Son Dakika

• No Posts Found

TEFEKKÜR: KENDİNİ HERKESTEN AKILLI SANANLAR

Her insan ayrı bir âlem, ayrı bir karakter ve ayrı bir orijinallik ifade eder. Hayatta her insanın bir takım ortaklıkları var, birbirleriyle paylaştıkları ve paylaşamadıkları. Hepsinin fıtratları, Levhi-mahfuzla irtibatlı, ama sınavları kendi özel hüviyetlerine kayıtlıdır. Takdir edilen ömürleri çerçevesinde her insan kendi hayatını yaşar. Sonra da onun hesabını verir. Bu nedenle, bazı insanlar vardır mülâyim, tatlı dilli, saf ve sevecen. Bazı insanlar da vardır tam bu karakterlerin tersi, kaba, kırıcı, art niyetli ve sevimsiz. Ama bazıları da vardır, her iki karakterden de farklıdırlar, sinsi, dessas, mürayi bilardo topu gibi yus-yuvarlak, nerede duracağı, ne diyeceği, ne yapacağı ve neyin yanında nasıl pozisyon alacağı belli olmuyor. Bunlar genelde toplum nazarında bilinirler, lâkin güvenilirliği olmadığı için, bunlara karşı temkinli davranılır. Toplum nazarında bu tip insanlar en tehlikeli, en kuşkulu ve en dikkat edilmesi gereken tiplerdir. Aklı başında, dürüst, ahlâklı ve şahsiyet sahibi insanlar, bunlara karşı mesafeli ve tavırlıdırlar. Ama, bazı hafif meşrep ve peşin hesaplı kişiler bunlara meylederler, bazıları saflığından tongaya düşerken, öbürleri o hesabını peşin tutanlar onlardan yararlanmaya çalışırlar, toplum hayatında bunları görürsünüz, çünkü her zaman vardırlar.

Dünya hayatı bu insanın inişli, çıkışlı, yokuşlu ve dönemeçli günleri olur, sevinçli, neşeli, başarılı, zevkli ve eğlenceli geçen günleri de olur. Bir gün bakarsın acı çekiyor ve bir gün bakarsın şen-şakrak sefa sürüyor. Bu hengameli dünyada şakayı seven, espriden hoşlanan, sürprizlere bayılanlar da vardır. Diyeceksiniz ki, bunları kim sevmez, haklısınız; iyi ama tadını kaçırmamak, haddini aşmamak ve kimseyi üzüp-kırmamak gerekmez mi? Elbette bir çuval inciri berbat etmemek, ipin ucunu kaçırmamak lazım. Hani bazılarının yaptığı gibi, ben bunu iş edindim, her yaptığım en azından bir tebessümü gerektirir, karşı durmak ne kelime! Beni toplum kabul etmiş alkışlıyor, bazı değerlerini hafife alsam bile bana sempati duyuyor. Size ne oluyor ki karşı duruyorsunuz diyemezsiniz. Olabilir siz her şeyini pazara çıkaran, satılmadık bir şeyi olmayan menfaat tacirleri safında yer alabilirsiniz! Yalnız her yere istediğiniz tezgahı açmak ve pazarın kurallarını çiğnemek hakkınız yoktur. Bu nedenle zabıtaları da hesaba katmak ve sınırları aşmamak, genel ahlâka saygı göstermek gerekir. Yoksa bu bazı insanlar gibi kendisini herkesten akıllı kabul eden, kendi görüş ve düşüncelerini topluma dayatıp tasdiklerini isteyenlerden olursunuz. Çünkü, bunları kabul etmez, eleştirir ve tenkit ederseniz, sizi en azından cahil, aklı ermez zavallılar olarak vasıflandırırlar. Unutmamak lazım bunlar ‘’Kerameti kendinden menkul”  ileri görüşlü açıkgöz enayilerdir, bunlara uymamak gerekmektedir.

Evet, ifrattan ve tefritten uzak durmak, orta bir yol tutmak biz ahir zaman ümmeti için ideal bir duruştur. Bu duruşu iki türlü istismar etmek isteyenler olacaktır. Bunlar hem ifrat tarafında duranlar ve hem de tefrit tarafında olanlardır. Bu, insanların bir takım zaaflarını kullanmakta meslek edinen ifrat ve tefritçiler, mesleklerinde genelde ölçü tanımazlar, özellikle kendilerini bulunmaz Hint Kumaşı kabul ettiklerinden en önde giderler. İnsanların bir takım özelliklerini farklı ifade ve eylemleriyle kullanırlar. Bunları yaparken de malûm ustalıklarını kişiye, zamana ve yerine göre, överler veya örseleyerek yaparlar. Öyle ki, kendilerine tanınan müsamaha ve hoşgörü çerçevesinde   kalmaz bu sınırları zorlar ve zaman zaman da aşarlar. Çünkü, bu işi yapa yapa, kendilerindeki bir takım ahlâki özelliklerin sıfırlanma noktasına geldiklerinden habersizdirler. Onların gözünde toplum cahil ve cühelâdırlar ya, bir çok gerçekleri göremez, anlayamaz ve idrak edemezler. Ancak bu insanlara tepeden bakan, kerameti kendinden menkul, bulunmaz Hint Kumaşı kişiler yön ve yol gösterebilirler. Çünkü, onlardan üstün özelliklere sahipler. Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok, bu konuyu seçmemizin nedeni bu kompleksin zararlarına dikkat çekmekti niyetimiz. Bu nedenle hedefe ve tefe şahsen kimseyi koymadık. Amacımız kişiler değil, karakterler, hasletler ve ahlaki tutum ve davranışlardır. Yüce Allah, haktan hakikatten ayırmasın niyazıyla, herkese esenlikler diliyoruz. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.