Son Dakika

• No Posts Found

STO AMATÖR DENİZCİLİK BELGESİ KURSU DÜZENLİYOR


İsmail  ERAVCI

Dünya’da taşımacılık sektöründeki payı yüzde 84 civarında olan ve diğer taşıma yöntemlerine göre çok daha düşük maliyetli olan deniz taşımacılığında Türkiye’nin de hak ettiği yere gelebilmesi için denizcilik belgesi sahibi vatandaşların sayısının artmasına bağlı olduğu bilgisi verildi. Bu amaçla Türkiye çapında başlatılan ve Kuşadası Liman Başkanlığının da dahil olduğu Amatör Denizci Belgesi çalışmaları Söke’de de Ticaret Odası öncülüğünde hayata geçirildi. Kurs Söke Amerikan Kültür Koleji Salonunda düzenlendi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Söke Ticaret Odası Meclis Başkanı Veysel Kara “Yoğun ilgi gören başvurular neticesinde 150 kişilik ilk kayıt sürecimizi tamamladık ve Liman Başkanlığından sınav tarihi alarak ilk eğitimi 13 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdik. İkinci kur için de ön kayıt toplamaya başladık. Katılım tamamen ücretsiz. Sınav sonucunda başarılı olanların belgelerini alabilmeleri için yasal olarak ödenmesi gereken  harcı vergi dairesine yatırmaları yeterli olacak. Yeterli katılım olması durumunda bu eğitimi ve sınavı sürekli bir şekilde organize edeceğiz. Kursa katılmak isteyenlerin odamız internet sayfasındaki dilekçe ile birlikte 1 vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve  kimlik fotokopisi ile başvurmalarını bekliyoruz.” dedi.

Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay da 3 yanı denizlerle çevrili olan Türkiye’deki denizcilerin sayısının istenen seviyede olmadığını ve Ulaştırma Bakanlığının “Hedef 2023: 1 Milyon Amatör Denizci” projesine bağlı olarak bu çalışmayı Söke’de de yapmak istediklerini söyledi. Kutlay ayrıca “Söke’li vatandaşlarımıza denizcilik kültürünün aşılanması ve deniz ticaretinin gelişim sağlaması için bu projenin çok faydalı olacağına inanıyorum. Yüzümüzü denizlere döndükçe ufkumuz da açılacaktır. Türkiye’de ortalama 390’da 1 olan denizcilik belgesi sahibi kişi sayısı Hollanda, Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde ortalama 100 kişide 1 şeklinde. Bu rakamları artırmak temel hedefimizdir.” ifadelerini kullandı.

Söke Ticaret Odası tarafından düzenlenen Amatör Denizcilik Belgesi kursuna katılarak sınavda başarı gösterenlere verilecek olan belge ile kişiler 24 metreye kadar olan tekneleri kullanabilme ehliyetine de kavuşmuş olacaklar.  Konu ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için Söke Ticaret Odası sekreteryasına ulaşılması gerekiyor.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.