Son Dakika

• No Posts Found

KÜLTÜRÜMÜZE İZ BIRAKANLAR’DA MAHSUNİ ŞERİF ANILDI

Kaymakam Kurtbeyoğlu: Bu kıymetlerimizi ve bugün yaşayanları da yaşarken değerlerini bilmek, onların isimlerini daha çok anmak, onların türkülerini, şiirlerini daha çok okumak, onları daha iyi anlamak durumundayız.

İsmail ERAVCI – Söke Kaymakamlığı himayesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinasyonunda yürütülen Kültürümüzde İz Bırakanlar Projesi kapsamında dün Türkiye’nin ünlü ozanlarından Aşık Mahsuni Şerif anıldı. Söke Ticaret Borsası Suat Orhon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program dün Saat 10.30’da Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda yapıldı.

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı,  şube müdürleri, okul müdürleri ve davetlilerin katıldığı Aşık Mahsuni Şerif anma programında izleyiciler duygulu anlar yaşadılar.

Programın başında Aşık Mahsuni Şerif’in hayatı anlatılarak, asıl isminin Şerif Cırık olduğu belirtilerek “1940’ın başlarında Kahramanmaraş iline bağlı Afşin’in Berçenek Köyünde doğar. 1956 yılında Berçenek’e gelen Aşık Mahzuni ilkokuldan mezun olur. 1957 yılında Mersin Astsubay Okulu’na gider. 17 yaşındayken babasının zoruyla dayısının kızı Emine ile evlenir. Bu evlilikten bir kızı olsa da Mahzuni bu evliliği bir mektupla bitirir.  1960 yılında Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu’ nu başarıyla bitirir. Başarısının gereği Kuleli Askeri Lisesi’ni aynı yıllarda hak etmesine karşılık, toplumculuğa ve halk edebiyatım gönül verdiği için ordudan ihraç edilir.

1961 ‘de Ankara’da İtalyan asıllı Sovina (Suna) isimli bir kızla tanışır. Bu evlilikten Züleyha, Emrah, Ferhat adlı üç çocuğu olur. Bu yıldan itibaren, sevip gönül verdiği yoldan giderek, yüzlerce plak ve kaset yapar. Hakkında yazılan ve yazdığı kitaplar uluslararası edebi tartışmalara konu olur. 1971 ‘de Mahzuni üçüncü eşi Fatma Hanım’ı görür beğenir sever ve evlenir.

1973 ’te Ankara’da Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılanır. 1989 -l 991 yılları arasında ‘Halk Ozanları Derneği’ genel başkanlığı yapar.  1997 yılının haziran ayında Almanya’da beyin kanaması geçirip, Almanya’nın Ulm Şehrinde tedavi görür. 1998 yılında, 58 kaset sahibi olan Ozanımız, dünyanın yaşayan üç büyük ozanı arasında birinci sırayı alır. Birçok yabancı ülkede deyişleri değişik dillerde okunmuştur. Tüm türkülerinin yer aldığı 8 kitabı bulunan Ozanımız’ın, Bektaşı Kültürünün ve Anadolu Ezgilerinin dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Halk şiirine ve türkülerine ömrünü veren Aşık Mahzuni, 62 yıllık ömrüne; 453 plak, 58 kaset ve yayınlanmış 8 kitap sığdırmıştır. Ayrıca TRT tarafından hazırlanmış iki belgeseli vardır. 2002 Mayıs ayının 17’si Mahzuni Severler için kara bir gündür. Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Değerli Ozanımız 62 yaşında Almanya’nın Köln Şehrinde hayata gözlerini yumdu” denildi.

Daha sonra Aşık Mahsuni Şerif’in dünya görüşü ve türküleri ve şiirleri öğrenciler tarafından anlatıldı.

Programın sonunda bir konuşma yapan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “1986-1987 yılları. Şunu ifade edeyim. Sizlerin de gurur duyduğunuz Saim Kocagöz gibi, Recep Yazıcıoğlu gibi Söke’nin yetiştirdiği değerler var. İşte Mahsuni Şerif, Abdurrahman Karakoç, Necip Fazıl gibi benim de hemşehrilerim var gurur duyduğum. İdeolojiler üzerimize giydirilmiş deli gömlekleri gibi. İşte Mahsuni Şerif’te tıpkı  Abdurrahman Karakoç gibi, Ozan Arif gibi, ideolojilerin cehaletinde ihmal edilmiş insanlardan.

Biz değerlerimize sahip çıkmalıyız. İdeoloji cehaletinde değil, onların yazdığı söylediği, şiirleri, Türküleri, bir kenara bırakırsanız bugün Çeşmi Siyahım yada başkaca türkülerine baktığınızda Mahsuni’nin her bir dizesi üzerine kitaplar yazacak kadar güzel derin manalar içeriyor. Tıpkı Neşet Ertaş gibi, tıpkı daha geçen ay kaybettiğimiz Ozan Arif gibi Tıpkı Abdurrahim Karakoç gibi Barış Manço gibi. Biz değerlerimizi maalesef öldükten sonra biliyoruz. Biz maalesef kıymetlilerin kıymetini öldükten sonra biliyoruz. Gönül isterdi ki Mahsuni Şerif yaşa saydı da bugün bu anmayı görseydi. Abdurrahman Karakoç’u , Ozan Arif’i Necip Fazıl’ı, Cemil Meriç’i,. Muhtemelen biliyorsunuz Kültürümüzde iz bırakanlar programında 20 kadar önemli değerimizi, andığımız, onların değerini siz gençlere öğretebilmek için yaptığımız programlar. Bu kıymetlerimizi ve bugün yaşayanları da yaşarken değerlerini bilmek, onların isimlerini daha çok anmak, onların türkülerini, şiirlerini daha çok okumak, onları daha iyi anlamak durumundayız” dedi

Daha sonra belgeler dağıtıldı

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.