Son Dakika

• No Posts Found

‘GENÇ ÇİFTÇİ DESTEKLEME LİMİTLERİ ARTTIRILMALIDIR’

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş 2016 yılından beri devam etmekte olan genç çiftçi desteklemeleri kapsamında 30 bin TL’lik destekleme 2019 yılında da devam edeceği sevindirici olduğunu belirterek, ancak bu desteklerin genç nüfusu kırsal alanda tutmaya yetmediğini ve kırsal alanda genç nüfusun neredeyse kalmadığını söyledi.

Kırsal alandaki mahallelere yaptıkları ziyaretlerde genç nüfusun neredeyse hiç kalmadığını gördüklerini söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “Hatta birçok yerde okullar dahi kapatılmış. Köylerde yaşayan birçok gencimiz sigortalı bir işte çalışmak, kentsel yaşamın imkânlarından faydalanmak adına kırsalı terk ediyorlar.

Kırsal alandan göçlerle hızla artan kent nüfusu beraberinde ciddi bir tüketim hacmi oluşturuyor. Tarımsal üretim sektöründen hizmet sektörüne çok fazla geçiş yaşanıyor. Artan nüfusla da beraber gıdaya olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Kırsaldan kente göçüşteki bir başka etmen de artan üretim maliyetleri. Küçük aile üreticileri ve çocukları daha iyi sosyoekonomik şartlar için kentlere göç ediyorlar. Bu gidişat hiç iyi değil. Bir toplumun gelişmişliği elbette ki hizmet sektöründe çalışan nüfusla doğru orantılıdır. Ancak entansif üretimle gıda ihtiyacı sorununu çözmeden vasıfsız bir şekilde hizmet sektöründe çalışan kişi sayısını arttırmak beraberinde yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşım problemini getirmektedir.

Kırsal alandaki gençleri üretime teşvik etmek ve yönlendirmek son derece önemli bir konudur. Günümüzde kırsalda üretim yapmak isteyen gençlerimize birçok destekler sağlanmaktadır. Fakat yeterli seviyede olmadığı görmekteyiz. Kırsalda üretim yapmak isteyen küçük ölçekli genç çiftçilerimiz globalleşen ve piyasayı elinde tutan şirketlerle rekabet edememektedir. Bu durumdan dolayı ürününü istediği fiyattan satabileceği pazarlama ağı bulmakta sıkıntılar yaşamaktadır. Ayrıca Tarım sektöründe iş kurmak isteyen genç girişimcilere daha fazla özendirici destekler verilmelidir. Sadece maddi anlamda hibe projeleriyle değil eğitim kısmını da ilave ederek bir bütün şekilde uygulamalar yapılmalıdır. Gençlere modern tarımın yöntemleri öğretilerek katma değer sağlayacak üretim metotlarıyla beraber hibe projeler verilmelidir. Genç nüfusun klasik yöntemlerden ziyade yenilikçi, modern fikirleri ön planda tutulmalıdır.

2016 yılından beri devam etmekte olan genç çiftçi desteklemeleri kapsamında 30 bin TL’lik destekleme 2019 yılında da devam edeceği sevindirici haber olarak duyuruldu. Ancak bu destekleme artan girdi maliyetleri ve doların artışıyla birlikte yeni tesis kuran birisi için mevcut desteklemenin yetersiz kalma riski göz önündedir. Genç nüfus sadece tarımda değil her sektörde bizim için çok önemli, onlar bizim geleceğimiz olduğu için bilinçli üretim için her zaman destek vermeliyiz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.