Son Dakika

• No Posts Found

Demokrasi yönetimi dikkat edilmezse Şeytanın yönetimine dönüşür

Latif Yalçın
Emekli uzm. Tarih Öğretmeni

Demos, iyonlarda halk demektir. Kratos ise onun düzeneği halkın gücünün geçerli olduğu, sonsuza kadar sürecek olan düzendir. Demon ise şeytan demektir. Demon kratos dersek şeytanın düzenini anlamamız gerekir.

İleri düzeyde doğrudan demokrasiye giden yolda insanoğlu milattan önce beş bin, milattan sonra iki bin yıldır mücadele etmektedir. Bu da bizim bildiğimiz süredir denilebilir. Şeytan ile insanın düzeni sözcük olarak ne kadar da birbirine yakın değil mi? Aslında şeytan ve insanın yolları bu dünyada kesişmiştir değil mi? O yüzden Demos kratos’u (Halkın mutlak düzeni ) ile Demonkratos (şeytanın düzeni) birbirine yakın dururlar, dikkat edilmez ise birinden diğerine kaymalar gerçekleşir.

Tek kişinin yönetimi monarşi, bozulduğunda alacağı hal tiranlık, yönetenin bir kaç kişide olması Aristograsi, bunun bozulmuş ve günümüzdeki haline Oligarşi denir. İnsanların içinden çıkan erk (devlet) ve görevlerin dağılımı ile oluşturulan düzen (anayasa) belirlenir, yönetim biçimi ortaya çıkar.

Bugün Türkiye’de bir düzen vardır hüküm süren, bunun adına ne demeli? Demokrasi, Aristokrasi, Monarşi? Demokrasi halkın seçimle yönetimi demektir çok kolay saptırılıp şeytanın yönetimine dönüşebilir buna dikkat etmek gerekir. Örneğin seçim şarttır ama belirli aralıklarla yinelenmedikçe demokrasi sapar. Baas rejimleri de Irak ve Suriye’de seçimle gelmişler sonra seçimi sürekli öteleyerek tiranlığa dönüşmüşlerdir.

Aristokrasi M.Ö.  300’lü yıllardan beri ortaya çıkmış, mümkün olduğu kadar fazla insanın devleti yönetmesi felsefesini temel almışsa da gerçekte ordu mensuplarının önde olduğu soylu, askeri, dini kesimleri temel alan bir düzen olmuştur.

Aristokrasi’nin bozulmuş haline Oligarşi diyoruz. Oligarşi devleti yönetenlerin toprak ağaları,kapitalist patronlar, küçük burjuvalar, asker kökenliler, din adamlarından oluşan bir kesimin egemen olduğu bir yönetimdir. Bazen bu kesimler doğrudan yönetime katılmazlar işbirlikçilerini devlet kademelerine gönderirler.

Aristokrasi’nin bile bozulmuş hali olan Oligarşik yönetimin hangi ülkelerin yönetim biçimine benziyor olabildiğini düşünmenizi öneririm. Demokrasi yönetimi pamuk ipliğine bağlıdır, halkın çoğunluğunun hak ve hukukunu temsil ettiği sürece tam olarak vardır. Yoksa Demo (şeytan), kratos (düzen) şeytanın mutlak düzenine dönüşüverir.

Kendisine “Demokrat “ diyen partilere de bu hususu dikkat etmelerini önemle hatırlatırım. Demokraside seçim esastır, atama değil! Doğrudan demokrasi günümüz toplumlarında her zaman uygulanamamasına rağmen unutulmaması da gereken önemli bir unsurdur. Referandum ve seçim yollarına başvurularak bu hususa önem verilebilir. Halkın gerçek temsilcilerinin meclislerde yer almasına özen gösterilmelidir. Temsilci, azınlığın hak ve hukukunu da korumakla birlikte çoğunluğun adamı olduğunu asla unutmamalıdır.

 

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.