Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – GLOBAL DÜNYA KÜRESEL HABERLER

MUSTAFA ULUÇAY

Herkesin evinde televizyon ve cebinde de telefon var. Dünyadan, yurttan ve yöreden haberlere ulaşmak artık çok kolay. İnternet denilen sistemle ve bu sistemdeki sosyal medya yoluyla istediğiniz habere anında ulaşır ve altına yorumunuzu da yapabilirsiniz. Ama, oturduğunuz apartmanda hatta karşı komşunda ne olup bittiğinden haberiniz olmaz. İzninizle bir adım daha atalım, en yakınınızda ve hatta gözünüzün önünde kızınızın ve oğlunuzun kiminle konuştuğunu ve ne konuştuğunu bilmiyorsunuz. Hani eskiden ne diyorduk, çocuklarınız kimlerle arkadaşlık yapıyor takip ediniz. Şükür Allah’a böyle bir endişemiz yok artık! Sosyal medya çok şeylerimizi halletti, oturduğu yerde insana para da kazandırıyor. İlim, bilim, fen, felsefe, entrika ve sanat da öğretiyor! Bu internet denilen şeyin değeri, önemi ve kıymeti taktir edilecek gibi değil. Onun cazibesine kapılan, çekiciliğine takılan ondan ayrılamıyor, yollarda birbiriyle çarpışan, ceryan direklerine çarpan, hatta havuzlara ve denizlere düşenler bile oluyor. Devlet, araba sürenlere cep telefonuyla konuşmayı yasakladı. Ama, onun kolayını bulmuşlar, elinde telefon kulağına tutan şoför pek yok, kulaklıkla konuşuyorlar. Yani, insanlık çok önemli bir dönemden geçiyor, yine eskiye döneceğiz, hani yaşlılarımız derlerdi, Allah’ım! Nefsime uyup, oyuncağı olmaktan sana sığınırım. Bu durum şimdi doğaldan, sanala kaydı, ama sıkıntı yok herkes memnun!..   Öyle mi dersiniz? Bilmem:

DÜNYAYA  JANDARMALIK

YAPANLARDünyada insanlar var, bu insanların da evletleri var, her devletinde kendine özel birde yapısı var tabi! Bazısı maddeten güçlü, kendisini dünyanın hükümdarı sanıyor. Dolayısıyla bu gücüyle dünyaya akıl hocalığı yapıyor. Dinleyeni kullanıyor, dinlemeyeni dövüyor. Tabi sopayla değil ekonomik ve teknik gücüyle. Son zaman bu gücünü de en çok müslümanlar üzerinde deniyor. Arap Baharı hikayesiyle, demokrasi ve insan hakları teranesiyle birçok İslam ülkesini peru-perişan etti. Tabi bunun yandaşları ve koalisyon ortakları da var, onları da çiftliğinin Kâhyaları gibi çalıştırıyor. Bunlar asırlardır Ortadoğuda açık, gizli terör estiriyorlar. Pakistan ve Afganistan gibi doğal kaynakları zengin ülkeleri yılladır birbirine kırdıra kırdıra bitiremediler. Bu ülkelerin yetkili ve etkili kişileri de mensubu oldukları dinin özünü fıtratlarıyla buluşturup, doğaya yönelik vahyin işaretlerini bilimsel araştırma, inceleme ve deneyleriyle üretime ve fenni keşiflere harcamayıp, tu kaka deyip dışlamalarından dolayı perişanlıktan kurtulamıyorlar. İslâm adına bir takım garip ve acayip kılık ve kıyafetlere bürünüp, akıllarını kullanmayıp kiraya vermeleri, tarikat ve tasavvuf adına avutma ve uyutma müridanlığına kapılıp, direk Allah’a kul olma özgürlüğünü reddettikleri müddetçe bunlar, başkalarının oyuncağı olmaktan kurtulamayacaklardır. İşte o dediğimiz devletler de bunları sömürmeyi bırakmayacaktır. Birleşmiş Milletler cemiyeti kuracaklar, ama üçü beşi bir araya gelecekler ve cemiyeti de onlar yöneteceklerdir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan boşuna mı diyor “Dünya üçten beşten büyük” Bunun idrakine varmayanarın başından jandarma eksik olmayacaktır.

ÜLKEMİZ  VE  YÖREMİZDEN  GELİŞMELER

Evet değerli okurlarım, yukarıda hepinizin bildiğini sandığım bir takım gerçekleri az farkla bir daha size sunmaya çalıştım. İşte Venezuela ülkesinin, Devlet Başkanı Madora’nın durumu. Seçimle işbaşına gelmiş devletini milletinin yararına yönetmekle meşgul. Ama, dünyanın güç odağı mütegallibesi, benim senden isteklerim var bunları yerine getirmezsen seni al-aşağı ederim diyor. Hani demokrasi,  hani insan hakları ve hani meşru yolla-seçimle gelmiş bir Hükünet Başkanına saygı, nerde? Bu usulsüz ve haksız müdahaleye, tavır koyan Sayın Cumhurbaşkanımızdan başka ciddi manada başka kim var? Beka sözcüğüne karşı alayvari davrananlar ne me demek istiyorlar? Bildikleri başka bir şey mi var gizleyip söylemedikleri? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan evelki gün Aydın’da idi. Buraya kadar ifade ettiklerimiz açısından Ülkemiz, milletimiz ve dünya adına ne dedi, olumsuzluk atfedicek anlamda? Ama, onların esas amaçları başka, tek adamlık adı altında yatan “Kedi erişemediği ciğere murdar dermiş” hevesleridir. Yok canım öyle değil geri dönüş demokrasi istiyorlarmış. Adamlar resmen gericiliğe talip. Dünya tersine mi dönüyor, hayret! İrtica kulvar değiştirmiş. Neyse, herkes kendisine yakışanı yapıyor, eşyanın tabiatına aykırı giden bir şey yok. Yeni seçilen Söke Ziraat Odası Başkanı Sayın Mustafa Tanyeri’ne ve yönetimine başarılar diliyoruz. İnşallah Söke’ye zirai çalışmalarında bir farklılık getirirler. Meclisten yeni çıkan bir kanunla “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” etkinlik hareketiyle sürücünün ve yayayın dikkatlerinin çekilmesi güzel bir tüşebbüstü çok sevindik. Evet, siyaseti haftaya bıraktık ve bu haftalıkta bu kadar diyor herkese esenlikler diliyoruz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.