Son Dakika

• No Posts Found

KIRSAL KALKINMAYA DESTEK İÇİN HAYVANCILIĞA 37 MİLYON TL HİBE VERİLECEK

İsmail ERAVCI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, üreticilere yönelik büyük destek paketini kamuoyuyla paylaşmasının ardından AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş da paketle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mustafa Savaş, hayvansal desteklemelerin ödenmeye başlandığını söyledi.

Açıklanan paketin çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Savaş, iktidar olarak çiftçileri desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Üç farklı alanda üreticilere 972 milyon 436 bin TL ödeneceğinin altını çizen TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, 2018 Temmuz-Ağustos döneminde üretilen 1 milyon 588 bin ton çiğ süt için 119 milyon 21 bin lira destekleme ödemesine dün akşam başlandı. 253 milyon TL de önümüzdeki hafta ödenecek miktar. İlk üç ayda olmak kaydıyla süte litre başına 10 kuruş olan destek, 25 kuruşa çıkarıldı” dedi.

Hibe destek programlarının önümüzdeki süreçte hız kazanacağının altını çizen Mustafa Savaş, bakanlığın açıkladığı paketin çiftçi ve üreticide büyük bir sevince neden olduğunu ifade etti. 41 ilimizdeki hayvancılık yatırımlarına da yüzde 50 hibe desteğine devam edileceğinin altını çizen Savaş, “Kırsal kalkınmaya destek için de 50 hayvancılık projesine 37 milyon lira hibe verilecek.

Tarım Bakanlığımız atıl durumdaki 2 milyon hektar tarım alanlarından 13 milyon lira kazanç elde etmiş olacak. Tarımsal desteklerimiz 2018’de toplamda 14,5 milyardı. Tarım Bakanımızın açıkladığı rakamla bu destek 2019’da da 16,1 milyar liraya çıkıyor. Ayrıca besicilik yapan 48 bin 400 ücretimize Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılan kesimhanelerde kesilen 314 bin 532 büyükbaş hayvan için de toplam 78 milyon 790 bin lira besi desteği ödemesi yapılacak. Ayrıca gübrede yüzde 15’lik bir indirim gerçekleştirilmişti, yüzde 5 daha geliyor. Vatandaşlarımızla el ele vererek daha fazla üretecek ve hep birlikte daha fazla güçlenerek bu süreçten çıkacağız” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.