Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 2018 YILI ASAYİŞ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI


İsmail  ERAVCI

Kaymakam Kurtbeyoğlu: Hırsızlık suçlarında 2017’den 2018’e geçerken yüzde 30 civarında bir azalma var. Bu sevindirici bir husus.

2018 yılı asayiş değerlendirme toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlığı toplantı salonunda Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıya Söke Garnizon Komutan vekili Hasan İhsan Kızgınçelik, Ak Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Tarım Orman Müdürü Zeki Berhuni, İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu toplantının açış konuşmasında “Ocak ayı toplantısında uyuşturucu ile mücadele toplantısında bulunduğumuz yer, geldiğimiz nokta, yapılanlar, yapılması gerekenleri konuşmuştuk. Bu ay 2018 yılı içersindeki Emniyet ve jandarmamızın suç ve suçlularla mücadele anlamında yürüttüğü çalışmalar, bunların istatiksel verileri, bazı yerlerde 52 yıllık karşılaştırmalı olarak verileri olacak. Daha çok ağırlıklı 2017 ve 2018 olacak. 2018de nasıl bir değişim yaşanmış bunları sunacağız.

Hem bunlarla ilgili hem de bunların dışında söylemek istediğiniz olursa bunları da almaktan memnuniyet duyarız. Sorularınız varsa gerek biz gerekse arkadaşlarımız emniyetimiz ve jandarmamız tarafından cevaplandırılacak. Genel o6labileceği gibi özel bir olaya dönük yada bir yere dönük gündemde olabilir. Esasen bu toplantılarda biz bilgi verelim, sizde bilgilenmiş olun, dinlemiş olun diye düşünmüyoruz. Biraz daha katkı olsun, eleştiri olsun, yapıcı olduğu sürece bu eleştirilerden faydalanacağız. Yeter ki Söke biraz daha iyi yönetilsin. Söke’de yeter ki suç ve suçlular azalsın.

Ben genel anlamda söyleyeyim hırsızlık suçlarında 2017’den 2018’e geçerken yüzde 30 civarında bir azalma var. Bu sevindirici bir husus. Bunu hemen söyleyim Emniyet Müdürlüğümüze alınan Sökelilerin bağışladığı 7 aracın önemli katkısı var. Bu araçların alımında katkısı olan kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Burada somut göstergesi olacak.

Yine uyuşturucu ile ilgili büyük bir mesafe kat ettik. Problem çözülmüş mü çözülmüş değil. Sıfırlayana kadar mücadele devam edecek.

Ama bu hırsızlığın uyuşturucu ile çok yakın ilişkisi olduğu , paralel yürüdüğü konusunda bizde bir kanaat var. Türkiye genelinde de İçişleri Bakan yardımcımızın Aydın ziyaretinde ifade ettiği gibi özellikle 2019 yılında trafik konusu ile ilgili bir mücadele olacak. Maalesef 2017 yılında 7400 vatandaşımız trafik kazalarında ölmüş. Bunu daha aşağılara çekebilmek için başta Emniyet ve Jandarmamız olmak üzere etkin bir mücadele yapılması konusunda bakanlığımızın bir kararı var. Bu kapsamda Jandarma Atburgazı’nda, Emniyetimiz Söke Aydın Caddesinde yaya öncelikli hayata bağlanma etkinliği olacak. Bir trafik eğitimi, bir farkındalık oluşturma çalışması yapılacak” dedi.

Asayiş Büro Amir Vekili Başkomiser Ali Tekin,2018 yılı Söke’de suç analizi konulu bir sunum yapacaklarını belirterek “Bazı ilçelerin olay sayılarına yer verdik. Kuşadasında 2014 yılında olay sayısı 6209 iken 2018 yılında 10 bin 58’e yükselmiş durumda. Didim ilçesinde 3 bin 830 iken 2018 yılında 6 bin 15 olay sayısı. Sökemizde ise 2014 yılında 4 bin 19 iken 20108 yılında 5 bin 243’tür” dedi.

Ali Tekin sunumunda MOBESE istemi ile ilgili bilgilerde vererek “İlçe Emniyet Müdürlüğümüz hizmetlerinde kullanılmak üzere Söke İlçesi genelinde ihale ile MOBESE (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) aktif hale getirilmiştir. MOBESE Sistemi, 41 sabit ve 13 hareketli kamera olmak üzere toplam 54 kamera ile çalışmaktadır. Sistemde kullanılan kameraların tamamı gece görüş özelliğine sahiptir.

İlçemizde bulunan Novada AVM’ de Plaka Tanıma Sistemi (PTS) aktif olarak  kullanılmaya başlanılmıştır. Valilik Yatırım İzleme Birimi tarafından Plaka Tanıma Sistemi ile ilgili ihale süreci tamamlanmış olup 3 ay içerisinde Plaka Tanıma Sistemi İlçemizde aktif olarak kullanılmaya başlanılacaktır” dedi.

Ali Tekin, bir yıl önceye göre tüm Olaylarda %18 oranında  Artış, Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda  % 40 oranında Artış, Mala Karşı İşlenen Suçlarda % -28 oranında Azalış, Millete ve Devlete Karşı İşlenen Suçlarda %-18 oranında Azalış, Takibi Gereken Suçlarda %68 oranında Artış, Topluma Karşı İşlenen Suçlarda %25 oranında Artış, Faili Meçhul olaylarda % -44 oranında Azalış olduğunu söyledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.