Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 2018 YILINDA 5 BİN 243 OLAY MEYDANA GELDİ

İsmail Eravcı

Son zamanlarda insanların en küçük olaylar karşısında bile büyük tepki verdikleri belirtiliyor. Bu durum güvenlik güçleri kayıtlarına da yansıdı. Söke’de bir önceki yıla göre olay sayısında yüzde 19’lük bir artışın meydana geldiği öğrenildi. Söke’nin suç analiz raporunun görüşüldüğü İlçe genişletilmiş güvenlik toplantısında alınabilecek önlemler üzerinde de duruldu.

İlçedeki olay istatistiklerinin verildiği toplantıda 2017 yılında polis sorumluluk alanında 2800, jandarma sorumluluk alanında 1602 olmak üzere toplam 4402 olayın meydana geldiği bilgisi verildi. Polis bölgesinde meydana gelen olaylardan 2196’sının faili belli, 604’ünün faili meçhul olaylar olduğu, jandarma bölgesinde meydana gelen olaylardan 1461’inin faili belli, 141’inin faili meçhul olaylar olduğu bilgisi verildi.

2018 yılında ise polis bölgesinde 3 bin 307, jandarma bölgesinde 1936 olmak üzere toplam 5 bin 243olayın meydana geldiği açıklandı. Polis bölgesinde meydana gelen olaylardan 2 bin 960 faili belli, 347’sinin faili meçhul, jandarma bölgesindeki olaylardan 1834’ünün faili belli, 102’sinin ise faili meçhul olaylar olduğu açıklandı. Polis bölgesinde bir yıl önceye göre yüzde 18’lik bir artışın, jandarma bölgesinde yüzde 21 bir artış meydana geldi. 20107’ye göre 2018 yılında ilçe genelinde olayların yüzde 19’luk bir artışın meydana geldi.

İlçedeki olaylarda kişilere karşı işlenen suçlar birinci sırada yer alırken, ikinci sırada malvarlığına karşı işlenen suçlar, üçüncü sırada da millete ve devlete karşı işlenmiş suçlar yer aldı.

Yapılan bilgilendirmede tüm olaylarda %18 oranında artış, kişilere karşı işlenen suçlarda  % 40 oranında artış, mala karşı işlenen suçlarda % -28 oranında azalış, millete ve devlete karşı işlenen suçlarda %-18 oranında azalış, takibi gereken suçlarda %68 oranında artış, topluma karşı işlenen suçlarda %25 oranında artış, faili meçhul olaylarda % -44 oranında azalış olduğu açıklandı.

Olay analizinin son bölümünde şu görüşlere yer verildi “2017-2018 yılları karşılaştırıldığında tüm olaylarda %18 oranında artış olmuştur. Bu artışın sebebinin; Kasten Yaralama, Kişilerin Huzur ve Sükunu Bozma, Taksirle Yaralama, İntihara Teşebbüs, İş Kazası, Kayıp Eşya, Zehirlenme, Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali, Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma, Güveni Kötüye Kullanma ve Tehdit-Hakaret Olaylarının artmasından kaynaklandığı, aynı zamanda bu olayların Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda  % 40 oranında Artışa neden olduğu  tespit edilmiştir. Her ne kadar Tüm Olaylarda Artış olsa da Mala Karşı İşlenen Suçlarda     %-28 oranında Azalış olmuştur . Bu azalışların Evden hırsızlık , İş yerinden hırsızlık , motosiklet hırsızlığı ,  Oto ve Otodan hırsızlık olaylarına yansıdığı görülmüştür.   Millete ve Devlete Karşı İşlenen Suçlarda %-18 oranında Azalış, Faili Meçhul Olaylarda ise % -44 oranında Azalış meydana gelmiştir”

Alınan önlemlerle ilgili bilgiler verilerek “Suçun en çok işlendiği yer ve zaman bilgileri tespit edilerek  önleyici kolluk hizmetlerine ağırlık verilmektedir. Suçların işleniş yöntemlerine göre faili tespit edilemeyen hırsızlık suçları ile ilgili tespit çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Suç ve şüpheli analizlerinden elde edilen  veriler ışığında , faili meçhul hırsızlık suçlarına ilişkin fail ilişkilendirme ve tespit çalışmaları geliştirilerek sürdürülmektedir

Türkiye Huzur Uygulaması, Söke Huzur Uygulaması planlaması yapılarak Umuma açık yerlerde ve dar bölge esasına uygun olarak şok uygulama ve denetimlere ağırlık verilmektedir. Ayrıca ; Söke Asri Mezarlığı önü Uygulama Noktasında 08.00 ile 20.00 saatleri arasında İlçe Jandarma Komutanlığı Personeli – 20.00 ile 08.00 saatleri arasında İlçe Emniyet Müdürlüğü Personelince 24 Saat esasına göre Uygulama Faaliyetleri devam etmektedir. Hırsızlık suçlarına konu eşyaların alındığı / satıldığı tahmin edilen yerlere yönelik araştırma, inceleme ve tespit çalışmalarına ağırlık verilmiş, Bu yerlere yönelik denetimler sıklaştırılmıştır

Hırsızlık suçlarının işlenmesini kolaylaştıran etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar işbirliğinde tedbirlerin en üst düzeyde alınması sağlanmaya çalışılmıştır. Suç İşleyen Şahısların Barınağı Haline Gelen Metruk Binaların ve Yerlerin denetim ve kontrolleri  arttırılarak   uygulamalara ağırlık verilmiştir.

Park, bahçe gibi kamuya açık ve  genel kullanıma özgü alanlarda, sosyal düzensizliklere neden olan herhangi bir iş veya sanat sahibi olmayan şahıslar üzerinde denetimler sıklaştırılmış, Ayrıca    sivil toplum örgütleri ile hayır sever vatandaşlarımızın katkıları ile  İlçe Emniyet Müdürlüğümüze   YEDİ  adet  sıfır araç alınmış olup bu araçlar suçla mücadelede  çok büyük katkı sağlamaktadır.

Teknolojik İmkanlar En Üst Düzeyde Kullanılmaya  çalışılmaktadır. Hırsızlıkla mücadeleye toplumsal ve bireysel katılımın ve desteğin sağlanmasına yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmeye devam edilmektedir” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.