Son Dakika

• No Posts Found

MEHMET İZ: ZEYTİN ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA

İsmail ERAVCI

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, zeytin hasat sezonunun sona erdiğini belirterek, Tariş zeytin ve zeytinyağı işletmesi olarak bu sezon 800 ton zeytin işlediklerini belirtti. ortalama zeytinyağı veriminin 5’te 1 olduğunu söyledi.

Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bölgemizde zeytin hasadı sona erdi. Bizde zeytinyağı işletmemizi geçen hafta kapattık. Sezon başında hedefimiz 1500 tonun üzerinde zeytin işlemekti. Ancak rekolte beklenenin çok altında gerçekleşti. Geçen yıla göre zeytin rekoltesinde yüzde 40 daha az bir rekolte meydana geldi. Bundan dolayı Tariş zeytin işletmemizdeki işlediğimiz zeytin miktarı da düştü. Bu sene işletme olarak 800 ton zeytin işledik. Zeytinde yağ oranı ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi ortalama 5 kg. zeytinden 1 kg. zeytinyağı elde edildi. Yani zeytinlerde yağ oranında sorun yoktu. Ancak kalitede büyük sıkıntı vardı. Dizem olarak adlandırdığımız 0 ile 0,5 asit zeytinyağları 1,5 asitten aşağıya düşmedi. Geçtiğimiz yıl 1 asit olan zeytinyağları bu sene 3 asit oldu. Yani kalitede de büyük sıkıntı yaşadık. Yemeklik zeytin elde etmede sıkıntı yaşadık” dedi.

Zeytinyağı fiyatları konusunda da açıklama yapan Mehmet İz “Şu anda fiyatlar 10 TL’nin altında. Hatta fiyat yok, alıcı yok. Üretici elindeki çok az miktarda olan zeytinyağını da satamıyor. Üretici perişan. Zeytinyağı fiyatları 10 TL’nin altına düşmüş durumda. Bunu bile satamıyor. Fiyatların bu kadar düşmesinin nedeni Suriye’den zeytinyağı ithal edilmesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Zeytinde yok yılını yaşıyoruz. Ancak üreticinin elindeki az miktardaki zeytinyağını alıcı bulamıyor. Eğer dışardan zeytinyağı ithal edilmese fiyatlar bu kadar düşük olmazdı. Zeytinyağı diye arayan soran yok. Son yılların en kötü dönemini yaşıyoruz” dedi.

Üreticinin mutlaka desteklenmesini isteyen Mehmet İz “Zeytinyağı destek primi yıllardır 80 kuruş. 4-5 yıldır bu rakam hiç değişmedi. Bu miktarın en az 1,5 TL’ye çıkarılması gerekiyor. Ayrıca mazot gübre desteği olarak verilen destek miktarının da artırılması gerekiyor. 2002 yılında doğrudan gelir desteği adı altında dekara 16 TL. destek alıyorduk. Bugün adı değişerek mazot gübre desteği adı altında verilen destek ancak 15 TL. oldu. Yani aradan geçen 17 yılda desteğin artması gerekirken düştüğünü görüyoruz. Bu durum kırsal mahallelerde yaşayan nüfusun düşmesine neden oluyor” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.