Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – ŞİKAYETLER VE ÇARELERİ MELER?

MUSTAFA ULUÇAY

Yıllardır bazı kurum ve kuruluşların hep şikayetlerini duyuyoruz. Elbette haklı oldukları yönleri vadır, ama haksız oldukları yönler de var. Ancak bu müştekilerin hiçbir taktire ve övgüye mazhar olacak bir çalışmalarına nedense hiç tanık olamadık. Bunun onlar adına hiçbir sebebi hikmeti yokmudur? İnanın anlamakta zorluk çekiyorum. Ben şahsen ibretle yıllardır izliyorum. Yahu bir seferde şu başarılı çalışmamızdan dolayı, bu yılda şöyle bir gelişme kaydettik mutluyuz dediklerini duymak istiyorum. Hep zarar ettik veya maliyetine çalıştık diyorlar. Devlete yükleniyorlar, hükümetlere dert yanıyor ve destek bekliyorlar. Bu destekler sürsün, girdilerde ucuzluk olsun, hibeler, uzun vadeli krediler ve primler her yıl artarak devam etsin. İyi de bu değirmenin suyu nerden gelecek? Mahalli düşünelim, mesela Söke ilçesi ovası, dağı, denizi, gölleri, nehri ve turizmiyle, getirileri dolayısıyla nasıl bir işletilme çerçevesi içinde seyretmektedir? Bunlar çağdaş ve modern dünyaya göre bilimsel bir planlama çerçevesi içerisinde midirler? Tutturulmuş bir pamuk, zeytin ve incir, bu yörede başka ürün yetiştirilemez mi? Örneğin, sebze, bakliyat ve hububat neden bunların bir planlanma çerçevesi içinde üretimine geçilmiyor? Bazı mıntıkalar bunlar için ayrılmıyor? Pamuk ekilmesinin zorunlu olduğu yerler var, bu nedenle buralarda münavebe olmaz, ama öyle yerler görüyoruz ki, pamuk ekimine uygun değil, lâkin adam pamuk ekmiş, kozaları fındık gibi. Bunlar neden görmezden geliniyor. Evet, ekim, dikim konusunda mutlaka ürün çeşitlemesi çerçevesinde  bir planlama yapılmalı ve denetime de tabi tutulmalıdır diye düşünüyoruz. Öyle ki, arazi sahiplerinin bu uygulamaya geçtiklerinde kârlı çıkıp kazançlarının artacağına inanıyorum. S

AĞLIĞIN KORUNMASI

VE ÂDİL OLUNMASI

Son zamanlar emeksiz yemenin, sağlığına zulmetmenin ve dinde malâyaniliğin artması ciddi manada düşündürücüdür. Hırsızlıktan, gasptan ve soygunlardan tutun da dolandırıcılığa kadar, hergün medyada haberler hiç eksik olmuyor. Bu ortamda adam kalkmış helal gıdadan bahsediyor, Allah’ın bile hudut koymadığı temiz ve doğal şeylere sınır getirenler var. Haksız kazancına yeminle meşruiyet kazandırmak isteyenler var. O kumar va bahis oyunlarını saymak istemiyoruz. Doğru ve dürüst olanları, adaletle davrananları artık parmakla mı göstereceğiz? Nedir bu silahlı ve ölümcül sokak kavgaları? Dünyanın bazı yerlerinde insanlar açlıktan ölüyor, bazı yerlerinde de tokluktan  ve uyuşturucudan! Hani din duygusu, Allah korkusu ve bunlarla insanları bilinçlendirecek maaşlı din sorumluları nerde? Helal ve haramın ne olduğunu, yalanın ve imanın bir arada, bir kalpte bulunup-bulunamayacağını toplumun içine giripte örnek davranışlarıyla gösterecek görevi bu olanlar neredeler? Sevabı nerde ve nelerde arıyor, görüyor ve arttırmaya çalışıyorlar? Ya o anlamını doğru-dürüst bilmediği kelimeleri söyleyip tespih tanelerini saymakla kendilerini dindar sayanlar! Neden, Kur’an-ı, çarşı-pazar ve insan topluluklarının içine girip yaşayan Hz. Muhammed Aleyhisselamı rol model edinmiyorlar? Kurtuluşu mürşidinin evradıyla meşgul olmakta mı arıyorlar? görmüyorlar mı, insanlarımız değer yargılarına bigane kalmaya başladılar, dolayısıyla mutluluğu hazda, bol kazançta aramaktadırlar. Bu durumun yanlışlığına dikkat çekip doğruyu bulup mutlu olmaya kim örnek olacak? Bunun Kur’an’a bilinçle sarılıp yaşamakta olduğunu kim anlatacak? Evet, yaşamadan hiç bir şey bilinmez.

YASALARINA  UYUP  BAŞARILI OLANLAR  VAR

Hangi konuda ve alanda olursa olsun yasalarına uyan, tatbik eden ve yaşayan başarı sağlar ve mutlu olur. Bunlar,  Allah’ın Sümmetullah dediği doğa kanunları ve insan için gönderdiği fıtratına yönelik olan ilâhi yasalar manzumesi Kur’an kanunlarıdır. Bu kanunlara insanlar uydukları ve uyguladıkları kadar dünyalarını ve ahiretlerini mutlu ederler. Mesela, tabiat kanunlarını, olaylar ve nesneler üzerinde keşfedip geliştirenler teknoloji ve sanat üzerinde müthiş buluşlar kaydetmişlerdir. Ama, Allah’ın nesajlarından uzak kaldıkları ölçüde de, o teknolojilerle sayısız insan ve canlıyı acımasız bir şekilde katletmişler ve halen de katletmeye devam etmktedirler. Evet bu, hayatın bir yönü ve en etkili olanıdır. Birde kişisel başarılar vardır yıllara mâl olmuş, hayatta ömrünün yarısından fazlasını topluma harcamış, ilgi ve alakasına mazhar olmuş, tevecühünü kazanmış ve 35 yıldır Mahallesinin muhtarlığını yapmış kişiler vardır. Bu hengamede Mahalli İdareler seçimleri için Belediye Başkan Adayları ve Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarların da seçimleri var. Dolayısıyla bu 35 yıllık Muhtar yine aday, inşallah yine kazanacaktır. Geçen hafta Söke CHP Belediye Başkan Adayı  ve ekibiyle gazetenin kapısında karşılaştık. Bir yabancı gibi selamıma karşılık bulamayıp içlerinden geçip gazeteye girdim. Düşüncemi nasip olursa seçimden sonraya bırakıyorum. Evet, yasalardan bahsediyorduk, başarıyı yakalamak için kişi hangi işi tuttu ve onun yasalarına sarılıp çaba gösterdi ise mutlaka hedefe ulaşmıştır. Mesela, Söke de sportif faaliyetler bu alanda önemli örneklerdir. Onlardan ilham almak gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle bu haftanın yorumunu da burada noktalıyor ve herkese esenlikler diliyorum.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.