Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE METRUK BİNA TEHLİKESİ BÜYÜDÜ


İsmail Eravcı

Son günlerde meydana gelen yağışlar sonrasında metruk binalar göçmeye başladı. Başta Yenicami Mahallesi olmak üzere Konak ve diğer mahallelerde metruk binaların yağışlarla birlikte göçmeleri de hızlandı.

Önceki gün Yenicami Mahallesi Şadırvan sokak üzerinde bulunan uzun zamandır içinde kimsenin bu yaşamadığı binanın bir bölümü park halindeki aracın üstüne göçtü. Bunun yanında Konak Mahallesi Namık Kemal Caddesi üzerinde Muhtarlık binasının hemen karşısındaki binada yıkılmaya başladı. Önümüzdeki günlerde yağışların devam etmesiyle birlikte binalardaki çökme yıkılmaların artacağı belirtildi.

Önceki gün yıkılan bina park halindeki araca büyük zarar verdiği gözlendi. Aracın binanın yanı başına park yapması nedeniyle yayaların binanın dibinden yürüyememesi olası bir yaralanmayı önledi. Söke’de sayıları çok fazla olan metruk binaların tehlikesinin büyüdüğünü belirten vatandaşlar “Söke Belediyesi 4,5 yıl önce ortaya bir kentsel revizyon deyimi ortaya attı. Söke’ye yeniden imar yapacağız diye yola çıkan Söke Belediye Başkanı ve ekibi bir türlü imar uygulamasını hayata geçiremedi. Hayata geçirmek için çabada harcamadı. İnşaat yasakları getirdi. Söke Çayı çevresinde getirilen inşaat yasakları vatandaşı mağdur etti. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran döneminin büyük bölümü inşaat yasakları ile geçti. İnşaat yasağı getirilen yerlerdeki eski binalar her geçen gün biraz daha çürüdü. Aralık Ocak ayındaki yağışlarla birlikte binalar ayakta duramaz oldu. Bina sahipleri inşaat yasağı nedeniyle elleri kolları bağlandı. İnşaat yasağı 2-3 ay olur hadi bilemedin bir yıl osun. 4 Yıl inşaat yasağı mı olur. Şimdi bu metruk binalar can ve mal güvenliği için büyük tehlike. Bu tehlike önümüzdeki günlerde dahaı da artacak. Bu binaların yıkılma tehlikesi olduğuna dair levhalar hazırlanarak asılmalıdır. Binalar sokaktan geçen vatandaşların üzerine her an yıkılabilir. Söke son yıllarda sanki savaştan çıkmış bir ilçe görünümünde. Başta Yenicami olmak üzere Konak, Kemalpaşa ve Cumhuriyet Mahallelerinde çok fazla metruk bira var ve bu binalar insan yaşamına tehdit etmeye başladı” dediler.

Yenicami Mahalle Muhtarı Hüseyin Yörük ve Konak Mahalle Muhtarı Galip Hanaylı inşaat yasakları ve kentsel revizyon nedeniyle mahallelerinde uzun süredir inşaat yasağı olduğunu belirterek “Bu durum vatandaşları büyük sıkıntıya soktu. Vatandaş evine doğal gaz alacak. Alamıyor. Çünkü planlama gerekçesiyle yasak. Eski evini yıkıp yenisini yapacak yapamıyor. Bu kadar uzun süreli inşaat yasağı olmaz. Söke’nin merkezi şu anda sanki savaştan çıkmış gibi görüntüler hakim” dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.