Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU; YENİ YILIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Her yılbaşı geldiğinde dünyada yılbaşı kutlamaları olur. Her ne hikmetse bu kutlamalarda ne izdihamlar yaşandığı, kadın ve kızların tacize uğradığı, yankesiciler kimleri çarpıp paralarını çaldığı, trafik kazaları, sarhoşların nerelerde sızıp kaldığı ve bir takım sebeplerle çıkan kavgaların ne elim durumlara neden olduğu haberlerini izliyoruz. Bir de milli piyango adı altında yılbaşı kumarının kimi bir gecede zengin ettiği heyecanı haberlerde yer alır. Neyse, işin enteresanlığı ve esprisi bir yana, düşünüyorum da yılbaşı kutlaması adına gecenin ayazında sabaha kadar sokakta vakit geçirmenin bir mantığı var mı Allah aşkına? Sen insanların zevkinin ve keyfinin kâhyası mısın? Sana ne kimin nerde nasıl eğleneceği diyenleri duyar gibiyim. Elbette kimsenin kâhyası değiliz ve istediği gibi eğlenir. Lâkin insan düşünüyor, bu kutlamalardan ne kazanç elde ediliyor? En azından üşüyüp de günlerce çekenler rahatsızlıklar var. Ama, olsun canım bu yılda bir sefer geliyor, o kadarlık sıkıntıları da sineye çekeriz mi diyorsunuz. Eh ne yapalım her can kendinden sorumludur. Bu da bizim düşüncemiz, bizim inancımız katılıp-katılmamak size kalmış. Sözün özü bu haftanın gündemi de yılbaşı kutlamalarıyla geçeceğinden biz de kendi düşüncemizi serdedelim dedik. Zaten fazla gündemde kalmaz bir-iki gün konuşulur unutulur gider. Aslında esas yapılması gereken geçen yılın muhasebesiydi, ona kimler ne kadar yer ayırdı önemli olan o. Çünkü, geleceğin aynası onun üzerine şekillenecektir.

GEÇMİŞİN MUHASEBESİNİN YAPILMASI

İnsan akıllı, iradeli ve düşünen bir yaratıktır, o nedenle ne yaptığını, neden yaptığını ve ne yapacağını bilir. Dolayısıyla bunlar hakkında muhasebesini de yapar ve kârını, zararını hesap eder. Bu muhasebeyi durgun suya atılan taş misali daireler halinde tasavvur ederek yapar, en yakın kişisel halinden en uzak sorumluluk taşıdığı son daireye kadar kendini hesaba çeker. Çünkü bunların hepsinden verecek olduğu hesabı vardır. Allah’ın huzurunda öyle uyduruk kabir suali gibi, standart bir sorgulamadan geçmeyeceği bilincindedir. İnsan bu dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Dolayısıyla bu yılın sınavını geçip-geçmediğini en azından bir kontrol etmesi gerekmektedir. Ailesiyle, komşularıyla, toplumuyla ve devlete olan vatandaş sorumluluğuyla ne noktada olduğunu bilmesi için bu şarttır. Ona göre yeni yıl için kendine bir strateji belirlemesi bir takım plan ve projeler hazırlaması, ümit ve beklentilerine ulaşması mümkün olsun. Bu her iş ve meslek sahibi için geçerlidir. Yoksa bütün bunlardan azade rast gele bir yaşam peşinde olmak  doğru değildir. Bunun idrakine varmak için lütfen içinde bulunduğumuz Söke’nin sokaklarındaki şu haline bakın! Cadde ve sokaklarında yürüyemiyorsunuz. Arabanızla sokağa çıkıp trafik izdihamından dertlisiniz, sağlı-sollu sokak  ve caddelerin her tarafı araba. Bütün vatandaşların arabaları sokaklarda, apartmanların altında araba garajları göremiyorsunuz, yok. Bu nasıl şehircilik, bu nasıl belediyecilik böyle? Bunu bu şehrin vatandaşları olarak sorgulamak bilincine ne zaman ulaşacağız?

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARIMIZIN DİKKATİNE

Önümüzde 31 Mart da Mahalli idareler seçimi var, siyasi partilerde bu seçim için çalışmalar hararetle, heyecanla ve dikkatle devam etmekte. Gariptir ayni canlılığı İlimiz ve İlçemizde göremiyoruz. Sadece CHP çalışmasını tamamlamış Aydın Büyükşehir ve İlçemiz Söke’de Belediye Başkan Adayları açıklandı. Diğer partilerde bir sessizlik hakim, Aydın Büyükşehir için MHP Germencik Belediye Başkanı Sayın Ümmet Akın aday-adayı olarak çıktı.  Ama, MHP Genel Merkezi önce kabul etti ve Sayın Akın’ı Aday olarak ilan etti, sonra Cumhur İttifakı nedeniyle geri çekti. O günden bu güne dek beklemedeyiz. Bu konuda ne gibi bir çalışma yapılıyor, Sayın Akın hakkında ciddi bir teamül yoklaması yapıldı mı, vatandaş bilgilenmek ve adaylarını öğrenmek istiyor. Bu arada Söke CHP Belediye başkanı Sayın Süleyman Toyran CHP’den istifa etmiş. Vatandaş acaba bağımsız belediye başkanlığı adaylığı mı düşünüyor ve neden olmasın, Sayın Çerçioğlu ile anlaşamamış ve gönlünce Söke’ye hizmet edememişti diyor. Bağımsız çıkar ve kazanırsa inşallah Söke’ye hizmet açısından tasarladıklarını gerçekleştirme imkanı bulur diyorlar. Tabi bu konuda kendisi ne düşünüyor bilmiyoruz. Sevenleri ve seçmenleriyle elbette görüşüyordur. Bağımsız koyarsa oy veririz diyenleri görüyoruz, azımsamamak lazım. Söke’miz ciddi manada hizmet bekliyor. Allah bu konuda hakkımızda hayırlısını, çalışkanını ve cevval olanını nasip etsin diyor, herkese esenlikler diliyor ve bu haftanın yorumunu da burada noktalıyoruz. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.