Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASI AFET KAPSAMINA ALINMALIDIR

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri Söke Ovasında yaklaşık 50 bin dekar arazinin taşkın nedeniyle göl halinde olduğunu belirterek, bu alandaki ekili alanların kurtulma şansının olmadığını söyledi. Sadece taşkın altındaki ekili alanların değil ayrıca taşkın yaşanmayan bölgelerde de büyük bir verim kaybının olacağını söyledi.

Mustafa Tanyeri konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Elimizde şu anda kesin veriler olmamakla birlikte Söke Ovasında yaklaşık 100 bin dekar alanın buğdayın yanı sıra arpa fiğ gibi yem bitkisinin ekildiğini tahmin ediyoruz. Bu sezon fazla ekim yapılmasının nedeni münavebeden kaynaklı. Çünkü 2020 yılında münavebe yapılmazsa üretici devlet desteğinden yararlanamayacak. Bundan dolayı üretici buğday ve yem bitkisi ekimi yaptı. Aslında önce kuraklık ardından yağış nedeniyle pek çok üretici ekim yapamadı. Ekim yapamayan bu üreticilerimiz şu anda kazançlı çıktılar. Ekim yapamayan arkadaşlarımız yağmura dua ediyor. Çünkü buğday ve yem bitkilerinin dekara maliyeti en az 100 TL.

Söke Ziraat Odası olarak önümüzde çözüm bekleyen iki acil sorun var. Bunlardan birinci taşkın nedeniyle su altında kalan bölgelerde afet ilan edilmesi. Buralar Kalçık, Yeniköy. Burunköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar mahalleleridir. Bu bölgede ekilen alanların kurtulma şansı yok. Bir başka konu da Söke Ovasında münavebe uygulamasına son verilmelidir. Aydın’da münavebe uygulanabilir ama Söke Ovasında münavebenin yapılamayacağı son yağışlarla bir kez daha ortaya çıktı. Bilindiği gibi Aydın’da uzun yıllar Tarım Orman İl Müdürlüğü görevinde bulunan Fuat Fikret Aktaş müdürümüz şimdi Bakanlıkta genel müdür. Bölgeyi iyi tanıyor. Bölgemizde sadece taşkın altında kalan alanlar değil aşırı yağış nedeniyle de ekili alanlar zarar gördü. Özellikle buğdaylarda çok fazla verim kaybı yaşanacak.Bölgenin afet bölgesi ielan edilmesi ve aynı zamanda münavebe uygulamasının Söke Ovası’nın şartları göz önüne alınarak kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.