Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ÖNCELİK YAYANIN DEĞİL


İsmail  ERAVCI

Ülke genelinde olduğu gibi Söke’de de “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” projesine geçtiğimiz günlerde Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun katıldığı etkinlikle başlatıldı. Ancak Söke içinde projeye uyan çok fazla sürücünün olmadığı görüldü. Yağmur altında dakikalarca bekleyen yayalara sürücülerin yol vermediği dikkatlerden kaçmadı.

Bilindiği gibi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan en cok trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmesinden sonra Söke’de de   öncelik hayatın, öncelik yayanın projesi başlatıldı.

Konuyla ilgili şikayetlerini dile getiren vatandaşlar “Ancak Söke’de projeye çok fazla takan yok. Öncelik hayatın öncelik yayanın deniyor ama Söke’de öncelik sürücülerin, öncelik araçların. Yağmur yağıyor ama dakikalarca yağmur altında bekliyoruz ama tek bir sürücü durarak caddede karşıdan karşıya geçmek isteyen yayalara yol vermiyor. Şemsiye elimizde yağmur altında cadde kenarında bekliyoruz. Yol verilmediği gibi lastiklerden sıçrayan sular üzerimize sıçrıyor. Sürücüler yayalara saygı göstermiyor. Yayalara saygı gösterilmesini istiyoruz. Bilindiği gibi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesine yeni bir hüküm getirilerek öncelik yayalara verildi. Yayalara öncelik tanımayan sürücülere para cezası uygulanacağı belirtildi. Buna rağmen Söke’de sürücüler bu hükmü uymuyor. Yağmur altında bile cadde de karşıdan karşıya geçmek için dakikalarca beklemek zorunda kalıyoruz. Sürücülrden saygı bekliyoruz” dediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.