Son Dakika

• No Posts Found

MUSTAFA ULUÇAY’DAN 2019’DA EZBER BOZAN İKİ KİTAP

İsmail ERAVCI

Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Mustafa Uluçay 2019 yılına iki kitapla girdi. Kitaplardan birisi ‘Beşer Adem İnsan’, diğeri ‘Tefekkür Oku’ adı ile okuyucuları ile buluştu. 2019 yılının ilk gününden itibaren yayına girdi. Beşer Adem İnsan adlı kitap 168 sayfadan oluşurken, Tefekkür adlı kitap ise 224 sayfadan oluşuyor.

Yeni Söke Gazetesi’nin yayınevi olan Şafak Ofset Matbaacılık, Gazetecilik, San. Tic. Ltd. Şti.’de basılan kitabın dizgi ve dizaynını yine Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır, kitapların kapak dizaynını Yeni Söke Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Yavaşoğlu yaptı. Kitaplar yaklaşık 3 aylık titiz bir çalışma sonucu ortaya çıktı.

Mustafa Uluçay yaptığı açıklamada, son yıllarda dini konularda pek çok hurafelerin ortaya çıktığını, bunun yanında doğru bilinen pek çok yanlışların yapıldığını belirterek, amacının kitap çıkarmaktan ziyade, hurafeler arasında kaybolmuş dinin gerçek anlamını ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti. Yaşar Çağbayır da yaptığı açıklama kitapların doğru bilinen pek çok yanlışa değinerek adeta ezber bozduğunu söyledi.

Mustafa Uluçay yaptığı açıklamada “Yıllardır Yeni Söke’de köşe yazarı olarak yazıyorum hala devam etmekteyim. Kitap çıkarma düşüncesi sonradan hasıl olmuş bir durum oldu. Daha çok arkadaşların teşvikleriyle ortaya çıkmış bir durum bu. Daha önceleri kitap çıkarma gibi bir düşünceye sahip birisi değil idim. Çıkarılan kitapların bir çoğuna baktığımda, bilhassa gazeteci arkadaşların yazıp ortaya sürdükleri, bize de atıf olarak verdiklerine baktığımda kitap çıkarma fikrine sıcak bakmıyordum. Yazan arkadaşların içerisinde kitapları okunabilecek, değer verilecek ve insana faydası dokunabilecek muhtevada çok az sayıda olmasından dolayı, ‘eğer kendim için bir kitap çıkaracaksam bunlardan farklı bir muhtevada çıkmalı’ diye düşünüyordum.  Ve ona da nihayetinde dostların teşvikleri ile karar verdik. Hatta bu konuda beni ilk olarak harekete geçiren gazetemizin yazarlarından Yaşar Çağbayır hocamız oldu. Allah razı olsun, o ilk önce bu işin fikrini ortaya koydu. İlk çıkan kitap geçen sene Ramazan Ayı’nda yayınlanan günlük yazıları ihtiva ediyor. Onun haricinde şahsımın da bir takım çalışmaları var idi. İleri de belki yayınlanır düşüncesi ile yazdığım bu yazılar bir hayli birikmişti. Bir kitap da o yazılardan çıkarıldı. Böylece 2019 yılına 2 kitap yayınlayarak girmiş olduk. Yeni yıl itibarı ile insanların istifadesine sunuldu.

  ‘AMAÇ KİTAP ÇIKARMAK DEĞİL..’

Amacımız kitap çıkarmak değil, amacımız yazmış olduğumuz yazılardan din adına insanların yararlanabilmesidir. Çünkü dini konularda hurafeler, bid’atlar her tarafı sarmış halde. Dinin gerçek anlamı, gerçek mahiyeti hurafelerin arasında kaybolmuş, unutulmuş gibi bir durumda. İnsanlar Kur-an’ı sadece sevap olsun, ölülerimize faydası dokunsun diye okuduklarından dolayı, ‘Kur-an’ın içinde ne var, ne anlatılıyor, bize ne veriyor, ne almamız gerekiyor?’ gibi sorulardan uzak kalındı. Bu işin içinde olup, bunu meslek edinen din adamları dahi şahsım da aynı camianın içerisinden gelen biri olarak gerektiği gibi bir araştırma yoktu. İşte bütün bunların hepsine bir cevap hepsine farklı bir düşünce sunmak amacıyla böyle bir kitap meydana getirdik. İnsanlığa, topluma, Müslüman kardeşlerimize yararlı olsun diyorum” diye konuştu.

Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır da kitaplarla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı; “Uzun yıllardır Yeni Söke Gazetesi’nin köşe yazarlığını yapan, Ramazan Sayfaları’nı düzenleyen Mustafa Uluçay hocamın yazıları, bizim evde hep toplanır, gazeteden kesilir ve bir köşeye konulur. Farklı zamanlarda bu yazıları okuma ihtiyacı doğar. Yerine göre sohbet ortamlarında bazı konular açıldığı zaman hatırlayabildiğimiz kadar o kupürlerden bulup yazılanları okuruz. Geçen yıl Ramazan Ayı’nda yayınlanan Ramazan Sayfası çok doyurucu ve ezber bozan nitelikte olduğu için ben özellikle hocama bunu kitap çıkarma işini rica ettim. Ramazan boyunca yazılan yazıları kitaplaştırmayı rica ettim. Mustafa Hocam da kabul edince ben yazıları gazeteden alıp bilgisayar ortamına aktardım. Kitaplaştırma ve sayfalaştırma işini yaptım. Benim yaptığım tek şey yazı içerisindeki ayetlere oradaki metinleri kopyalayıp koymak oldu. Bunun haricinde daha önceden dizgi çalışmalarım olduğu için o konuda sorun yaşamadık. Hem hocamın hem de benim gözümüzden kaçan imla hatalarının hoş görüleceğini umuyorum. Yanlışlar var ise büyük anlam değişikliklerine mahal verecek boyutlarda olmadığını ifade edebilirim. Yazıların kitaplaşması çok daha güzel oldu. Ezber bozan bu iki kitap artık raflarda yerini alacak. İnşallah hocamızın başka başka kitapları da çıkarabilmesini temenni ediyorum.  Allah ona sağlık versin”

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.