Son Dakika

• No Posts Found

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

İsmail ERAVCI

Aydın Emniyet Müdürlüğü tarafından 189 noktada 406 personel, il genelinde ise 340 noktada 866 personelin ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında dün Aydın Caddesi üzerinde bulunan Kocagözoğlu Ortaokulu önünde bir etkinlik düzenlendi. Dün saat 12.00’de yapılan etkinliğe Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, sivil toplum kuruluşları başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik büro personelleri tarafından öğrencilere karşıdan karşıya geçme, yaya geçidi kullanımı ve öncelikli trafik verildi. Bu arada öğrencilere, sürücülere ve vatandaşlara broşür dağıtımı yapıldı. Burada yapılan açıklamada “ Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulmasına yönelik; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde değişiklik yapılarak; “Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya lehvalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçit hakkını vermek zorundadırlar”     hükmü getirildiği bilgisi verildi.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik”  Yılı ilan edildiği belirtilerek, bu kapsamda tüm il ve ilçelerde eş zamanlı olarak Söke’de de aynı zamanda  Devletin Tüm Unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla böyle bir etkkinliğin düzenlendiği bilgisi verildi.

. Vatandaşların trafik kurallarına uyma noktasındaki farkındalığı arttırmak için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önderliğinde böyle bir program gerçekleştirildiği bilgisi verilerek,  her yıl 1700 yaya vatandaşın karşıdan karşıya geçerken trafik kazasına kurban verildiği belirtildi.  Dolayısıyla yaya trafiğine, motorlu taşıt trafiğinin daha saygılı davranması ile ilgili, kurallara daha çok riayet etmeleri ile ilgili böyle bir programın gerçekleştirildiği belirtildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.