımız diye değerlendiriyorum. Altını çizerek ifade ediyorum ki; Yaşar Çağbayır, Türkçenin binlerce yıllık tarihi boyunca hazırlanmış en büyük sözlüğünü yazdı. ‘Ötüken Türkçe Sözlük’ adıyla 316 bin kelimelik bir sözlük yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından özel baskısı yapıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından ayrıca özel baskı yapıldı. Kendisi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi. Sözlük müellifi Yaşar hocamız, şu anda elinde 16 bini aşkın yeni kelimeler olduğu ve yeni baskıda 316 bin rakamının 332 bin e ulaşacağını ifade etti. Buradan Söke Belediyesi’ne çağrıda bulunuyorum. Mutlaka Yaşar Beyin ve onun gibi değerli yazarlarımızın adlarının çok iyi bir şekilde yaşatılması gerekiyor. Bizde maalesef değerlerimiz kaybedildikten sonra kıymetleri anlaşılıyor. Böyle büyük şahsiyetleri hayatta iken onurlandırmalıyız. İnşallah güzel bir yerlere isimleri verilir” dedi.

BİLSEM’DE 38 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Bilsem’in eğitim öğretime başladığını söyleyen Kaymakam Kurtbeyoğlu “Bilim Sanat Merkezi(BİLSEM)açıldı. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 38 öğrenci ile eğitime başladı. Kuşadası ve Didim’den de öğrenciler geliyor. Önümüzdeki eğitim döneminde muhtemelen tam kapasiteye yani 180 kişiye ulaşacağını düşünüyorum. Bu sene açılması dolayısıyla fazla duyulmadı.

Bir diğer husus her resmi programda resmi törenin olduğu tüm günlerde engelli okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize aktivite sorumluluğu ve görev veriyoruz. Bu anlamda toplumla kaynaşmalarını ve toplumun onları iyice tanımalarını istiyoruz. Hatta bazı ilkokullarımızı ziyaret ederken bir kısmının velilerinin endişe içerisinde olduklarını duyuyor ve üzülüyoruz. Ama ziyaretlerden sonra çocuklarımızın hayata bakışları değişiyor. Bir ziyaretten ne olur ki dememeli. Küçücük çocuklara belki bir ziyaret belki bir cümle belki bir tek dokunuş çok şeyi fark ettirebiliyor.

13 ÖĞRENCİ PROJELERE DAHİL

Söke’deki ilkokul, ortaokul ve lise dengi okullarda eğitim gören 23 bin 444 öğrenciden 13 bin’i bu projelere katılmış. Bir kısmının mükerrer olarak katıldığını düşünürsek yüzde 50 öğrenciye ulaşılmış, daha ulaşılması gereken yüzde 50’lik dilimdeki öğrenciler var. Tüm çocuklarımızı en azından bir sporla, bir müzikle, bir sanatla tanıştırabilmemiz lazım. Sosyal sorumluluk projelerinde görev alan, lisanslı bir spor dalında kendini geliştiren çocuklarımızın ilerleyen süreçte sınavlarda ekstra puan verilmesi durumu söz konusu olabilir. Şu anda milli sporculara üniversiteler sınavsız olarak alabiliyorlar ya da ek puan verilebiliyor. Bizim çocuklarımız neden milli sporcu olmasın veya satranç ve mangala oynayan bir çocuk olmasın. Bu tür uygulamaları tüm okullarda daha fazla yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.