Son Dakika

• No Posts Found

TEFEKKÜR; YENİ YILIN TEFEKKÜRÜNDE NELER OLMALI?..

Dünyanın halifesi, imar ve onarım kalfası, dünyada yaratılmışların farklı ustası, Yüce Allah’ın eseri şaheseri, meleklerine tazim ettirdiği insanı kâmili–tabi Müslümanları kast ediyorum– tefekkürden uzaklaştı. Bu kemalâtının hakkı-hukukuna muttali olması, kendisine secde edilmesinin karşılığını secde ettirene secde etmekle itaat ve teslimiyetini göstermesi gerekmez miydi? Bu özelliklerin tefekkür ufkunda insan özünü koruması ve yaratılış farklılığının gereğini yerine getirmesi, kendisine verilen görev bilinciyle merhaleler kat etmeliydi değil mi! Yüce Allah, zaten insana bu farkındalığı verirken bu özelliğini çalıştıracak, geliştirecek ve yüceltecek bir takım değerlerle donamıştır. Ama o gerekeni yapmamıştır. Oysa O, onu, çaresiz, kimsesiz, başıboş ve orta yerde muğlâk bırakmamıştır. Bu tasavvura yönelik ona ruhundan üflemiş, irade ve akıl vermiş, vicdan ve beyanla desteklemiş ve daha bir çok hasletlerle zenginleştirmiştir. Bu zenginliğini atıl ve işlevsiz bırakmamak ve israfta etmemek için mesajlarıyla uyarmış, Elçilerinin rehberliği ile yol haritasının takipçileri olmalarını önermiş, tavsiye etmiştir. Bu açıklık, berraklık, alenilik insana yetmemiş midir ki, rotasını başka yöne çevirmiş, başka arayışların peşine düşmüş ve özüne dönüşü bir türlü gerçekleştirememiş? İşte bu hâl ve gidişe son verip, dönüşe rotasını çevirip, fıtratıyla buluşmanın tefekkürüne yelken açma zamanıdır diyoruz. İslam âlemi Müslümanlar yeni yılda yeniliklerle buluşsun istiyoruz.

Artık işinin uzmanı, mütehassızı, âlimi-bilgini, mütefekkiri, ömrünü bu yola vermiş araştırmacısı ve gerçekleri kaynağı ile buluşturucusu, işinin akademik yolcusu, ehliyetli ve dirayetli din otoritesi kardeşlerimiz her sahada var ve uyarıyorlar. Ey bid’at ve hurafelere kapılıp, Kur’an-dan uzaklaşmış ve birbirleriyle dalaşan ve savaşan İslâm Âlemi özüne fıtratına ve Kur’an-a dön. Onun değerlerine sahip çık, hayatını onunla inşa etmeye başla. Uydurulmuş dinden uzaklaş, indirilmiş dine gir, Kur’an merkezin ve mihenk taşın olsun, yaşamında Kur’an-la uyuşmayan hiçbir şeye iltifat etme diyorlar. Dinimizin kaynağı, yaşam kılavuzu Kur’an-dır, bu konuda yapılan demagojiler, kelime oyunları, bilim ve teknoloji adına Kur’an-ı dışlama politikaları, Kur’an-la uyuşmayan dini yasaklar ve Kur’an-ın yasaklayıp da din adına serbest ve gerekli deyip haram yedirenler ve işletenler seni aldatmasın. Kur’an-ı doğru ve iyi oku, sevap kazanma anlayışını  bir tarafa bırak, hayata nasıl sarılmayı her müspet alanda nasıl çalışıp nasıl mesafe almayı, her ilim ve bilim dalında ileri adımlar atmayı öğren ve hemen harekete geç.

Kur’an, insanın yararına, faydasına ve hayrına hiçbir şeyi yasaklamaz. Kur’an adına yasaklayanlar var, Kur’an insan için inmiş-indirilmiş bir kitaptır, hiç insanın hürriyetini elinden alır mı? Allah hiçbir ibadetinin işlenmemesinden dolayı kuluna bir cezası olmadığı halde, insanların bunlara cezalar koyduğunu ve bunu şeriatın kestiği parmak acımaz kuralı altında nasıl meşrulaştırdıklarını görürsünüz. Bazı cezaları Hz. Peygamberi kullanarak onun sünnetinde vardı deyip onun adına Hadisler uydurup yapmışlardır. Özellikle de bu konuda kadınları kurban seçmişler ve onlar üzerinden bir çok yasaklar, ayıplar ve sakıncalar türetmişler. Mesela, kadına recim cezası, dayak ve sokağa atma, cariyelik adı altında nikahsız yatağa alma uygulamaları yapmışlar. Oysa, Hz. Peygamberin 9 tane eşi, dört tane kızı vardı bunların hiçbir tanesine bir tokat attığı, ittiği ve kaktığı vaki olmamıştır. Böyle olduğu halde Peygamberimizden ve her insandan daha merhametli olan Yüce Allah, kadın hakkında huysuzluk yaptığında onu dövün diyecek, böyle bir şey hiç mümkün mü? Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok, baş tarafta ifade ettiğimiz gibi yeni yılın tefekküründe bunların olması önerimizdir diyor, bu inanç ve düşünceyle herkese hayırlı, huzurlu ve mutlu yıllar diliyoruz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.