Son Dakika

• No Posts Found

KİPAŞ HOLDİNG’TEN SÖKE’DEKİ KAĞIT FABRİKASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ruchan DURGUT

Söke’de inşaatı başladığından bu yana çevreye vereceği tartışmalar ile gündemde olan Kipaş Maren Kağıt Fabrikası ile ilgili dün Söke’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ziraat Odası toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında Kipaş Yönetim Kurulu Başkanı M. Hanefi Öksüz korkuların yersiz olduğunu söyledi.

Bilgilendirme toplantısına AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, MHP İlçe Başkanı Veysel Öztürk, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel, Söke Pamuk Koop. Başkanı İsmail Özer, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Neval Genç, bazı esnaf odaları temsilcileri,  Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ilgililer katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, tarım toplumlarından sanayi toplumlarına doğru dönüşüm geçirdiklerini dile getirerek “Bu doğrultuda Söke’de de Organize Sanayi Bölgesi’nin(OSB) içerisinde, Söke ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacak olan fabrikalarımız açılmaya başladı. Fabrikalarımızın açılmasıyla birlikte çevre konularında da önemli adımlar atılması gerekiyor. Bununla ilgili bir takım spekülasyonlar yaşandı. 6-7 aydır kamuoyunda bilinçli veya bilinçsiz yazılar çıktı. Bilen de konuştu bilmeyen de konuştu. Bu konuda da biz pek yorum yapamadık, bilgi sahibi olduğumuz bir alan değildi. Yine organize sanayi bölgemizde Kipaş Holding’in kurmuş olduğu kağıt fabrikasının ekonomimize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bunun için kıymetli zamanlarını ayırarak buraya kadar geldiler. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz beye tüm camiamız adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Toplantı öncesinde halihazırda Kahramanmaraş’ta faaliyetlerine devam eden yine Kipaş Holding’e ait kağıt fabrikası hakkında sinevizyon görüntüsü katılımcılara izletildi. Ardından kürsüye Söke’de büyük kısmı kurulan Kipaş Kağıt Fabrikası hakkında detaylı kamuoyu bilgilendirmesi yapmak amacıyla Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz çıktı. Başkan Hanefi Öksüz, toplantının Ziraat Odası’nda yapılması hasebiyle kendisini evinde gibi hissettiğini belirterek kendisinin birinci mesleğini tarım olarak gördüğünü ifade etti. Konuşmasına kendini takdim ederek başlamak istediğini ifade eden Hanefi Öksüz, “1953 yılı, Kahramanmaraş doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Kahramanmaraş’ta yaptım. Lise öğrenimimi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladım. Ardından biraz yurt dışı eğitimi aldıktan sonra iş hayatıma tarım sektöründe başladım. Rahmetli babam Kahramanmaraş’a ilk biçer döverli traktörü getiren insandı. Dolayısıyla ben iş hayatıma çiftlikte başladım. Adeta pamuk tarlasında gözlerimi açtım. Onun için tarımı çok iyi bilirim. Ama bütün amacım Kahramanmaraş’a bir sanayi kuruluşu açmak, bir fabrika kurmaktı. Allah bize nasip etti, bugün Türkiye’nin en büyük tekstil entegre tesisinin başındayız. Son dönemde savunma sanayine de girdik. Türk Silahlı Kuvvetleri için kurşun geçirmez kumaşlarını üretiyoruz. Tekstilde yaklaşık 5 bin kişi istihdam ediyoruz.  8 sektörde faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin ilk 1000 şirketi arasında 10 şirketimiz, ilk 500’de ise 5 şirketimiz bulunuyor. Holding olarak Anadolu’nun 3. büyük holdingiyiz. Kahramanmaraş’taki  fabrikamız 4 yıl önce kuruldu. Tamamen hurda kağıttan kahverengi ambalaj kağıdı üretiyor. Bu sektöre girdiğimizde, sektörün Türkiye’de çok geri olduğunu gördük. Kağıt teknolojisinde çok şey değişti. Yeni tesisler eski tesislere göre yüzde 60 daha az su kullanıyor” dedi.

Öncelikle Söke’deki kağıt fabrikasının zeminini çok güçlendirdiklerini söyleyen M. Hanefi Öksüz “Bizim için masraflı oldu ama böyle bir yatırım bizim için riske atılmazdı. Nasip burasıymış ve Söke’de yatırıma başladık ve yapıyoruz. Yatırım Ege bölgesinde özel sektörün yaptığı ikinci büyük yatırım. 500 milyon doların üzerinde bir maliyeti var. Avrupa’dan finanse ediyoruz. Direk Alman Bankalarından. Ne devletin kefaleti var, ne aracı bir banka var. Tamamen Avrupa Bankalarının. Zaten direk Avrupa ile çalışıyoruz. Son yıllarda Avrupa ile de ekonomik sorunlar oldu. Bizim kredide son çıkan kredilerden biri oldu.

Şu anda yatırımımızın Avrupa kredileri ile ilgili bölümlerini tamamladık. Dövizin iki katına çıkması bizim hesaplarımızda sapmalar meydana geldi.  Ama bu işi tamamlayacağız. Burası iki ana makineden oluşan bir tesis. Şu anda birinci makine geliyor. Tam üretime geçtiğinde 1000 kişi istihdam sağlayacak. Bu rakam sadece çalışanlara yönelik. Bunun 3-4 katı civar da bir istihdam sağlayacak. Günde burada 2 bin 500 ton kağıt çıkacak. Buraya çok sayıda tır gelecek ve hareketlilik s ağlanacak. Ayrıca tren yolu üzerinde bir indirme ve bindirme rampası tercih ettik. Yatırım yapmak zor iş. Yatırım yapmadan hiçbir şey olmaz. Bu ülkenin yatırıma ihtiyacı var. Gençlere iş lazım, ihracat gerekli. İhracatın artması lazım. Ülkenin terör belasından kurtulması lazım. Bu polisiye tedbirle olmaz, ülkenin zenginleşmesiyle olur. Bu bölgede büyük miktarda ihracat yapacağız” diye konuştu.

Her şeyi bir bir öğrenmek gerektiğini söyleyen Hanefi Öksüz “Kurulan bu tesis çevre bakımından Avrupa’da yok. Bunu iddia ediyorum. Çünkü bizim bu tesisin tüm projesi arıtma sistemine kadar kazanına kadar Almanya’da yapıldı. Devlet 830’a kadar suyu kirletebilirsin  diyor. Organizelerde bu limit 350’ye kadar.  Avrupa standartları 100. Biz burada 80’i baz alarak arıtma tesislerimizi dizayn ettik. Biz burada kendi atıkları ile tesis kuruyoruz. Doğalgaz bacasından daha temiz. Söke’de yerel basından bazı arkadaşlarla Kağıt Fabrikası hakkında sohbet edip konuştuk. Şunu bir kere açıklamak lazım. Çevreyi kirletmeyen hiçbir sanayi kuruluşu olmaz. Siz çok çevrecisiniz, ormana gittiniz çadır kurdunuz, çadır kazığını çakarken ot kökleyeceksiniz veya bir plastiği ormana bırakacaksınız. Bu durumda bile çevreye zarar verirsiniz.” şeklinde konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.