Son Dakika

• No Posts Found

TARIMIN STRATEJİK SEKTÖR OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

İsmail  ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, son zamanlarda gündemi meşgul eden tanzim satış noktalarının önemli bir gerçeği ortaya çıkardığını söyledi. Tarımın sürekli ikinci plana atıldığını söyleyen Mustafa Tanyeri ama gerçeğin bu olmadığını ve sektörün ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğu ortaya çıktığını söyledi.

İnsanların yaşamak için en önemli ihtiyaç duyduğu şeylerin başında besin geldiğini söyleyen Mustafa Tanyeri “Bugün herkes stratejik ürün veya sektörlerden bahsediyor. Sanayi deniyor, turizm deniyor, teknoloji deniyor ve bunlara başka sektörleri de ekleyebiliriz. Ancak bize göre en stratejik sektör tarımdır. Yani patlıcandır, domatestir, biberdir, buğdaydır vb. Bir ülkede üretim olmazsa sıkıntı yaşanır. Fiyatlar yükselir, hayat pahalılığı başlar ve insanlar beslenme sıkıntısı yaşarlar. Bunun için mutlaka tarımsal üretim gerekir. Tarımsal üretimin artması için desteklenmesi gerekir. Üretim ne kadar bol olursa fiyatlar düşük olur. Bunun için girdi maliyetleri mutlak şekilde aşağıya çekilmelidir. Başta gübre olmak, mazot vb. girdiler düşürülmelidir. Biz dünyada en pahalı girdilerle üretim yapıyoruz. Girdiler yüksek, fiyatlar olursa sıkıntı yine başlar. Çünkü maliyetin altındaki bir satış fiyatı ile hiç kimse üretim yapmaz. Zararına hiç kimse çalışmaz. Tarımda öncelikle üretim sorunu çözülmelidir. Tanzim Satış noktalarının ömrü çok uzun olmaz. Çözüm üretimden geçiyor. Tarım stratejik bir sektördür ve en önemli stratejik sektördür. Bunun bilince olarak hareket edilmelidir. Üretim ayağını çözemezsek patlıcanı, domatesi, kg’ı 15 Liraya da yeriz, 20 liraya da yeriz. Ama bunu cebinde parası olan yer olmayan giyemez.

Onun için tarım sektörü hafife alınmamalıdır. İnsanlar üretim için teşvik edilmelidir. Tanzim satış noktaları bir kez daha tarımın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Bizim görüşümüz üretim ayağındaki sorunların öncelikli olarak çözülmesidir. İnsanlara üretmek için teşvik edilmeli, destek verilmelidir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.