Son Dakika

• No Posts Found

“TOPLULAŞTIRILAN ARAZİLERİN DAĞITIMINDA SIKINTI VAR”

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ovasında pamuk ekimi öncesi bazı sorunlar yaşandığını belirterek, özellikle toplulaştırma çalışmalarının devam ettiği yaklaşık 50 bin dekarlık arazide, suların yavaş çekilmesinin yanı sıra toplulaştırma çalışmasının tamamlandığı Karaatlı ve Yeniköy ovalarında arazilerin dağıtılmaması nedeniyle sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, bu sezon geçtiğimiz sezonlara göre sorunların daha fazla olduğunu belirterek “Bilindiği gibi 2014 yılı aralık ayında Söke Ovasının Karaatlı, Yeniköy, Burunköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar Ovalarında toplulaştırma çalışmaları başladı. Bağarası toplulaştırma çalışmalarından çıkarıldı. Bölgede arazide yapılan toplulaştırma çalışmaları biraz geç başladı. Arkasından Menderes Nehrinin ve diğer dere ve çayların taşkın sularıyla bölge su altında kaldı. Nisan ayı başında Baraj kapaklarından bırakılan sular taşkın sularının tahliyesinin yavaşlamasına neden oldu.

Karaatlı ve Yeniköy Ovalarında toplulaştırma çalışmaları bitirildi. Şimdi arazilerin sahiplerine dağıtılması gerekiyor. Ancak toplulaştırılan araziler sahiplerini dağıtılamıyor. Çiftçi arazisinin nerede olduğunu bilmiyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arazileri sahiplerine dağıtsa üreticide hemen tarlasını hazırlayamaya başlayacak. Üretici sabırsız olmakta haklı. Çünkü pamuk ekimini riske atmak istemiyor. Dağıtımın yapılamaması nedeniyle endişeli şekilde bekliyor. Bunun yanında toplulaştırması tamamlanan bu bölgede sulama kanalları eksik. Üretici arazisine teslim alsa bile ekim yaptıktan sonra sulama sıkıntısı yaşayacak. Sulama yapılmadığı için verem kaybı yaşanacak.”dedi.

Bölgede üretimi etkileyecek bir başka sıkıntının taşkın suları olduğunu söyleyen Kocabaş “Bölgede şu anda 20 bin dekar arazi su altında. Bundan dolayı toplulaştırma yapılamıyor. Pamuk ekimi de tehlikeye girmiş durumda. Tüm bunlar üreticinin elinde olmayan nedenlerden dolayı meydana geldi. Bizim devletten isteğimiz gerek toplulaştırma gerekse taşkın suları nedeniyle üretim yapamayan çiftçinin Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesidir.”dedi

PAMUK EKİMİ YAVAŞ GİDİYOR

Oda Başkanı Kemal Kocabaş, toplulaştırma ve taşkın bölgesi dışında kalan yerlerde de hava şartları nedeniyle pamuk ekiminin yavaş gittiğini belirterek “Şu anda üretici pamuk ekimi için tarlasını hazırladı. Ancak tohumun çimlenme yapabilmesi için toprağın gerekli sıcaklığa ulaşmasını bekliyor. Pazartesiden itibaren hava sıcaklığının yükselmesinin bekliyoruz. Hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte yoğun şekilde pamuk ekimine geçilecek. Bir hafta, 10 gün içinde Söke Ovasında pamuk ekimi tamamlanır.”dedi.

PAMUK PRİMİ MAYIS AYI İÇİNDE ÖDENMELİDİR

Kocabaş, Sökeli pamuk üreticisini bu sezon yaklaşık 90 milyon TL. pamuk primi almasını beklediklerini belirterek “Pamuk primi için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne dosyaların teslimi 1 Nisan tarihinde tamamlandı. O tarihten bu yana hiç bir çalışma yok. Pamuk primi hak ediş dosyalarının askıya çıkması gerekiyor. Henüz çıkmadı. Listeler 15 gün askıda kalıyor ve daha sonra kesinleşiyor. Bizim beklentimiz pamuk primlerinin Mayıs ayı içinde ödenmesidir. Bunun için hak ediş listeleri acil olarak askıya çıkmalıdır.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.