Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU; 2018’DEN 2019’A ÇIKARIMLAR

Teamüldür her yıl sonu geçmişe ait bir değerlendirme yapılır. Özellikle televizyonlar o yılın geçmişine  yönelik bir program hazırlar ve yeni yılın ilk günlerinde onu yayınlarlar. Mesela, öncelikle dünya çapında önemli olaylar, devletler arası ve devletler içi gelişmeler ilk sırada yer alırlar. Sonra onları  ülkemizle ilgili önemli gelişmeler takip eder onlara yer verilir. Dolayısıyla her yıl ülkemizde bunlar yapılır, haliyle bütün dünyada böyle olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle ülkemizde  bunlar yapıldı, televizyon ekranları bunlardan müteşekkil bir olaylar resmi geçidi ile eskiden yeniye bir geçiş yaptı. Konu itibariyle önde gelen olaylar ülkemizin doğusunda Suriye ve Irak’ta süren iç savaş ve karışıklıklar ekranlara taşınıp dillendirildiler. Amerika başta olmak kaydı ile Rusya ve Avrupa ülkelerinin burada o ülkelerin insanlarına yaşattıkları acı ve ızdırap dolu yıllar, ülkemizin de ciddi manada başını ağrıttı ve ağrıtmaya devam ettiği özetlenerek anlatıldı. Yıkılan şehirler, yakılan canlar, göçe ve sefalete sürüklenen insanlar dramı ayrıca birde fotoğraf kareleriyle gözlere gösterildi ve gönüllere işlendi. Halâ bitmeyen bir takım ülke insanlarının umuda yolculuk hikâyeleri Ege ve Akdeniz sularında nasıl son bulduğu ve bulmaya devam ettiği televizyon ekranlarında yer aldı. İslam ülkelerinde açılan fitne-fesat yaraları, terör odaklarıyla  durmadan nasıl kanatılıyor sosyal medyada, görüntülü ve yazılı basında dile getirildi. Ayrıca, ülkemiz içinde sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel gelişmelere de medyanın yer verdiğini ve bu konulardaki bir takım dikkat çeken olaylarda yer aldı, geçen yılın içinden bunlarla ilgili önemli görülen bazı çıkarımlar yapılarak değerlendirilmelerde bulunuldu. Sonuçta bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla girmenin plan ve projeleri tanıtıldı ve tanıtılıyor.

YENİ YILA MAHALLİ İDARELER SEÇİMİ DAMGASI

Yukarıda genel manada olaylar açısından bir geçiş yaptık, bir de bunun bireysel açısından değerlendirmesini yapmamız lazım. Geçen yılda kişisel olarak her birey kendi adına bir muhasebe yapmalı. İfade ettiğimiz temel değerler konusunda şahsi çıkarımlarımız ne noktalarda seyretti? Sosyal açıdan toplum ilişkilerinde dostlarımız arttı mı, küslerimizle barıştık mı? Yoksa tersi mi oldu? Ekonomide sıkıntılarımız arttı mı, burada izninizle bir çıkış yapalım, ekonomi de sıkıntılarımız arttı, geçim darlığı çekiyoruz. Tabi dar gelirli ve düşük maaşlı emekliler açısından durum bu merkezde seyrediyor. Mesela, enflasyon % 20 emekli maaşlarına % 10 zam yapılıyor. Hani, vatandaş enflasyona ezdirilmeyecekti? Evet, siyaset desen kısır atışmalar ve çekişmelerle sürüp gidiyor. İki buçuk ay sonra mahalli idareler seçimi var, iktidar ve muhalefet tartışmalarının yerini, ittifak tartışmaları aldı. Belediye Başkan Adayları bu usullerle belirleniyor. Dolayısıyla Başkan adaylarının vaatleri uçuşmaya başladı, ama hayata ne kadar yansıyacak bunu ancak zaman gösterecek. Bu arada hükümetin kültürel açıdan bir faaliyeti var, kitap okumak ve kültürümüze mâl olmuş bir takım önemli şahsiyetlerin tanınması ve fikirlerinin zamanımıza yansıması açısından çalışmalar yapılıyor. Daha çok okullarda öğretmen ve öğrencilerin bu alanda faaliyet gösterdiklerine şahit oluyoruz. Bu konunun sivil toplum örgütleri tarafından da bir takım etkinliklerle canlandırılması faydalı olur kanaatindeyim. Neyse, bu yılbaşına Mahalli İdareler Seçiminin damgasını vurduğunu ifade edelim ve çalışmaların hayırlara vesile olmasını Allah’tan dileyelim bu konuları da geçip biraz da yöremizdeki gelişmelerden bahsedelim.

SIKINTILARDAN BUNALAN SÖKE’NİN HÂLİ

7 Ocak pazartesi günü Yeni Söke Gazetesi’nin flaş haberi “Söke Kentsel Revizyon Planı patladı” yetkililer ne yapıyor? Ne yapacak, bir şey yapamadığından dolayı Söke CHP Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran CHP’den istifa etti. Bu istifanın nedenine ve niçinine girmeye gerek yok, çünkü istifa etmekle bir şey değişmiş değil. Neyine çare bulundu ki, trafik bir izdiham olarak devam ediyor, otoparksızlıktan cadde ve sokaklarda yaya kaldırımlardan yürünmüyor. Her yer araba, mahalle arasındaki ara sokaklar bile arabalarla işgal edilmiş durumda. Söke Çayı hâli pür melâliyle Söke’nin ‘acaibül garaibü’ olmaya devam ediyor. OSB’de kurulacak olan kâğıt fabrikasına bin kişi alınacakmış, şimdi bu haber ortalıkta dolaşıyor. Neyse, diğer olaylara ve haberlere de bir göz atalım, Söke’de şu metruk binalar manzarası şikayetleri de bir türlü sonlanmadı, üstelik uyuşturucu gizleme yerleri olduğu haberleriyle farklı boyutlar kazanmaya da başlamış. Emniyet kuvvetlerimizin sıkıntılarını arttırıyorlar, hırsızlık operasyonları, cezaevi firarileri, uyuşturucu ile mücadele ve umuda yolculuk hikayesiyle insan kaçakçıları takibatı, Allah polisimizin ve jandarmamızın yardımcıları olsun. Bu arada yurdumuzun bir çok yeri kar altında, yöremize de yağmur yağmaya devam ediyor, gerçi yükseklerde de kar var, Rabbimiz bu kar ve yağmurları rahmet ve bereket vesilesi eylesin, afatından da muhafaza etsin duasıyla, bu haftanın yorumunu noktalıyoruz. Herkese esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.