Son Dakika

• No Posts Found

CETVEL VE PERGELLE ÇİZİLEN SINIRLARIN KIYMETİ BİLİNMEZ TABİ Kİ

Vatan kavramı Türkler için kutsal bir kavramdır. Üzerinde milletimizin yaşadığı, tarihte at koşturduğu kültürel mirasıyla bezediği, pınarlarından su içtiği kuşları, kurtlarıyla güzel topraklardır. Vatanın sınırları ya belli değil yada eğri büğrüdür; düz çizgiler ve pergel yoktur.  Vatan emekle, terle, kanla sınırlanmış bir bütündür.

Mehmet Akif Ersoy muhteşem şiirinde “Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak” diyor. Bu, bir tek ev kalsa, ocağında ateş yanan umut var demektir, uğraş var demektir, savaş bitmedi demektir. Umutsuzluk yok mücadele vardır yanan ateşte, kutsaldır o ocak ve ateş.

Vatanın her köşesi işgal edilmiş olabilir, bütün tersanelerine girilmiş, silahlarına el konulmuş olabilir, millet yorgun ve bitap düşmüş olabilir, bundan daha da kötüsü memleketin dahilinde bulunanlar yabancıların siyasi emellerine alet olmuş olabilirler. İşte bu şartlar hasıl olsa bile yılgınlık, umutsuzluk asla olmamalıdır diyor başkumandanımız.

Vatan savunması söz konusu olduğunda iki insan tipi dikkat çeker, birincisi iş birlikçiler ve teslimiyetçiler diğeri bütün her şeyin artık teferruattan ibaret olduğuna inananlar. İş birlikçiler ve teslimiyetçiler derhal işgalcilerle birlikte hareket ederler ya da kaçarlar. Diğerleri gerçek vatanseverlerdir, kalır ve savaşırlar. Kurtuluş savaşı sonrasında bu işbirlikçileri iyi tanıdık, Yunanla birlik oldular. Teslimiyetçiler ‘Mandacıydılar’ güçlü bir ağabey aradılar. Sivas kongresinde İngiliz ya da Amerika’nın güdümüne girmekte sıkıntı duymadılar.

Önce Kuva-yi Milliye Ödemiş, Söke, Akhisar, Nazilli, Balıkesir, Antep, Urfa, Maraş, Adana’da savaşı başlattı. Cafer Efe, Çerkez Ethem, Yörük Ali Efe, Şahin Bey, Tufan Bey, Sütçü imam istiklal ve ölüm mücadelesine atıldılar. Onları Mustafa Kemal Sivas’ta bir araya getirdi, Ankara’da ayrılmaz bir birlik oluşturdu. Padişah ve çevresi damat Ferit Paşa, İngiliz hayranı ve İngiliz Muhipler Cemiyetine üyeydi. Zaten savaş bitince ikisi de İngiltere’ye iltica etti. Gazeteci Ali Kemal gibi açık İngiliz hayranları savaş sonunda linç edildi halk tarafından, çocukları İngiltere’ye sığındılar. Bugünkü İngiliz dış işleri bakanının dedesi Türk’tür.

Araplar, Suriye bizim vatanımızdır iddiasında. Ülkeleri ABD, Rusya tarafından işgale uğramış, kaçı savaşıyor işgalcilere karşı? Mevcut iktidar zorbaymış doğru olabilir ama kaçarak ondan kurtulamazsın ki. O yüzden ülkesini terk eden eli silah tutanlara karşıyım. Hadi çocuklar, kadınlar diyelim ki zayıf ya siz kapı gibi adamlara ne diyelim, savaşmadan sıvışıyor mu?

Sedat zalimdi, savaşmaya karar verdiniz tamam çocukları bırakın dönün savaşın diyorum. Vatan sınırlarınız dün de savaşılarak oluşmadı biliyorsunuz değil mi Suriyeliler?

Cetvelle İngilizler çizdi, cetvelle pergelle çizilen sınırların kıymeti de bilinmez tabii ki! Zeytin dalında Fransız ve İngilizlerle iş birliği yaparak yıldırım ordularını çölün kumlarına gömen siz Suriyeliler kendinizi sorgulayınız, biz Osmanlıya yaptıklarımızdan utanıyoruz demeyi aklınıza getiriyor musunuz?

Yüce ve asil Türk Milleti doğaldır ki zulümden kaçanlara yardım edecektir. Ama fırsat bulursanız bizi arkamızdan vuracağınızı bilecek kadar tarih bilgimiz vardır.

Eğer Suriye gerçekten vatanınızsa gidin uğruna savaşın diyoruz İstanbul’da, Antalya’dakilere.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.