Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BELEDİYESİ’NDE 5 DAKİKALIK MECLİS TOPLANTISI

İsmail ERAVCI

Söke Kent Merkezi ve Çevresi imar planları nedeniyle vatandaş mağdur. Söke Belediyesi iye imar planlarının hangi aşamada olduğunu sır gibi saklıyor. Bu da mağduriyetin uzayacağını gösteriyor.

Söke Belediye Meclisinde son aylarda ilçenin sorunları da konuşulamaz hale geldi. Dün yapılan meclis toplantısı bunun örneklerinden biri olarak tarihe geçti. AK Parti Belediye Meclis üyeleri özellikle inşaat yasakları kapsayan 1/1000’lik uygulama planlarının akıbetini sordular. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ise AK Partili meclis üyelerinin bu önergesini yazılı cevap vereceklerini belirterek sözlü cevap vermekten kaçındı.

Dün saat 15.00’te toplanan Söke Belediye meclis toplantısına mazeretleri nedeniyle MHP’den Fatih Bozkaya, Mestan Yeşil, Tayfun Batmaz ve Ahmet Polat ile AK Parti’den İbrahim Adalı, Hatice Uzel Çakar ve Hasan Ergün katılmadılar.

İlk gündem maddesinde Söke Belediyesine müracaat eden Süleyman Göktepe’nin Serçin Mahallesinde bulunan mekana içkili restoran işletmeciliği olarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alma talebi Söke Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi.

Bunun yanında yılan hikayesine dönen Söke Kentsel Revizyon planı nedeniyle Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 09.11.2018 tarih ve 8612 sayılı kararında yer alan hususlar kapsamında tekrar düzenlenen Söke Kent Merkezi ve Çevresi konusu ve Etap 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisinin, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesi sonrası 3194, 5393, 5216 ve 2863 sayılı kanunların ilgili maddeleri kapsamında görüşülmesi konuları İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Bu arada AK Parti Söke Belediye Meclis grubu ek gündem önergesi vererek “07/12/ 2018 tarih saat 15.00’de yapılacak olan olağan Meclis Toplantısı Gündemine, Meclis çalışmalarına faydası olacağı kanaatiyle aşağıdaki hususların ek gündem maddesi olarak alınmasını, Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis üyeleri olarak az ve talep ederiz.

3, 4 ve 5’inci etap planların; Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Görüşleri nasıl gelmiştir. Niçin sadece 3’üncü etap planlar Belediye Meclisine geliyor. 4’üncü ve 5’inci etap planlar ile ilgili son durum nedir. Kapatılan hayvan barınağı ile ilgili bilgi verilmesi” talebinde bulundular.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran Ek gündem önerisini gündeme alınmasını kabul ederken, gelecek mecliste yazılı olarak cevaplayacaklarını söyledi ve meclis oturumunu kapattı. Söke Belediye Meclisi toplantısı 5 dakikada sona erdi.

Toplantı sonrasında AK Partili Belediye Meclis Üyesi Abdülmuttalip Demir, başkanın tavrının çok yanlış olduğunu belirterek “Sorun büyük. Söke Belediye Başkanı bu konuyu konuşmaktan niye korkuyor. Vatandaşın bu konuları bilme hakkı var. İnsanlar mağdur. Ama belediye başkanı olayın gündeme gelmesinden korkuyor ”dedi.

Toplantı sonunda açıklama yapan AK Parti Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyesi Haldun Işıklı “Meclis üyelerinin görevi ortada bir problem varsa bu problemin anlatılması, bu konu hakkında da belediyenin yapmış olduğu çalışmaların meclis salonunda detaylı bir şekilde anlatılması gerekiyor. Yaklaşık 4,5 seneden beri imar planları ile uğraşılıyor. Son noktaya gelinirken bu planların sekteye uğraması Söke’nin 1/1000 ölçekli imar planlarının en az bir yıl daha gecikmesine neden olacak. Dolayısıyla bu konumda taşınmazların malikleri olan insanların mağduriyeti devam etmiş olacak. Önemli olan bu mağduriyetin en kısa sürede çözülmesi. Bunun için meclisin çalışarak bu mağduriyeti önlemesi gerekiyor. Sonuçta Söke insanı bunu bilmek zorunda. Bunun yazılı olarak meclis üyelerine iletilmesinden ziyade siz basın mensuplarının önünde konuşulması daha doğru bir karar olacaktı. Artı eksi yönleri yine tartışılacaktı. Biz AK Parti Meclis üyeleri olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu planların bir an önce sonuçlanması lazım. Koordinasyon eksikleri varsa bu koordinasyon eksiklerinin giderilmesi lazım. İlgili kurumlarla ikili görüşme gerekiyorsa bunların yapılması lazım. Böylece daha verimli hale gelecektir. Başkanın bu tutumunu doğru bulmuyoruz. Bunların açık şekilde tartışılması gerekirdi” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.